ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ: Πέρασε από τη Φλώρινα ο Αμύντας Αμυνταίου

Η ανδρική ομάδα του Αμύντα διατήρησε την καλή παράδοση που έχει με αντίπαλο τον Μέγα Αλέξανδρο, επικρατώντας άνετα μέσα στη Φλώρινα με το ευρύ 22-37, αγώνας με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 6ου ομίλου της Β Εθνικής.

Οι παίκτες του Μάκη Κιοσέ παρουσιάστηκαν πολύ πιο έτοιμοι στο τοπικό ντέρμπι, έχοντας διάρκεια στην απόδοση τους κατόρθωσαν από το πρώτο ημίχρονο (7-18) να θέσουν τα θεμέλια για μια μεγάλη νίκη.
Με αιχμή του δόρατος τον Παναγιωτίδη (16γκ.) και τον Τοϊτο (τ/φ) να αποδίδει εξαιρετικά κάτω από τα δοκάρια, ο Αμύντας συνέχισε να είναι αποτελεσματικός και στο δεύτερο ημίχρονο, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα  σε διψήφιο νούμερο.
Η εξέλιξη της αναμέτρησης, επέτρεψε στον τεχνικό του Αμύντα να χρησιμοποιήσει όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του, χωρίς να υστερήσει κανένας σε απόδοση. Μαγγόνας με 5γκ. Ρουφίδης με 4γκ. ήταν οι πρώτοι σκόρερ από πλευράς γηπεδούχων.
Διαιτητές: Τέμης-Πήτας
5λεπτα: 2-4,2-5,3-7,4-11,6-14,7-18ημχ. 8-23,12-25,15-27,17-32,21-34,22-37.
Μέγας Αλέξανδρος (Β. Δούκας): Ντουμανίδης 3, Σίσκος 2, Καρκαρέτσος 3, Ρουφίδης 4, Τραϊτσης 2, Μαγγόνας 5, Βέργος 3, Δήμου, Σουμπάσης, Γεωργιάδης, Αλεξίου, Παπαγεωργίου, Κεβρεκίδης, Βαραδίνης Κεσίδης.
Δίλεπτες Αποβολές: 2,    Πέναλτι: 3/5
Αμύντας Αμυνταίου (Μ. Κιοσές): Παρπούλας 6, Γιώσκος 2, Ζαρογιάννης 1, Καλομηνίδης, Τατσίδης (τ/φ), Τόιτος (τ/φ), Παπαχρήστου 3, Παπακωνσταντίνου 2, Κιοσές 1, Κοσμίδης 2, Τσαγκίδης 1, Γκουντέβενος 4, Παναγιωτίδης 15, Μπεκιάρης.
Δίλεπτες Αποβολές: 3,    Πέναλτι: 3/5