Έκανε το χρέος της η Κοζάνη και με καθαρό μυαλό στο Β ημίχρονο πήρε άνετα τη νίκη με σκορ 3-0 κόντρα στον Εβρο Σουφλίου που στο Α΄ημίχρονο κι όσο οι δυνάμεις του το επέτρεπαν κρατούσε το 0-0
Το πρώτο ημίχρονο πέρασε με την Κοζάνη να έχει φλύαρη υπεροχή και μη έχοντας καθαρό μυαλό να μη μπορεί να διασπάσει την άμυνα του Εβρου .που προσπαθούσε να φανεί απειλητικός . Οι φωνές του Παρασκευά στην ανάπαυλα παραμέρισαν το άγχος των ποδοσφαιριστών του και με συνοπτικές διαδικασίες στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στην νίκη με 3-0 .
Τα γκολ πέτυχαν ο Χαματάι στο 56΄ το 1-0 μετά από προσπάθεια του Παπαδόπουλου, το 2-0 οικογενειακή υπόθεση με τον Τσικόπουλο Γιάννη να εκτελεί φάουλ και τον αδερφό του Ηλία με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και το 3-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του νεαρού Πιτσιάβα (ανατροπή Αλιατίδη).
Μεγάλη νίκη για τον Εορδαϊκό και άλμα σωτηρίας. Οι Λιγνιτωρύχοι πέτυχαν σπουδαία νίκη 2-1 κόντρα σε μια πολύ δυνατή ομάδα όπως αυτή του Βυζάντιου Κοκκινοχώματος. Το πρώτο ημίχρονο μέτριο ποιοτικά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το στείρο 0-0. Στο δεύτερο μέρος πιο αποφασιστικός ο Εορδαϊκός προηγήθηκε στο 49΄με γκολ του Μπίκου για να απαντήσει το Βυζάντιο στο 57΄με τον Τερζίδη 1-1. Στο 77΄ ο Μαυροματίδης ήταν εύστοχος στο πρώτο πέναλτι που κερδίζει φέτος ο Εορδαϊκός δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με 2-1.
Άσφαιρη ισοπαλία για τη Θύελλα Φιλώτα 0-0 μέσα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.
24η αγωνιστική
Κοζάνη - Έβρος Σουφλίου 3-0
Εορδαϊκός - Βυζάντιο Κοκκινοχώματος 2-1
Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Θύελλα Φιλώτα 0-0
Καμπανιακός - Απόλλων Κρύας Βρύσης 1-0
Ηρακλής Αμπελοκήπων - Εθνικός Ν. Αγιονερίου 0-2
Καβάλα - Λαγκαδάς 0-0
Άρης - Νέστος Χρυσούπολης 2-0
Εθνικός Γαζώρου - Δόξα Δράμας 0-3 αα
Ρεπό: Απόλλων Καλαμαριάς
Βαθμολογία
Άρης
|
59
|
Δόξα Δράμας
|
46
|
Νέστος Χρυσούπολης
|
45
|
Καλαμαριά
|
37
|
Καβάλα
|
37
|
Εορδαϊκός
|
37
|
Καµπανιακός
|
35
|
Βυζάντιο Κοκκινοχώματος
|
31
|
Εθνικός Αγιονερίου
|
31
|
Κοζάνη
|
30
|
Απόλλων Κρύας Βρύσης
|
27
|
Λαγκαδάς
|
27
|
Εθνικός Αλεξανδρούπολης
|
25
|
Θύελλα Φιλώτα
|
22
|
Ηρακλής Αμπελοκήπων
|
21
|
Έβρος Σουφλίου
|
11
|
Εθνικός Γαζώρου
|
5
|
Επόμενη αγωνιστική – 25η
Σάββατο 12/3 (15:00)
Απόλλων Κρύας Βρύσης - Εθνικός Ν. Αγιονερίου
Βυζάντιο Κοκκινοχώματος - Καμπανιακός
Λαγκαδά - Ηρακλής Αμπελοκήπων
Θύελλα Φιλώτα - Εορδαϊκός
Νέστος Χρυσούπολης - Καβάλα
Δόξα Δράμας - Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Απόλλων Καλαμαριάς - Άρης
Έβρος Σουφλίου - Εθνικός Γαζώρου
Ρεπό: Κοζάνη