Αρχική

Φωτιά στην κορυφή

Η επικράτηση του Άργους Ορεστικού
επί του Ηρακλή Κοζάνης με 76-73 "έβαλε φωτιά" στην κορυφή καθώς,
πλέον, εκεί συγκατοικούν τρεις ομάδες αφού τον έπιασαν ο Αργοναύτης και οι
Διόσκουροι Κοζάνης.
Ο Ηρακλής δεν τα κατάφερε
απέναντι στο Άργος αφού τα πρώτα βιολιά του έμειναν σε χαμηλά επίπεδα
σκοραρίσματος, με εξαίρεση τον Μαυρίδη που αν και σκόραρε κατά βούληση
σημειώνοντας 26 πόντους δεν πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Κάτι το οποίο κατόρθωσε ο
Ζυγούρας που με δικό του τρίποντο στη λήξη,άλλαξε την ισορροπία στην κορυφή της
Γ΄ εθνικής.

Ο Αργοναύτης επικράτησε
δύσκολα των Ιωαννίνων και κρατήθηκε σε τροχιά ανόδου.
Ο Πρωτέας δεν τα κατάφερε
απέναντι στον Φοίνικα που πλέον απέχει 1 βαθμό από την κορυφή.
Η Αριδαία κατατρόπωσε τον
Αετό και ευελπιστεί σε κάτι καλό στη συνέχεια.
Οι Τιτάνες αποδείχτηκαν σκληρό
καρύδι για τον Αστέρα με αποτέλεσμα να δηλώνουν παρών και του χρόνου στην Γ΄
εθνική.
Διόσκουροι Κοζάνης – ΒΑΟ
73-68
Πρωτέας Γρεβενών – Φοίνικας
Λάρισας 74-78
Ιωάννινα – Αργοναύτης 72-74
Αργος Ορεστικό – Ηρακλής
Κοζάνης 76-73
Αριδαία – Αετός Κιλκίς 68-49
Αστερας Λάρισας – Τιτάνες
Παλαμά 80-86
Διόσκουροι Κοζάνης – ΒΑΟ 73-68
Έπιασαν την 1η θέση οι
Διόσκουροι μετά την νίκη τους επί του ΒΑΟ και σε συνδυασμό με την ήττα του
Ηρακλή στο Άργος, την επόμενη Κυριακή θα έχουμε ντέρμπυ πρωτοπόρων.
Ξαναγύρισαν στις παλιές
συνήθειες οι Διόσκουροι όπου όλα τα εντός έδρας ματς θα είναι ντέρμπυ για να
προσφέρουν και θέαμα στον κόσμο. Έτσι λοιπόν ήταν ένα συνηθισμένο απόγευμα
Κυριακής όπου ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες και για μια ακόμη φορά νικητές
ήταν οι Διόσκουροι επί του ΒΑΟ με 73-68.
Δεν ξεκίνησε καλά η ομάδα
όπου βρέθηκε να χάνει στο 1ο δεκάλεπτο με 15-18, και την αθλητική ομάδα του ΒΑΟ
να επικρατεί σε όλες τις κατηγορίες. Όλοι οι αθλητές του ΒΑΟ ( και οι ψηλοί)
είχαν τρομερό 1ο βήμα το οποίο τους έδινε προβάδισμα στο man to man και με την
καλή κυκλοφορία της μπάλας έβρισκαν συνεχώς διεξόδους για το καλάθι.
Αλλά η άμυνα ζώνης των
Διόσκουρων έλυσε αυτό το πρόβλημα και έβαλε 12 πόντους πίσω τους
φιλοξενούμενους στο τρίτο δεκάλεπτο.
Εκεί όμως κάποια φαλτσοσφυρίγματα,
όπως η τεχνική ποινή στον πάγκο μας που ο διαιτητής άκουσε κάποιον όπως λέει να
διαμαρτύρεται αλλά δεν είδε ποιος και στη συνέχεια μέτρησε τρίποντο ενώ είχε
σταματήσει η φάση από φάουλ έδωσαν αναπάντεχους 7 πόντους  στον ΒΑΟ και η ψυχολογία άλλαξε. Οι
Διόσκουροι έκαναν πολλά λάθη και ο ΒΑΟ πέρασε και μπροστά στο σκορ.
Αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο
αποκαταστάθηκε η τάξη και η ομάδα της Κοζάνης έβαλε ακόμα μια νίκη στο
ενεργητικό της παρά τις 4 στις 12 βολές ( ο Μπαταούλας είχε 3στις4).
Ο κόσμος τίμησε για μια ακόμα
φορά την ομάδα μας και γέμισε το γήπεδο δημιουργώντας πολύ ωραία ατμόσφαιρα με
πολλά παιδιά στην κερκίδα, καθώς έχει επικρατήσει στους αγώνες των Διόσκουρων
να δημιουργείται οικογενειακό κλίμα χωρίς έκτροπα.
Μεγάλη εμφάνιση των μικρών της Μακεδονικής Δύναμης
Ωραίο happening διοργανώθηκε
από τον έφορο δημοσίων σχέσεων των Διόσκουρων κατά την διάρκεια του ημιχρόνου
όπου μεγάλη απήχηση είχαν οι αθλητές της Μακεδονικής δύναμης, κορίτσια και
αγόρια, που κέρδισαν το χειροκρότημα στην ανάπαυλα του αγώνα στο κατάμεστο
γήπεδο της Κοζάνης.
Συγκεκριμένα τα κορίτσια του
χορευτικού τμήματος, με δασκάλα την Αναστασία, πραγματοποίησαν πολύ δύσκολες
χορογραφίες  άψογα εκτελεσμένες κάτω από
τους ήχους δυνατής dance μουσικής. Εκτελέστηκαν 2 προγράμματα, υψηλού βαθμού
δυσκολίας, με εκπληκτική απόδοση και συγχρονισμό που είχε σαν αποτέλεσμα το
παρατεταμένο χειροκρότημα του κόσμου.
Μεταξύ των 2 χορογραφιών
έγινε επίδειξη υψηλής τεχνικής κατάρτισης πολεμικών τεχνών, από τους μικρούς
αθλητές της Μακεδονικής δύναμης που απέδειξαν πόσο σοβαρή δουλειά γίνεται.
Δεκάλεπτα:
15-18, 40-34, 52-50, 73-68
Διαιτητές:
Καρακατσανίδης-Ελευθεριάδης
 Διόσκουροι
Κοζάνης
(Χωλόπουλος): Κατσέλας 6,
Σισμάνης 4, Βλάχος 0, Μπαταούλας 18(1), 
Κοτζαγιάννης 14, Καραγιαννίδης 14(2),Καρανώτας 7, Μακρής 10(2).
ΒΑΟ
(Κοκκινόπουλος): Αποστόλου 20 (2), Καλογεράτος 9(3),Κουλαξής 6(1), Ματζούνης
9(1), Λεπτοκαρίδης , Μακρής, Χολέβας 15, Σαρρής 6, Κεφαλάς, Τσάρος 2.
Άργος Ορεστικό – Ηρακλής Κοζάνης   76-73
Δεκάλεπτα:
19-14, 36-36, 56-55, 76-73
Διαιτητές:
Δεληγιαννίδης-Μοσχοτόγλου
Άργος Ορεστικό
(Δημητριάδης): Ζυγούρας 19 (3), Πανταζής 18 (3), Πουλιώνης, Μιχαηλίδης 8 (2),
Χριστόπουλος, Κόττας 14 (2), Βογιατζής 3, Παντελίδης, Τσαγκαρούλης, Ψάλτου 14.
Ηρακλής Κοζάνης (Τζιλίνης): Τολιόπουλος 6, Ντισλής 14 (1), Μιχαηλίδης 17 (2),Μαυρίδης 26
(1), Βίλας, Χατζηκυριακίδης 4, Σαμουρέλης 6.
