A’ ΕΠΣΚ: Ο Μακεδονικός Σιάτιστας και με... 10! “Όρθιος” απέναντι σε διαιτησία...

Μακεδονικός Σιάτιστας - Εράτυρα 1-1
Με αρνητικό πρωταγωνιστή τον διαιτητή και την β΄ βοηθό, ο Μακεδονικός Σιάτιστας και η Εράτυρα έμειναν στο 1-1
 - Πολλά διαιτητικά παράπονα από τον Μακεδονικό, που έμειναν με 10 παίκτες με  αποβολή του Στεργίου (70')
- Νεύρα και ένταση κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος του ματς!
Το παιχνίδι με την έναρξη του είχε καλό ρυθμό, με τις δυο ομάδες να έχουν μοιρασμένη την κατοχή της μπάλας και να προσπαθούν να φανούν απειλητικές στην αντίπαλη εστία.

Η πρώτη φάση του αγώνα με την Εράτυρα στο 9ο λεπτό, όταν ο Τσίτσαρης έφυγε από πλάγια μόνος, τετ α τετ με τον Βήττα δεν μπόρεσε να τον νικήσει!
Ο Μακεδονικός αντέδρασε και στο 13ο λεπτό με τον Τσιούκρα Χ. μετά από ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, λίγο άουτ!
Στο 21ο λεπτό και μετά από λάθος του Βήττα οι  επιθετικοί της Εράτυρας χάνουν καλή ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ (δοκάρι του Κίλη)
Στο 38ο λεπτό ο Aντωνιάδης πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι μετά από κόρνερ, πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε άουτ.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Τσικόπουλο στο 50 λεπτό, με τον συνήθη ύποπτο να σκοράρει για εντέκατη φορά φέτος στο πρωτάθλημα, και αφού η μπάλα χτύπησε σε και τα δύο δοκάρια πετάχτηκε βρήκε την μπάλα και έγινε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, από παίχτες και φιλάθλους, που παρά το κρύο βρέθηκαν στο δημοτικό στάδιο της Σιάτιστας να παρακουλουθήσουν το παιχνίδι.
Μάλιστα στην φάση του γκολ ο Τσικόπουλος τραυματίστηκε χτυπώντας στο δοκάρι, ευτυχώς όχι σοβαρά. (δείτε το βίντεο)
Χαρακτηριστικό ήταν ότι μετά το γκολ ο διαιτητής, έδινε κάρτες με ευκολία στους παίχτες του Μακεδονικού... και με φάουλ έβαζε συνέχεια την Εράτυρα στα καρέ του Μακεδονικού!
Στην φάση στο 58ο λεπτό δύο παίχτες του Μακεδονικού στο χόρτο μετά το φάουλ που εκτέλεσε η Εράτυρα, του Βήττα, όταν δύο παίχτες έπεσαν επάνω του... και του Στεργίου Κ. ύστερα από Κατακέφαλο που του έριξε ο Αντωνιάδης! (δείτε το βίντεο) Μάλιστα η κάμερα έπιασε τον Αντωνιάδη να μιλάει μετά την φάση στον Μήλιο, και του λέει ότι χτύπησε τον Στεργίου!!! (δείτε το βίντεο)
Αντί ο διαιτητής να αποβάλει τον παίχτη της Εράτυρας τον άφησε στο παιχνίδι!!!
Στο 68ο χαμένη ευκαιρία για την Εράτυρα.
Στο 70ο ο Μακεδονικός μένει με δέκα παίχτες, δεύτερη κίτρινη κάρτα του Στεργίου Κ. Αντί να έχει ο Μακεδονικός το πλεονέκτημα των παιχτών, ο διαιτητής έχει άλλη γνώμη!!!
Στο 75ο κεφαλιά του Τσίτσαρη διώχνει ο Βήττας.
Στο 78ο μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Μακεδονικό με τον Παπαρίζο.
Στο 80ο λεπτό πάσα του Τσακνάκη στο Τσικόπουλο στην κίνηση το σουτ, μεγάλη απόκρουση του τερματοφύλακα!
Αφού δεν έβαλε ο Μακεδονικός... το γκολ ήρθε από την Εράτυρα στο 85ο λεπτό με τον Αποστολόπουλο  μετά απο κάθετη πάσα του Λαζαρίδη 1-1
88ο δοκάρι για την Εράτυρα από τον Τζώτζη
89ο Απόκρουση του αγώνα από τον Βήττα που κράτησε την ισοπαλία!
90+5 - Η  φάση που έβαλε φωτιά στο παιχνίδι, όταν ο Τσιούκρας Γ. έφυγε μόνος... αλλά ο β΄ βοηθός διαιτητή έδειξε λανθασμένα οφσάιντ!!!
 (δείτε το βίντεο)
Μακεδονικός Σιάτιστας(Παρασκευάς): Βήττας, Μυλωνάς, Κατσαντώνης, Νασιόπουλος, Τσούκρας Χ. Στεργίου Κ., Ντέρος Β, Στεργίου Θ., Παπαρίζος, Δαϊνάς, Τσικόπουλος
Έπαιξαν ακόμα Τσακνάκης, Τσούκρας Γ. Ντέρος Α.