Villeurbanne

Αnadolu Efes – Villeurbanne 78-72: Καλό ποδαρικό με εξαιρετική τέταρτη περίοδο για τους Τούρκους!

Η Efes παρά το γεγονός ότι κυνηγούσε στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έκανε ένα ξέσπασμα στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, με συνέπεια να κάμψει την σθεναρή αντίσταση της Villeurbanne (78-72). Με αυτόν τον τρόπο οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβηκαν στο 9-8 και βρίσκονται στην ζώνη των πλέι οφ, ενώ οι Γάλλοι υποχώρησαν στο 6-10 και παρέμειναν στις χαμηλές θέσεις της κατάταξης.

Radonjic: “Για τριάντα λεπτά βγάλαμε ενέργεια και στις δύο πλευρές”

Ο Dejan Radonjic στην συνέντευξη τύπου μετά την νίκη του Παναθηναϊκού κόντρα στην Villeurbanne τόνισε ότι η απόδοσή της ομάδας του ήταν εξαιρετική για τριάντα λεπτά, αλλά δεν ήταν αποδεκτή η χαλάρωση του τελευταίου δεκαλέπτου. Ακόμη στάθηκε και στο ξεκίνημα του Παναθηναϊκού λέγοντας ότι θα πρέπει να μπαίνει στα παιχνίδια όπως σήμερα, ενώ έκανε αναφορά στους Pontika, Παπαγιάννη και τους νεαρούς παίκτες της ομάδας.

Tα highlights της αναμέτρησης Παναθηναϊκός – Villeurbanne (vid)

O Παναθηναϊκός είχε σε καταπληκτική μέρα τον Bacon (25π, career high στην Ευρωλίγκα) ήταν σαρωτικός από το πρώτο δεκάλεπτο κι έπειτα απέναντι στην Villeurbanne, με αποτέλεσμα να μία πολύ άνετη  επικράτηση, που ήταν η δεύτερη διαδοχική και του έδωσε να ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση βολής από την οκτάδα.

Bacon: “Όλοι συνέβαλαν στην νίκη”

Ο Dwayne Bacon ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του Παναθηναϊκού στην νίκη επί της Villeurbanne, τονίζοντας ότι ήθελαν την νίκη και συνέβαλαν γι’ αυτήν. Για την προσωπική του εμφάνιση επεσήμανε ότι σήμερα μπήκαν τα σουτ, ενώ όλοι στο στρατόπεδο του “τριφυλλιού” είναι ικανοποιημένοι με τις δύο νίκες αυτήν την εβδομάδα, αλλά θα πρέπει να συνεχίσουν σε αυτό το μοτίβο.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:

«Είχα πολλή βοήθεια από τους συμπαίκτες μου, ήμασταν επιθετικοί. Το θέλαμε και όλοι συνέβαλαν στη νίκη. Σήμερα μπήκαν τα σουτ μου.

Είμαι χαρούμενος με τις δύο νίκες μέσα στη βδομάδα και πρέπει να συνεχίσουμε έτσι».