Ιωάννινα  – Αργοναύτης
 Καλαμαριάς  72-74
Δεκάλεπτα:
16-23, 38-38, 50-55, 72-74
Διαιτητές:
Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ.
Ιωάννινα
(Tσουκανέλης): Πρέτζας 17, Κοντός 6, Μαυραγιάννης, Κατσαπρακάκης, Μάντζιος 15
(1), Μάκης 6, Τάσσης, Παπαγγέλης 2, Φίλιος 7, Αυγερινός 19.
Αργοναύτης
(Καραμουσαλίδης): Παπαδόπουλος6, Καλπαξίδης 26, Πετρίδης 2, Κωνσταντινίδης,
Ζώτος 15 (1), Κυρατζής, Παπαδόπουλος, Τερσενίδης, Βογιατζής 8, Τροφίδης 6,
Βορνίτης, Κόκουρας 11.
Αστέρας Λάρισας  – Τιτάνες  Παλαμά  80-86
Δεκάλεπτα:
25-18, 40-45, 54-68, 80-86
Διαιτητές:
Παριανόπουλος-Ξέρας
Αστέρας
(Μπουλιάκης):Μπάρμπας, Τσιαβές 14, Μηλιώνης 13 (3), Κυριακόπουλος, Χαιρετίδης,
Γούλας 9 (1), Μίχος 16, Καραμουσκέτας, Τριανταφύλλου, 2, Λάππας 26 (2),
Γαλάνης, Πασχάλης.
Τιτάνες Παλαμά
(Χατζάρας): Τσιάπουλας, Βαϊδακης 4, Τσέλιος 18 (1), Αναγνωστόπουλος 5 (1),
Αντωνίου 10 (3), Φούντας 9 (1), Παπαγιάννης, Μακρής 10 (1), Παπακώστας 20
(1),Γκαντιάς 10 (2).
Αριδαία  – Αετός
 Κιλκίς  68-49
Δεκάλεπτα:
19-10, 32-19, 51-31, 68-49
Διαιτητές:
Μαραθιώτης-Κατσιάνης
Αριδαία
(Βάτσης): Ταρασίδης 3 (1), Αβραμίδης, Τοπαλίδης 5, Σαρακινλής 12 (4),
Χαραλαμπίδης 11, Μπεγλόπουλος 9,Παπαβραάμ 4, Αθανασιάδης 4, Βάσιος 4, Πίπας 12,
Υφαντίδης 2, Δοδόπουλος 2.
Αετός
(Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 7, Κωνσταντινέλης 6, Παπανικoλάου Π. 3, Τόμας11,
Βαφείδης 5, Πατσούρης 7,Ξανθόπουλος 10, Παπανικολάου Δ, Λιάπης.
Info: Στη Β’ Εθνική προβιβάζεται απευθείας ο 1ος της τελικής βαθμολογίας. Ο
2ος παίζει μπαράζ με τον αντίστοιχο 2ο του άλλου ομίλου του Βορρά για το 2ο
“εισιτήριο” για τη Β’ Εθνική. Στα τοπικά πρωταθλήματα υποβιβάζονται οι
τελευταίες 4 ομάδες.
Η βαθμολογία (σε 12 αγώνες)
Διόσκουροι Κοζάνης 22
Ηρακλής Κοζάνης 22
Αργοναύτης 22
, Φοίνιξ Λάρισας 21
Πρωτέας Γρεβενών 19
Τιτάνες Παλαμά 19
Άργος Ορεστικό 18
ΑΓΣ Ιωαννίνων 16
Αστέρας Λάρισας 15
ΒΑΟ 15
Αριδαία 14
Αετός Κιλκίς 12.
Επόμενη αγωνιστική (13η, 27/1)
Φοίνικας Λάρισας – Ιωάννινα
Αργοναύτης – Αργος Ορεστικό
Ηρακλής Κοζάνης – Διόσκουροι
Κοζάνης
ΒΑΟ – Αριδαία
Αετός Κιλκίς – Αστέρας
Λάρισας
Τιτάνες Παλάμα – Πρωτέας
Γρεβενών