ΚΟΖΑΝΗ 2015-16

Κοζάνη – Εθνικός Γαζώρου 3-0 άνευ αγώνος

Η Κοζάνη πήρε την νίκη με 3-0 άνευ αγώνος στο τελευταίο παιχνίδι (34η αγωνιστική) της σαιζόν 2015-16 απέναντι στον Εθνικό Γαζώρου Σερρών που αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.

Η Κοζάνη τερμάτισε στην 10η θέση του 1ου Ομίλου, ακριβώς κάτω από την γραμμή του υποβιβασμού, με 44 βαθμούς από 13 νίκες, 5 ισοπαλίες και 14 ήττες, τέρματα 41-49.

Πρώτος σε λεπτά συμμετοχής στο πρωτάθλημα ήταν ο Αποστόλης Ηλίας με 2.550 (29 συμμετοχές) ενώ πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Δημήτρης Βουτσιώτης με 7 γκολ.

Απόλλων Κρύας Βρύσης – Κοζάνη 1-2

Με νίκη αποχαιρέτησε η Κοζάνη την Γ’ Εθνική καθώς στην 33η (προτελευταία) αγωνιστική επιβλήθηκε με 1-2 στην Κρύα Βρύση επί του τοπικού Απόλλωνα.

Η Κοζάνη θα πάρει τους τρεις πόντους χωρίς να αγωνιστεί την τελευταία αγωνιστική καθώς θα φιλοξενούσε τον Εθνικό Γαζώρου που έχει αποσυρθεί.

Το παιχνίδι στην Κρύα Βρύση ήταν χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς και οι δύο ομάδες είχαν ήδη χάσει τις μαθηματικές πιθανότητες τους για να παραμείνουν στην κατηγορία.

Η Κοζάνη προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με 0-1 χάρη σε γκολ του Δημήτρη Βουτσιώτη στο 21′ με σουτ μέσα από την περιοχή. Ο Βουτσιώτης αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα με 7 γκολ.

Απόλλων Καλαμαριάς – Κοζάνη 2-1

Στην Α’ Κατηγορία της ΕΠΣ Κοζάνης για πρώτη φορά στην ιστορία της θα αγωνιστεί το 2016-17 η Κοζάνη μετά την ήττα της με 2-1 στην Καλαμαριά στα πλαίσια της 32ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η Κοζάνη, που έπαιζε με την θηλιά στον λαιμό εδώ και πολλές αγωνιστικές, πάλεψε το παιχνίδι κι έπεσε μαχόμενη σ’ έναν αγώνα που δεν υπήρχε άλλο αποτέλεσμα για τους ερυθρόλευκους από την νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν έγιναν πολλές φάσεις, η Κοζάνη είχε μία καλή στιγμή στο 20′ με τον Ηλία που δεν έκανε καλό κοντρόλ ενώ έμπαινε μόνος του στην περιοχή και η Καλαμαριά στο 35′ όταν κεφαλιά του Κανούλα από καλή θέση πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άνοιξε με την Κοζάνη να παίρνει πρωτοβουλίες καθώς χρειαζόταν και τους τρεις βαθμούς.

Κοζάνη – Νέστος Χρυσούπολης 3-1

Ζωντανή παρέμεινε η Κοζάνη μετά την σημαντική νίκη με 3-1 που πήρε από τον αξιόμαχο Νέστο Χρυσούπολης για την 31η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι ερυθρόλευκοι, που αγωνίζονται με την πλάτη στον τοίχο εδώ και μήνες, κατάφεραν να νικήσουν άγχος και αντίπαλο, να πάρουν τους τρεις πόντους και να περάσουν στην 10η θέση με 38 βαθμούς.

Στην 9η θέση, πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού, πλέον βρίσκεται μόνος του ο Καμπανιακός με 41 βαθμούς.

Στο παιχνίδι της 31ης αγωνιστικής που έγινε στο ηλιόλουστο ΔΑΚ Κοζάνης στο πρώτο μέρος η Κοζάνη αιφνιδίασε τον Νέστο καθώς προηγήθηκε νωρίς με 2-0, ο Νέστος όμως μείωσε σε 2-1 σχεδόν αμέσως.

Στο 9′ η Κοζάνη άνοιξε το σκορ με πέναλτυ του Δημήτρη Βουτσιώτη, το πέναλτυ κέρδισε ο ίδιος από τον Μπούλγκουρα.

ΑΠΕ Λαγκαδά – Κοζάνη 2-2

Οσο ζεί ελπίζει η Κοζάνη που πήρε έναν πόντο στην εκπνοή στον Λαγκαδά στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Γ’ Κατηγορίας.

Ο Λαγκαδάς, που προέρχονταν από πέντε συνεχόμενες νίκες, προηγήθηκε με 1-0 μόλις στο 5′ με τον Μάριο Κράββαρη.

Στη συνέχεια η Κοζάνη ισορρόπησε, έκανε κάποιες επιθετικές προσπάθειες, με τις δύο ομάδες να φεύγουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0.

