Αρχική

1ο τουρνουά σκακιού «Ελευθέρια» 2014

Με επιτυχία και τη συμμετοχή 124 σκακιστών και σκακιστριών από 18 συλλόγους διεξήχθη την Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2014 στην  Πτολεμαΐδα, το 1ο τουρνουά σκακιού «Ελευθέρια» 2014 που  διοργάνωσε ο Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.

Πραγματοποιήθηκαν δύο τουρνουά το πρώτο άνω των δεκατριών ετών και το δεύτερο κάτω των δώδεκα ετών και το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων.  Το τουρνουά είναι το δεύτερο της σειράς GRAND PRIX 2014-15.

Στο πρώτο τουρνουά (ηλικίας από δεκατρία ετών και άνω) την πρώτη θέση κατέλαβε ο σκακιστής Μπαρούδας Ιωάννης από τον ΑΣ. Ηροδότου Αλικαρνασσού, την δεύτερη ο Θεοδουλίδης Θεόδωρος  από τον Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίο» και την τρίτη θέση ο Γυμνόπουλος Λάζαρος από την Λ.Π.Φλώρινας.

Στο δεύτερο τουρνουά (ηλικίας από δώδεκα ετών και κάτω) νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο σκακιστής Βαρδάκας Γρηγόριος (7/7) του Σ.Ο.Κατερίνης, δεύτερος τερμάτισε ο σκακιστής Παπαγιάννης Αστέριος του Σ.Ο.Κατερίνης, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο σκακιστής Βουτσκίδης Ιωάννης του Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίο».

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε ο Σ.Ο.Κατερίνης , στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος» ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η Σ. Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος».

 

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΒΑΘΜΟΙ
Σ.Ο.Κατερίνης 23,0
Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 22,0
Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» 19,5
Σ.Ο.Βέροιας 18,5
Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος ΄Ιππος» 17,0
Γ.Σ.Ποντοκώμης 17,0
Λ.Π.Φλώρινας 16,0
Α.Ε. Κοζάνης 14,5
Φ.Σ. «Αριστοτέλης» Φλώρινας 9,5
ΣΟΠΚΔ. Κατερίνης 9,5
10η ΠΑΣ. Εδεσσαίων 8χ8 9,0
11η Π.Σ.Σ.Κ. Σερρών 8,5
12η Σ.Λ.Φλώρινας 2,5
13η Σέρβια 2,0
14η Πτολεμαΐδα 1,5

Εκτός της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ συμμετείχαν οι παρακάτω σύλλογοι:

Σ.Ε. Βόλου 9,5
ΑΣ. Ηροδότου Αλικαρνασσού 6,0
ΝΟ. Καλαμάτας 3,0

 

Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :

ΑΝΔΡΩΝ Μπαρούδας Ιωάννης ΑΣ. Ηροδότου Αλικαρνασσού 1ος
Θεοδουλίδης Θεόδωρος Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 2ος
Γυμνόπουλος Λάζαρος Λ.Π.Φλώρινας 3ος
ΕΤΩΝ 18 Παυλίδης Νικόλαος Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» 1ος
ΕΤΩΝ 16 Παπαδόπουλος Ζήσης Λ.Π.Φλώρινας 1ος
Προκοπίου Ιωάννης Σ.Ο.Κατερίνης 2ος
Στεφάν Βίκτωρ ΠΑΣ. Εδεσσαίων 8χ8 3ος
Τσεμπερλίδου Γεωργία Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»
Καραμητάνη Αγγέλα Σ.Λ.Φλώρινας
Χατζηαθανασίου Ελευθερία Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
ΕΤΩΝ 14 Δάνης Χρυσοβαλάντης ΠΑΣ. Εδεσσαίων 8χ8 1ος
Δεμέλκας Ιωάννης Π.Σ.Σ. Κηφισιάς Σερρών 2ος
Τσακμάκης Γεώργιος Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 3ος
Λιούρη Αναστασία Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»
Γκόγκου Βασιλική Σ.Α.Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»
Σαμαρά Φανή Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»
ΕΤΩΝ 12 Βαρδάκας Γρηγόριος Σ.Ο.Κατερίνης 1ος
Πέπα Μάριο Γ.Σ.Ποντοκώμης 2ος
Πιπερίδης Παναγιώτης Σ.Ο.Βέροιας 3ος
Κιζιμίδου Χριστίνα Γ.Σ.Ποντοκώμης
Τσιρανίδου Βασιλική Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
Σερταρίδου Αικατερίνη Φ.Σ. Αριστοτέλης Φλώρινας
ΕΤΩΝ 10 Παπαγιάννης Αστέριος Σ.Ο.Κατερίνης 1ος
Βουτσκίδης Ιωάννης Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 2ος
Ραφτόπουλος Εμμανουήλ Σ.Ε. Βόλου 3ος
Λιούρη Στυλιανή Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
Βαϊρινού Ελισάβετ Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
Λιούρη Μαρία Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»
ΕΤΩΝ 8 Καραμητάνης Λάζαρος Λ.Π.Φλώρινας 1ος
Ελευθεριάδης Αριστοτέλης Σ.Ο.Π.Κ.Δ.Κατερίνης 2ος
Πολυχρονιάδης Βασίλειος Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 3ος
Ραφτοπούλου Κωνσταντίνα Σ.Ε. Βόλου
Βαρδάκα Σοφία Σ.Ο.Κατερίνης
Λιούρη Μιχαέλα Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

 

 

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό