Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της vasilis

ΧΑΝΤΜΠΟΛ - ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΚΑΡΔΙΟΧΤΥΠΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΙΩΝ ΑΡΙΩΝ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 32-31 (18-11)

Για 54 λεπτά ο Αρίων έκανε «πλάκα» απέναντι στον Άρη Νίκαιας και έδειχνε ότι θα έφτανε σε μια εύκολη επικράτηση. Στα επόμενα λεπτά όμως διαδοχικά λάθη και η απέλπιδα προσπάθεια του Άρη Νίκαιας έφεραν αποτέλεσμα με αποτέλεσμα το παιχνίδια να αποκτήσει δραματικό χαρακτήρα. Τελικά ο Αρίων πήρε

τη νίκη με 32-31 (ημ. 18-11) με το αποτέλεσμα να μην αποτυπώνει καθόλου την εικόνα το παιχνιδιού.

Πραγματοποιώντας το καλύτερο ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα ο Αρίων και παίζοντας εκπληκτική άμυνα κατάφερε να πάρει από την αρχή ένα σημαντικό προβάδισμα που έφτασε τα 5 γκολ στο 10λεπτο με γκολ του Νικολόφσκι.

Στο 11ο με γκολ του Αυλογιάρη το σκορ έγινε 7-1 και από και μετά η διαφορά έπαιζε σε αυτά τα επίπεδα, δηλαδή των 5-6 γκολ.

Στο 17ο με γκολ του Γαλάνη το σκορ έγινε 13-5 με τον Αρίων να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα και τον Άρη Νίκαιας να δείχνει ανήμπορος να κάνει οτιδήποτε. Το προβάδισμα παρέμενε εκεί στα 6-7 γκολ και έτσι το ημίχρονο τελείωσε 18-11 με τον Αρίων να έχει 18/23 επιθέσεις και να δείχνει ότι θα έχει ένα εύκολο απόγευμα.

Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους τίποτα δεν άλλαξε και η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ των 5 και 7 γκολ με τις 2 ομάδες να παίζουν ελεύθερα και χωρίς να προσέχουν πολύ τις άμυνες τους.

Στο 42ο ο Άρης Νίκαιας εκμεταλλευόμενος ορισμένα λάθη από τον Αρίων μείωσε σε 24-20 με τον Αντύπα και αμέσως μετά έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει και άλλο. Η αντίδραση του Αρίων ήταν όμως άμεση και έτσι στο 50ο με γκολ του Νικολόφσκι η διαφορά πήγε πάλι στα 7 γκολ (29-22). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά 29-24 στο 51ο χάρη σε γκολ του Γραμματικόπουλου, ο Αρίων προηγήθηκε πάλι με 6 γκολ (31-25) αλλά από εκεί και μετά……ξηρασία.

Ο Άρης με διαδοχικά γκολ από τους Ρηγάκη(2) και Δαμίγου μείωσε 31-29 στο 57ο πριν ο Αναστασίου με το 7ο προσωπικό του γκολ κάνει το 32-29, δίνοντας μια προσωρινή ανάσα στην ομάδα του.

Ακολούθησαν όμως γκολ από τους Ρηγάκη και Μελετάκου και έτσι στο 58:42 το σκορ γίνεται 32-31.

Ακολουθεί λάθος από τον Αρίων αλλά ο Χαλκίδης λέει όχι σε σουτ από θέση πίβοτ του Αντύπα στο 59:04.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ροκανίζουν το χρόνο μέχρι και 7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος όταν σφυρίζονται βήματα αλλά ο Άρης είχε πολύ  λίγο χρόνο και το σουτ του Ρηγάκη ήταν άστοχο.

Τα 10λεπτα: 6-1, 13-7, 18-11 (ημ.)

23-17, 29-22, 32-31 (τελ.)

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Λινάρδος.

Αρίων: Κεσίδης, Χαλκίδης, Τριανταφυλλίδης, Μακρυανίδης, Nikolofski 7, Αυλογιάρης 5, Γαλάνης 9, Ρήγας 3, Φυραρίδης 1, Αναστασίου 7.

Άρης Νίκαιας: Πλουμιτσάκος, Γιουρούκης, Ρηγάκης 10, Κουρής 3, Μελετάκος 5, Αντύπας 2, Μαλανδρέκας 1, Κλημανόγλου 6, Μπουλούμπασης 1, Δαμίγος 1, Γραμματικόπουλος 2.