Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της

Πήρε τη νίκη -μπορούσε και μεγαλύτερη διαφορά ο Αρίων

Αρίων- Αρχέλαος 30-26 (ημ. 15-12)

Ο Αρίων ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής με τον Αρχέλαο που έγινε  στη Πτολεμαΐδα. Τελικό σκορ 30-26 για την ομάδα της Πτολεμαΐδας, η οποία προηγήθηκε και με 7 γκολ 6 λεπτά πριν το τέλος (28-21), αλλά τελικά πήρε τη νίκη μόνο με 4 (30-26) και πλέον όπως δείχνουν τα πράγματα όλα θα κριθούν στις 6 Μαρτίου στην Κατερίνη. Εκτός και αν κάποιος από τους δύο στραβοπατήσει και αλλού. Φυσικά η διαφορά δυναμικότητας με τις άλλες ομάδες είναι τεράστια και αν γίνει κάτι τέτοιο γίνει θα πρόκειται για έκπληξη μεγατόνων.

Ο Αρίων έχει πολλά παράπονα από τους διαιτητές της αναμέτρησης, θεωρώντας πως με τα σφυρίγματα τους κράτησαν μέσα στο παιχνίδι τον Αρχέλαο και περιόρισαν την διαφορά.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος ο Αρίων από ένα διάστημα και μετά πήρε μια διαφορά που κυμαινόταν μεταξύ των 3 και 4 τερμάτων, ενώ στην επανάληψη η διαφορά «έπαιζε» στα 5 και στα 6.

Από την άλλη ο Αρχέλαος προσπάθησε να χάσει με όσο μικρότερη διαφορά γίνεται και μάλλον είναι ικανοποιημένος από το τελικό -4.

Οι ομάδες ξεκίνησαν μουδιασμένα σε ένα (δυστυχώς) άδειο γυμναστήριο με τον Αρχέλαο να προηγείται για πρώτη και τελευταία στο 3 (1-2).

Από εκεί και μετά ο Αρίων με σερί 4-0, προηγήθηκε 5-2 στο 8ο και δεν ξανά έχασε ποτέ το προβάδισμα. Ο Αρχέλαος μείωσε προσωρινά σε 7-6 στο 17ο αλλά πολύ γρήγορα ο Αρίων προηγήθηκε με 14-10 στο 27ο για να τελειώσει το ημίχρονο 15-12.

Στην επανάληψη η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε και ο Αρίων με μπροστάρη τον Πασιαλή (Πασιαλής από τα παλιά), προηγήθηκε 24-19 στο 48ο και 28-21 στο 54ο.

Κάπου εκεί όμως λάθη, αστοχία βοήθησαν τον Αρχέλαο να μειώσει σε 28-23 στο 56ο και 29-25 λίγο πριν το τέλος.

Το τελικό 30-26 ήταν το αποτέλεσμα του αγώνα αφού ο Αρίων αν και είχε την τελευταία επίθεση δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα 17 δευτερόλεπτα και έτσι το σκορ δεν άλλαξε.

Πρέπει ακόμα να σημειωθεί πως ο Αρίων έπαιξε ουσιαστικά χωρίς τον Αναστασίου ο οποίος ήταν άρρωστος.

Τα 10λεπτα: 5-3, 10-7, 15-12 (ημ.), 18-16, 24-20, 30-26 (τελ.)

Διαιτητές: Κουταλίδης – Ουζούνης

Αρίων Κεσίδης, Χαλκίδης, Αυλογιάρης 4, Γαλάνης 8, Καραγεωργίου 7,  Μυτιληναίος 3, Ακριτίδης 1, Πασιαλής 6, Φυραρίδης 1 .
Αρχέλαος: Κοσμίδης Η., Κοσμίδης Β., Καραγιαμπάς, Μεϊτανίδης 1, Ξεφτέρης, Τριανταφύλλου 12, Ράπτης 1, Κοσμάς 4, Κορωνίδης 3, Χρυσός 4, Τζιό