Virtus Bologna

Προβλήματα της τελευταίας στιγμής στον Ολυμπιακό ενόψει Virtus!

Σημαντικά προβλήματα προέκυψαν στον Ολυμπιακό ενόψει της Virtus, καθότι ο Σλούκας ταλαιπωρείται από στομαχικές διαταραχές, με συνέπεια να μείνει εκτός δωδεκάδας και να αντικατασταθεί από τον Πάπας. Από εκεί κι έπειτα ο Σάσα Βεζένκοβ αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με τον 33χρονο PG των Πειραιωτών, ωστόσο θα σφίξει τα δόντια και θα βρίσκεται κανονικά στην διάθεση του Γιώργου Μπαρτζώκα. Έτσι λοιπόν οι “ερυθρόλευκοι” θα έχουν ανέτοιμους τους δύο ηγέτες τους, κάτι που σημαίνει ότι θα γίνει ακόμη δυσκολότερη η αποστολή τους στην έδρα της Virtus Bologna, που καίγεται για το ροζ φύλλο αγώνα.

Άνετη επικράτηση της Bologna επί της Barcelona 75-83, 4η σερί νίκη και 100αρα για την Partizan, 100-80 την Monaco

Η Virtus Bologna πήρε ένα συγκλονιστικό διπλό μέσα στο «Παλαου» κερδίζοντας 75-83 την Barcelona σε ένα παιχνίδι  που η Barcelona πέρασε μόνο μια φορά μπροστά στη διάρκεια του παιχνιδιού. Στο 8-9 η Bologna, στο 11-6 η Barcelona.

Η Virtus ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε να κερδίζει 11 πόντους (15-26) στην 1η περίοδο. Στην 2η περίοδο η Bologna έκτιζε σταδιακά διαφορά φτάνοντας τους 13 πόντους (15-28) με την Barcelona να τρέχει ένα επιμέρους 15- 8 σερί (34-36) και το ημίχρονο να την βρίσκει στο -3 (39-42)

Euroleague (16η αγωνιστική): Επιτέλους νίκη για ALBA, τέταρτη σερί ήττα για Fener! (vids)

ASVEL-ALBA Berlin 79-91: Σεφτέ μετά από 12 σερί ήττες!

Ιδανικά έκλεισε το 2022 η ALBA καθώς επικράτησε εκτός έδρας της ASVEL και έσπασε το ρόδι μετά από 12 σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Smith με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ ενώ από πλευράς των Γάλλων ξεχώρισε ο Kahudi με 14 πόντους.

Euroleague: Σημαντικές εντός έδρας νίκες για Monaco, Virtus και Partizan

Virtus Bologna – Maccabi Tel Aviv 78-73: Ξεκόλλησαν από τις τέσσερις νίκες οι Ιταλοί

Η Virtus κατάφερε να παίξει εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και να πάρει μία τεράστια νίκη απέναντι στην Maccabi, ανεβαίνοντας με αυτόν τον τρόπο στην βαθμολογία (5-9). Στην αντίπερα όχθη οι “κυανοκίτρινοι” δεν μπόρεσαν να ντουμπλάρουν τις νίκες επί ιταλικού εδάφους, με αποτέλεσμα να υποχωρήσουν στο 7-7 και να χάσουν μία καλή ευκαιρία για να αναρριχηθούν ακόμη περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα. Για τους νικητές ξεχώρισε η τριπλέτα Teodosic- Hackett – Shengelia με 15,15 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Brown με 18 πόντους και έξι ασίστ.

