Τελικοί Α΄ Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.- Έκανε το 1-0 ο Α.Π.Σ. Αρίων με σπουδαίο διπλό

Τεράστιο διπλό πέτυχε στη πρεμιέρα των τελικών ο Α.Π.Σ. Αρίων- Πτολεμαΐδα κερδίζοντας εκτός έδρας το Λασσάνη με 72-82 . Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Πτολεμαΐδας πήρε το πλεονέκτημα της έδρας και έτσι το προσεχές Σάββατο στην έδρα του θα έχει την ευκαιρία να κάνει το 2ο βήμα για το τίτλο και την άνοδο.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα (17-14) ενώ στη συνέχεια οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (21-20, 33-33).

Στα τελευταία λεπτά όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-2 πήγαν μπροστά στο ημίχρονο με 40-35.
Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε αλλά ο Αρίων ήταν αυτός που προηγήθηκε στο 30 με 52-53.
Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Πέτρου Μουρουζίδη επέβαλε το δικό της ρυθμό και έφτασε στη σπουδαία νίκη και το 0-1.
Τα 10λεπτα: 17-14, 40-35 (ημ.) 52-53, 72-82.