Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της alexandros

ΑΓΩΝΑΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΡΜΗΣ ΠΛΑΤΑΝΟΡΕΜΑΤΟΣ - Φ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ 1-0 1η ΦΑΣΗ

Θύμα έκπληξης έπεσε ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ στο Πλατανόρεμα αφού έχασε  δίκαια με 1-0 από τον τοπικό ΕΡΜΗ αποκλείωντας τον από την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ε.Π.Σ.ΚΟΖΑΝΗΣ.

Η ομάδα του Νίκου Ζίγκου φάνηκε ποιό αποφασισμένη αλλά και τυχερή  για να κερδίσει το παιχνίδι και το έκανε.Ο Εθνικός Βατερού ενώ έχασε σωρεία ευκαιριών και στο πρώτο αλλά και στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να τις μετουσιώσει σε γκόλ και έτσι μοιραία ίσχυσε ο νόμος του ποδοσφαίρου.

Στο 1'λεπτό  ωραίο πλασέ του ΗΛΙΑ απόκρουση του τερματοφύλακα ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ για το Πλατανόρεμα και στην επιστροφή σε κενή εστία ο 17χρονος ΤΣΑΚΙΛΤΖΙΔΗΣ θα σουτάρει ψηλά άουτ.
Στο 8 'λεπτό της συνάντησης η ομάδα του Βατέρου κερδίζει φάουλ έξω από την περιοχή του ΕΡΜΗ εκτελεί ο ΚΟΝΤΟΔΗΜΟΣ ,η μπάλα φεύγει άουτ.
Στο 11 'λεπτό  η πρώτη ευκαιρία του ΕΡΜΗ με τον πολύ καλό  ΤΖΙΚΑΝΟΥΛΑ ο οποίος έκανε ωραία κούρσα από αριστερά,έπιασε σούτ στην κίνηση η μπάλα έφυγε άουτ.
Στο 12 'λεπτό  ωραίο σούτ του ΧΑΤΖΗΡΟΥΜΠΗ η μπάλα άουτ.
Στο 18 'λεπτό  σούτ του ΣΤΕΡΓΙΟΥ για το Βατερό άουτ.
Στο 27 'λεπτό δυνατό σούτ του ΣΑΛΟΝΙΚΙΔΗ η μπάλα λίγο άουτ.
Στο 38 'λεπτό σούτ του ΤΖΙΚΑΝΟΥΛΑ στην εστία του ΠΑΠΑΖΩΗ η μπάλα φεύγει άουτ.Κια ενώ ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ πίεζε για να ανοίξει το σκόρ χάνοντας την μια ευκαιρία μετά την άλλη,σε μια αντεπίθεση και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 46' ο ΕΡΜΗΣ ευτύχησε να ανοίξει το σκόρ με τον κορυφαίο για τους γηπεδούχους ΤΖΙΚΑΝΟΥΛΑ με πολύ ωραίο πλασέ περνώντας την μπάλα πάνω από το σώμα του ΠΑΠΑΖΩΗ στέλνωντας την μπάλα στα δίχτυα.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΣΑΚΗΣ ΑΝΔΡΕΟΠΟΥΛΟΣ προσπάθησε να διορθώσει κάποια πράγματα για την ομάδα του Βατερού μπαίνοντας δυνατά να ισοφαρίσει χάνοντας  πολλές ευκαιρίες έχοντας την εδαφική υπεροχή.
Στο 51 'λεπτό σούτ του ΗΛΙΑ η μπάλα λίγο άουτ.
Στο 55 'λεπτό σούτ φάουλ του ΚΟΝΤΟΔΗΜΟΥ η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ.
Στο 58 'λεπτό ωραίο σούτ του ΧΑΤΖΗΡΟΥΜΠΗ πολύ καλή απόκρουση του ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΥ.
Και στο 70' της συνάντησης ενώ όλα δείχνανε ότι το παιχνίδι θα έρθει στα ίσια αφού το Βατερό έχανε την μια ευκαιρία μετά την άλλη κλείνοντας την ομάδα του ΕΡΜΗ πίσω από την σέντρα, σε μια πολύ όμορφη αντεπίθεση των γηπεδούχων ο ΚΕΝΤΕΠΟΖΙΔΗΣ Μυρόδιος ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον ΤΖΙΚΑΝΟΥΛΑ και ο διαιτητης του αγώνα σημείωσε την εσχάτη των ποινών.Το αν την μπάλαπέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος αλλά η μπάλα βρήκε το αριστερό δοκάρι του ΠΑΠΑΖΩΗ που έπεσε στην πορεία της μπάλας, και στην συνέχεια οι αμυντικοί του Βατερού απομάκρυναν την μπάλα.
Στο 83' και στο 87' λεπτό της συνάντησης χάθηκαν ευκαιρίες απο τον ΣΤΕΡΓΙΟΥ και ΜΕΛΙΣΣΙΝΟ για το Βατερό χωρίς κάτι το αξιόλογο.