Και πάλι στο 5ο λεπτό, αυτή τη φορά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λαγκαδάς σημείωσε και δεύτερο τέρμα με τον Κώστα Καρασταύρου, ένα γκολ για το οποίο οι ερυθρόλευκοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάϊντ.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα συνέχιζαν το θετικό σερί τους η Κοζάνη βρήκε την δύναμη να αντεπιτεθεί και να μειώσει στο 70′ με τον Ηλία Δούμα.

Κοζάνη – Εθνικός Ν. Αγιονερίου 0-1

Ο Εθνικός Ν. Αγιονερίου ήταν ο νικητής του “εξάποντου” παιχνιδιού της 29ης αγωνιστικής στην Κοζάνη που έγινε κάτω από ανοιξιάτικες καιρικές συνθήκες παρουσία αρκετού κόσμου.

Η Κοζάνη δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, δεν απείλησε και “χαράμισε” την μεγάλη προσπάθεια που έκανε τους τελευταίους μήνες για να φτάσει σε θέση βολής από τις θέσεις της σωτηρίας.

Η ομάδα από το Κιλκίς πήρε μία δίκαια νίκη και να παρέμεινε πάνω από την γραμμή του υποβιβασμού με 40 βαθμούς, τρεις βαθμούς πάνω από το Βυζάντιο Κοκκινοχώματος που πέρασε στην 10η θέση.

Αντίθετα η Κοζάνη υποχώρησε στην 11η θέση παραμένοντας στους 34 βαθμούς.

Ηρακλής Αμπελοκήπων – Κοζάνη 2-3

Με γκολ του Ηλία Δούμα στο 95′ η Κοζάνη πέρασε “δια πυρός και σιδήρου” από τους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης στο παιχνίδι της 28ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Το παιχνίδι είχε πάθος, δύναμη, μία ανατροπή, πέντε γκολ, μία αποβολή και τελείωσε μέσα σε ένταση.

Στο πρώτο ημίχρονο η Κοζάνη δεν έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 28′ μετά από “άπιαστο” σουτ του Μίλτου Λιόνη που πήγε “δοκάρι και μέσα”.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοση τους και πίεσαν τους γηπεδούχους.

Κοζάνη-Καβάλα 0-0

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το παιχνίδι της 27ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής ανάμεσα στην Κοζάνη και την Καβάλα.

Το “λευκό” αποτέλεσμα δεν αντικατοπρίζει την εικόνα του αγώνα καθώς οι ομάδες έκαναν πολλές ευκαιρίες, σ’ ένα παιχνίδι γεμάτο φάσεις, χωρίς όμως την “πεμπτουσία” του γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Κοζάνη ήταν καλή, δημιούργησε αρκετές φάσεις κι αδικείται από το 0-0.

Αντίθετα στο δεύτερο μέρος η Καβάλα ανέβασε την απόδοση της κι ήταν η ομάδα που είχε τις ευκαιρίες.

Στα τελευταία λεπτά, με την Κοζάνη να τα παίζει “όλα γιά όλα”, το παιχνίδι έγινε “ροντέο” κι οποιαδήποτε από τις δύο ομάδες θα μπορούσε να “κλέψει” την νίκη.

Αρης – Κοζάνη 5-1

Βαριά ήττα με 5-1 γνώρισε η Κοζάνη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» απέναντι στον ουσιαστικά πρωταθλητή Άρη για την 26η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η Κοζάνη προσπάθησε να παίξει ανοιχτό ποδόσφαιρο χωρίς σκοπιμότητες σ’ ένα παιχνίδι που η ανωτερότητα του αντιπάλου ήταν δεδομένη.

Ο Άρης αιφνιδίασε την Κοζάνη στο πρώτο εξάλεπτο, πρώτα ο Κόκε στο 4′ με σουτ έκανε το 1-0 ενώ δύο λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του Βουτσιά ο Καπνίδης με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Στο 8′ διαγώνιο σουτ του Ντούνη βρήκε το κάθετο δοκάρι της Κοζάνης.

Η Κοζάνη μείωσε σε 2-1 στο 17′ όταν μετά από μακρινό βολέ του τερματοφύλακα Τζόρτζεβιτς ο Γιάννης Τσικόπουλος βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε τον Σιδεράκη.

Στο 29′ δεύτερο δοκάρι για τον Άρη σε σκαφτό σουτ του Κόκε.

Κοζάνη – Έβρος Σουφλίου 3-0

Την νίκη με 3-0 πήρε η Κοζάνη απέναντι στον καταδικασμένο σε υποβιβασμό Έβρο Σουφλίου στο παιχνίδι της 24ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Η Κοζάνη ήταν μέτρια στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα απειλήθηκε δύο φορές από τους φιλοξενούμενους, από τους Δραγανίδη στο 12′ και Μερτίκα στο 17′.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν μόνο μία ευκαιρία στο 38′, σε τετ-α-τετ του Βουτσιώτη που απέκρουσε ο Λιολιοσίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κοζάνη «σοβαρεύτηκε» κι αφού σημείωσε το πρώτο γκολ νωρίς στο 54′ στην συνέχεια έπαιξε καλό ποδόσφαιρο και πήρε μία άνετη νίκη.

Στο 54′ μετά από φάση διαρκείας ο Δημήτρης Παπαδόπουλος έκανε την σέντρα κι ο Σκέρντι Χαματάϊ με σουτ μέσα απ’ την περιοχή σημείωσε το 1-0.