Φοίνικας Πτολεμαίδας - Κεραυνός Αγίου Γεωργίου 80-72 (68-68 κ.α.) - Έσπασαν καρδιές στην Πτολεμαΐδα

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η ομάδα μας σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης όπου παρουσίασε δύο πρόσωπα σε πολλά σημεία του αγώνα, που παραλίγο να στοιχίσουν την ήττα .Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας πολύ καλά ποσοστά απέναντι στην στατική άμυνα του Κεραυνού, όπου Τσολάκης, Τούζος και Ιωσήφ είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αμυντική αδράνεια των παικτών μας μεγάλωσε, με αποτέλεσμα να μικρύνει η διαφορά στο ημίχρονο με ένα buzzer beater από το κέντρο του Γκόλια. Το τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα συνέχισε σε μουδιασμένο τόνο και  πέρα από τα μικρά ξεσπάσματα του Σταυρίδη και  Σιδηρόπουλου, δε μπόρεσε να βρει ρυθμό.  Αυτό έδωσε το δικαίωμα στη τελευταία περίοδο στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν στη νίκη. Ο Κεραυνός άγγιξε τη νίκη, έχοντας το προβάδισμα 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού με εύστοχο τρίποντο πάλι του Γκόλια από μακρινή απόσταση, μετά από λάθος της ομάδας μας.Όμως παρά την απογοήτευση που κυρίευσε το γήπεδο και τους θεατές μίλησε η ψυχή του Πανίδη που έβαλε το καλάθι της ισοφάρισης, κερδίζοντας και το φάουλ αλλά χάνοντας τη βολή για τη νίκη, επηρεασμένος από το πολύ σκληρό μαρκάρισμα του Ρίγκου, στην τελευταία σχεδιασμένη επίθεση της coach Kυρκοπούλου. Στη παράταση η ομάδα μας σοβαρεύτηκε και δεν άφησε περιθώρια στον Κεραυνό και με ένα επί μέρους 12-4 , επανέφερε τις καρδιές όλων στη θέση τους, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα.Τα δεκάλεπτα: 27-18, 12-15 , 15-10 , 14-25, 12-04 (Κυρκοπούλου-Τσολάκης) Σιδηρόπουλος 6(2), Μπίγγας 4, Κοτανίδης 4, Τούζος 12(4), Σταυρίδης 9(1), Τσολάκης 21(3), Ιωσήφ 13, Πανίδης 6(1), Λαφαζανίδης, Αθανασιάδης 2, Εξακουστίδης, Κωνσταντινίδης 3(1).(Τσακταράς) Μπατσίλας 2, Κατσάνας, Καρακεσισογλου 2, Γαβριδης 19(5), Koλοβός 21(2), Γκόλιας 11(3), Κυρατλιδης 2 , Ριγκος Α. 9, Τσακταράς 6(2)