1ος ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ, ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

Άλλη μία επιτυχημένη παρουσίαση έκανε η αποστολή της Μακεδονικής Δύναμης Κοζάνης στο Hereya Open της Βουλγαρίας όπου συμμετείχαν 1200 αθλητές. Το αγωνιστικό επίπεδο ήταν υψηλό και οι αθλητές μας ανταποκρίθηκαν δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό. Μάλιστα ο σύλλογος πήρε την 1η θέση στην Γενική κατάταξη στην κατηγορία Ανδρών/Γυναικών.

Πιο συγκεκριμένα, ο Μεχτερίδης Παπαδόπουλος Στυλιανός αγωνίστηκε στην κατηγορία των -68 kg ανδρών και ύστερα από 5 νικηφόρους αγώνες κατέκτησε την πρώτη θέση. Να σημειωθεί πως ο Μεχτερίδης βραβεύτηκε από τους διοργανωτές ως ο καλύτερος αθλητής των αγώνων στην κατηγορία των ανδρών.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και αθλητής μας  Διάφας Αργύριος που επίσης ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία των -74 kg ανδρών ύστερα από 4 αγώνες.
     Εντυπωσιακός ήταν  ο μικρός και πολλά υποσχόμενος Σολακίδης Κωνσταντίνοςπου στην κατηγορία των -33 kg παμπαίδων κατάφερε να κρεμάσει στο στήθος του το χρυσό μετάλλιο μετά από 5 αγώνες. Ακολούθησαν οι ανερχόμενοι αδελφοί Μπουντιούκος Σπινάρης  Αθανάσιος ο οποίος κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στα        - 78 kg  εφήβων,  ο Νικόλας και ο Έκτορας οι οποίοι πήραν το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία + 65 kg  παίδων και - 44 kg παμπαίδων,  αντίστοιχα.  Το παρόν στη διοργάνωση έδωσε και η Μαλούτα Ερασμία κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία της, στα -52 kg  νεανίδων.
     Ο προπονητής του συλλόγου κ.  Αλμασίδης Χρήστος δήλωσε πολύ ευχαριστημένος από τη συνολική εικόνα και την προσπάθεια όλων των αθλητών  του, ασχέτου αποτελέσματος, και τόνισε τη σπουδαιότητα της συμμετοχής σ΄αυτές τις διοργανώσεις.  Σαφώς και αποτελούν πολύ καλή εμπειρία για όλους τους αθλητές – διατηρώντας σε καλό επίπεδο την αγωνιστική τους ετοιμότητα -  όμως για τους μικρότερους είναι κάτι παραπάνω από εμπειρία,  είναι ΄΄σχολείο΄΄.  Και το λέω αυτό γιατί έχουν την ευκαιρία να δουν από κοντά στους διακεκριμένους αθλητές και τον τρόπο με τον οποίο αγωνίζονται ώστε να πάρουν κάτι από τον καθένα διαμορφώνοντας έτσι σιγά-σιγά και το δικό τους προσωπικό αγωνιστικό στυλ.
     Το Δ.Σ.  του συλλόγου, οι προπονητές και οι συναθλητές  συγχαίρουν όλα τα παιδιά για την προσπάθειά τους και τις διακρίσεις τους κι εύχονται  ακόμη μεγαλύτερες στο μέλλον.  Επίσης θέλουν να ευχαριστήσουν θερμά τους γονείς που συνόδευσαν και στήριξαν την ομάδα στη Βουλγαρία.