Είχε ανάγκη αυτό το ξέσπασμα

Ο Σωτήρης Γεωργίου αναλύει την διαστημική εμφάνιση του Ολυμπιακού

Καταρχάς η Ευρωλιγκα έγινε ΝΒΑ. Ξεκάθαρα. Το είπε πρόσφατα και ο Μπαρτζώκας, το ζούμε καθημερινά πλέον που οι 20αρες είναι για πλάκα, οι 30αρες όχι κάτι αφύσικο και σκάνε και άλλες συντριβές και βόμβες. Μην πάτε μακρυά, είδατε τι έγινε χτες στο Μπαρτσελόνα-Βιλερμπάν με την γαλλική… βόμβα, καλό νέο για τον Ολυμπιακό; Η Βιλερμπάν που παρέπαιε και είχε φάει πρόσφατα 30π στο ΟΑΚΑ, πήγε και άλωσε την Βαρκελώνη μετά από 5 συνεχόμενες ήττες! Τρομερά πράματα! Αυτή είναι η νέα Ευρωλίγκα όμως. ΝΒΑ σε όλα. Και πλέον οι ομάδες τρώνε 50π (!) όπως η Βίρτους Μπολόνια και δεν τρέχει τίποτα! Πάμε παρακάτω όμως.

Ερυθρός Αστέρας-Virtus Bologna 83-74: 4/4 νίκες και συνεχίζει ακάθεκτος! (vid)

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας έχοντας στον πάγκο του τον Dusko Ivanovic. Αυτή τη φορά επικράτησε της Virtus Bologna με σκορ 83-74 επιβάλλοντας από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά το ρυθμό του. Κορυφαίος για τους νικητές ο Dobric με 20 πόντους και 2/4 τρίποντα. Από πλευράς ηττημένων οι οποίοι παρατάχθηκαν δίχως τον δημιουργό τους Milos Teodosic, ξεχώρισε ο Jaiteh με 15.

Euroleague (10η αγωνιστική): Φορμαρίζεται η Efes, πήρε τον Ισπανικό εμφύλιο η Barcelona!

Virtus Bologna-Anadolou Efes 80-85: Απέδρασε από την Μπολόνια και τώρα Ολυμπιακός

Αρχίζει να βρίσκει τα πατηματά της η Anadolou Efes η οποία επικράτησε στις λεπτομέριες εκτός έδρας της Virtus και ετοιμάζεται για την επόμενη αγωνιστική κόντρα στον Ολυμπιακό. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Clyburn με 21 πόντους ενώ για τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Lundberg με 22, οι οποίοι έπαιζαν δίχως τον Teodosic στα τελευταία λεπτά καθώς αποβλήθηκε από το παιχνίδι εξαιτίας φραστικού επεισοδίου με τους διαιτητές.

Tα highlights του Παναθηναϊκός – Virtus (vid)

O Παναθηναϊκός πήρε μία δραματική νίκη επί της Virtus Bologna, με αποτέλεσμα να πάρει μία τεράστια βαθμολογική ανάσα αλλά μία ένεση ψυχολογίας ενόψει της συνέχειας. Πάντως ο αγώνας είχε τεράστιο ενδιαφέρον και εξαιρετικές φάσεις, επομένως τα highlights της αναμέτρησης είχε τεράστιο ενδιαφέρον.

Δείτε το βίντεο:

Radonjic: Μεγάλη νίκη για εμάς, γιατί παίζαμε με μία ομάδα με ποιότητα”

Ο Dejan Radonjic έδωσε συγχαρητήρια τόσο στους παίκτες όσο και τον κόσμο της ομάδας μετά την μεγάλη νίκη της ομάδας, ενώ τόνισε ότι είναι ένα μεγάλο ροζ φύλλο αγώνα για το “τριφύλλι” τόσο βαθμολογικά τόσο και ψυχολογικά μετά από τρεις ήττες στο τέλος. Ακόμη μίλησε και για την συνύπαρξη Lee – Williams στο παρκέ, ενώ επεσήμανε ότι η επικράτηση της ομάδας του ήταν μία συλλογική υπόθεση κι όχι ενός παίκτη.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

Scariollo: “Είναι λίγο απογοητευτικό που χάσαμε, γιατί είχαμε το προβάδισμα”

Ο Sergio Scariollo τόνισε στις δηλώσεις του ότι είναι λίγο απογοητευτικό όπως ήρθε η ήττα για την ομάδα του, αφού είχε το προβάδισμα, ενώ στα τελευταία λεπτά έκανε κάποια λάθη που της στέρησαν την νίκη. Ακόμη συνεχάρη τον Παναθηναϊκό για την νίκη του, ενώ για την διοργάνωση της Euroleague τόνισε ότι είναι πολύ σκληρή κι ότι κάθε ματς είναι μια μάχη.