Virtus Bologna-Anadolou Efes 80-85: Απέδρασε από την Μπολόνια και τώρα Ολυμπιακός

Αρχίζει να βρίσκει τα πατηματά της η Anadolou Efes η οποία επικράτησε στις λεπτομέριες εκτός έδρας της Virtus και ετοιμάζεται για την επόμενη αγωνιστική κόντρα στον Ολυμπιακό. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Clyburn με 21 πόντους ενώ για τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Lundberg με 22, οι οποίοι έπαιζαν δίχως τον Teodosic στα τελευταία λεπτά καθώς αποβλήθηκε από το παιχνίδι εξαιτίας φραστικού επεισοδίου με τους διαιτητές.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση με τους Lundberg και Mickey να ευστοχούν σε κάθε τους προσπάθεια. Η Efes όμως αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Bryant πήρε κεφάλι με 17-10. Η second unit της Virtus στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε θετικό πρόσημο διατηρώντας ένα σταθερό προβάδισμα για την ομάδα τους. Ωστόσο, Clyburn και Beaubois είχαν διαφορετική άποψη και έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων στην ομάδα τους (20-27). Το τρίτο δεκάλεπτο είχε περίπου την ίδια εικόνα, με τους Ιταλούς να θέλουν να ανακτήσουν ένα σταθερό προβάδισμα αλλά η Efes να βρίσκει τους πρωταγωνιστές ώστε να επιβάλλει το δικό της ρυθμό. Όσο περνούσε ο χρόνος, οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν την αποδοσή τους με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο σκορ με 63-47. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης η Virtus είχε κάποια μικρά επιθετικά ξεσπάσματα δίχως όμως να καταφέρει την ολική ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 34-40, 53-63, 80-85.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Barcelona-Baskonia 96-84: Στους Καταλανούς το Ισπανικό ντέρμπι

Μεγάλη νικήτρια του Ισπανικού ντέρμπι η Μπαρτσελόνα η οποία πήρε τους δύο βαθμούς φορτσάροντας στη τελευταία περίοδο. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Jan Vesely με 18 πόντους και Corry Higgins με 17. Για τους ηττημένους ο Howard επέστρεψε στις σούπερ εμφανίσεις των πρώτων αγώνων καθώς σταμάτησε στους 25 πόντους με 4/7 τρίποντα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην αναμέτρηση με στόχο να προστατεύσουν τα μετοπισθέν τους. Το ματς στην αρχή ήταν αρκετά κλειστό με την πρώτη περίοδο να λήγει ισόπαλη 22-22. Η Barcelona με τον Higgins να βρίσκεται σε μεγάλη μέρα και τον Laprovitolla να συνεισφέρει στο δημιουργικό κομμάτι ανέβασε κατακόρυφα την αποδοσή της στη δεύτερη περίοδο. Στην αντίπερα όχθη η Baskonia είχε άμεσες επιθετικές λύσεις με τους Henry και Howard να αλληλοσυμπληρώνονται. Το tempo έγινε υψηλό και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με +4 (52-48). Στο δεύτερο μέρος, η Baskonia μπήκε πιο αποφασισμένη. Προηγήθηκε μάλιστα στο 26′ με 63-64. Σε αυτό το σημείο, η ομάδα του Saras αντέδρασε με ένα επιμέρους σκορ 10-2. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ομάδες αρχικά ήταν ισόπαλες (78-78). Εκεί, η άμυνα των γηπεδούχων έγινε πιο πιεστική και ο Higgins συνέχιζε να πυροβολεί. Δυστυχώς, οι Βάσκοι δεν κατάφεραν να αλλάξουν την κατάσταση μέχρι και το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 52-48, 76-71, 96-84.

The post Euroleague (10η αγωνιστική): Φορμαρίζεται η Efes, πήρε τον Ισπανικό εμφύλιο η Barcelona! appeared first on Basketblog.