Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της vasilis

Μεταξά - Κρανίδια 2-1: Τους έχει πάρει τον αέρα

Σεφτέ στις νίκες για το Μεταξά με 2-1 κόντρα στα Κρανίδια με αρνητικό πρωταγωνιστή τον διαιτητή κ.Κωτσίδη που έδειξε συνολικά τρεις κόκκινες κάρτες και αμέτρητες κίτρινες.

Η ομάδα του Μεταξά μπήκε αποφασισμένη και προηγήθηκε γρήγορα με 1-0. Ακολούθησαν 2 χαμένα τετ α τετ για το Μεταξά και ένα δοκάρι για τα Κρανίδια. Εδώ να σημειωθεί, ότι σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι, εκτός
του πέναλτι το οποίο ήταν ευγενική χορηγία του κυρίου Κωτσίδη, η φιλοξενούμενοι δεν σημειώσανε ούτε μία φάση στα καρέ των γηπεδούχων.

Κάπου στα μισά του ημιχρόνου ήρθε και το 2-0 με μια γρήγορη αντεπίθεση. Όλα έδειχναν ότι το Μεταξά βάδιζε προς μια άνετη επικράτηση.

Ο κύριος Κωτσίδης είχε άλλη άποψη και προσπαθούσε με συνεχή σφυρίγματα να εκνευρίσει τους γηπεδούχους και να τους φορτώσει με κίτρινες κάρτες με αποτέλεσμα να έρθει η πρώτη αποβολή για το Μεταξά πολύ νωρίς στο 26 λεπτό.(Ο κ. Κωτσίδης είναι ο ίδιος διαιτητής που έπαιζε πέρυσι στον αγώνα Αιανή - Μεταξά που σημαδεύτηκε από επεισόδια που προκάλεσαν οι φίλοι της Αιανής και κατάφερε να μην αντιληφθεί τίποτα)

Το ημίχρονο τελείωσε με 2-0 με το Μεταξά να βρίσκεται σε άμυνα και την ομάδα των Κρανιδίων να προσπαθεί να βρει αντίδοτο για το σφιχτό παιχνίδι των γηπεδούχων που κέρδιζαν σχεδόν όλες τις μονομαχίες σε πείσμα πολλών άδικων σφυριγμάτων του διαιτητή.

Στην πρώτη φάση του β'ημιχρόνου τα Κρανίδια κέρδισαν ένα πέναλτι δώρο του κ.Κωτσίδη και μια απευθείας κόκκινη κάρτα. Τα Κρανίδια δέχτηκαν με χαρά το δώρο του κ.Κωτσίδη, που για άλλη μία φορά ήταν ντεφορμέ κόντρα στην ομάδα του Μεταξά και εκτέλεσαν εύστοχα το πέναλτι. Με το σκορ στο 2-1 και με δύο αποβολές η ομάδα του Μεταξά έπρεπε να αντέξει ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν με ανορθόδοξο τρόπο να φτάσουν στα καρέ των γηπεδούχων αλλά κάθε επιθετική προσπάθεια σταματούσε πάνω σε κάποιον παίχτη του Μεταξά. Εδώ να σημειωθεί ότι το Μεταξά έχασε δύο κλασσικές ευκαιρίες να τελειώσει το παιχνίδι και να κάνει το 3-1. Εάν δεν υπήρχε και ο κ. Κωτσίδης που έχει δημιουργήσει μια παράδοση κακών σφυριγμάτων κόντρα στο Μεταξά ουδείς θα θυμόταν το κυριακάτικο παιχνίδι διότι οι γηπεδούχοι κράτησαν πολύ εύκολα το 2-1 και με εννέα παίχτες. Στις καθυστερήσεις απέβαλε με δεύτερη κίτρινη και έναν παίχτη των φιλοξενούμενων.