Partizan

Άνετη επικράτηση της Bologna επί της Barcelona 75-83, 4η σερί νίκη και 100αρα για την Partizan, 100-80 την Monaco

Η Virtus Bologna πήρε ένα συγκλονιστικό διπλό μέσα στο «Παλαου» κερδίζοντας 75-83 την Barcelona σε ένα παιχνίδι  που η Barcelona πέρασε μόνο μια φορά μπροστά στη διάρκεια του παιχνιδιού. Στο 8-9 η Bologna, στο 11-6 η Barcelona.

Η Virtus ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε να κερδίζει 11 πόντους (15-26) στην 1η περίοδο. Στην 2η περίοδο η Bologna έκτιζε σταδιακά διαφορά φτάνοντας τους 13 πόντους (15-28) με την Barcelona να τρέχει ένα επιμέρους 15- 8 σερί (34-36) και το ημίχρονο να την βρίσκει στο -3 (39-42)

Euroleague: Σημαντικές εντός έδρας νίκες για Monaco, Virtus και Partizan

Virtus Bologna – Maccabi Tel Aviv 78-73: Ξεκόλλησαν από τις τέσσερις νίκες οι Ιταλοί

Η Virtus κατάφερε να παίξει εξαιρετική άμυνα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και να πάρει μία τεράστια νίκη απέναντι στην Maccabi, ανεβαίνοντας με αυτόν τον τρόπο στην βαθμολογία (5-9). Στην αντίπερα όχθη οι “κυανοκίτρινοι” δεν μπόρεσαν να ντουμπλάρουν τις νίκες επί ιταλικού εδάφους, με αποτέλεσμα να υποχωρήσουν στο 7-7 και να χάσουν μία καλή ευκαιρία για να αναρριχηθούν ακόμη περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα. Για τους νικητές ξεχώρισε η τριπλέτα Teodosic- Hackett – Shengelia με 15,15 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκε ο Brown με 18 πόντους και έξι ασίστ.

Νίκη για τον Red Star Belgrade με clutch shoot του Nedovic επί της Partizan στο ντέρμπι της Σερβίας, εκπληκτικό διπλό για την Monaco επί της Real Madrid με ηγέτη Mike James (vid)

Η Partizan αν και έπαιξε καλύτερα από τον Red Star Belgrade δεν κατάφερε να κερδίσει το παιχνίδι και με τρίποντο – μαχαιριά του Nedovic ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη 76-73  στην πρώτη συνάντηση  χρονικά των 2 ομάδων στη Euroleague.

Η Partizan στην πρώτη περίοδο κυριάρχησε και προηγήθηκε με 12 πόντους (16-4) ενώ έκλεισε την 1η περίοδο στο +9 (20-11) Στη δεύτερη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει στο 24-24 αλλά προηγήθηκε 24-29 αλλά και 31-38 με το +7 να παραμένει και μέχρι το ημίχρονο με το σκορ να είναι 33-40.

Εuroleague: Σαρωτική Efes, πήρε τον εμφύλιο η Real, εύκολη νίκη η Barcelona (vids)

Olimpia Milano – Anadolu Efes 51-80: Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες

Η Efes ήταν σαρωτική απέναντι στην Olimpia Milano, με αποτέλεσμα να πετύχει την δεύτερη της σερί νίκη σε ντέρμπι, να δείξει πως ανακάμπτει και να ανέβει στο 4-5. Από την άλλη οι γηπεδούχοι ήταν απογοητευτικοί σε ακόμη ένα παιχνίδι, καθώς η επίθεσή τους τούς πλήγωσε και έτσι υποχώρησαν στο πολύ χαμηλό για την ποιότητα του ρόστερ της ομάδας 3-6.

Στην Partizan o πάουερ φόργουορντ Vladimir Brodziansky (highlights)

Η Partizan ανακοίνωσε την απόκτηση του Σλοβάκου Vladimir Brodziansky μέχρι το τέλος της φετινής σεζόν. Μέχρι τώρα ο 28χρονος πάουερ φόργουορντ αγωνιζόταν στο τουρκικό πρωτάθλημα και στο Basketball Champions League με τη φανέλα της Bahcesehir.

Ο νέος παίκτης της Partizan ξεκίνησε την επαγγελματική καριέρα του από την ισπανική Obradoiro, στην οποία έμεινε από το 2018 ως το 2020. Ύστερα, ακολούθησαν η Badalona (2020-2022) και η Bahcesehir, φέτος το 2022.

Τη περσινή σεζόν στο Eurocup o Brodziansky που έπαιζε στην Obradoiro, είχε σημειώσει κατά μέσο όρο 12,3 πόντους, 3,8 ριμπάουντ και 1,1 ασίστ, ενώ στο ισπανικό πρωτάθλημα είχε μετρήσει κατά 9,3 πόντους, 4,0 ριμπάουντ και 0,9 ασίστ.