ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΔΙΚΑΙΑ ΚΕΡΔΙΣΑΝ 2-3 σετ ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγραφεί η έννοια της ομάδας όπως τη νιώθουν όσοι είναι κοντά στο τμήμα των Κορασίδων. Από τον προπονητή κ. Τιτέλη και την έφορο τη Ρούλα Σταμένου μέχρι την πιο μικρή αθλήτρια που παίρνει μέρος στις προπονήσεις, μέχρι τον πιο ήρεμο φίλαθλο που παρακολουθεί τα παιχνίδια αυτών των κοριτσιών. Αποτελούν πραγματικά ένα σύνολο που η μία παίζει για την άλλη, που η κάθε μία παίζει και για να καλύψει το κενό συναθλήτριάς της που απουσιάζει. Η Καρυπίδου τα έκανε όλα σε υπερθετικό βαθμό στο ντέρμπι με τον Πήγασο. Πολύ καλές ήταν και οι Τσανακτσή, Πεχλιβανίδου. Βοήθησε αποφασιστικά και η Βόντσα προερχόμενη από τον πάγκο. Σήκωσε τις συμπαίκτριές της ψυχολογικά κερδίζοντας καθοριστικούς πόντους. Βασικά όλες τους προσπάθησαν για το καλύτερο. Και το καλύτερο είναι όπως πάντα η νίκη. Και την κατέκτησαν. Δύσκολα ΝΑΙ αλλά δίκαια.Μετά απο το πρώτο σετ που τα κορίτσια μας το πήραν με τον αέρα της ομαδικότητας που έχουν αποκτήσει, ήρθε το δεύτερο σετ όπου πήγαινε πόντο-πόντο αν και αρκετές αθλήτριές μας ,είχαν κάποιες  καλές προσπάθειες υπήρχαν  σημεία που έχασαν τον ρυθμό τους κι έκαναν χτυπητά λάθη με αποτέλεσμα να χαθεί το σετ και να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι. Μπορεί το σετ να χάθηκε 25-23 όμως ακόμα και η οριακή διαφορά γέρνει την πλάστιγγα.Στο τρίτο σετ οι αθλήτριές μας αφυπνίστηκαν και με το δυναμισμό και το πάθος που έδειξε κυρίως η Καρυπίδου το σκορ έγινε 1-2 στα σετ. Το τέταρτο σετ κύλισε με νευρικότητα από τια αθλήτριες του Γυμναστικού που σε κάποιο σημείο έχαναν με 23-15, αλλά ο κόουτς τις ζήτησε να το παλέψουν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα για να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση για το τάϊ-μπρέϊκ, οπότε αν και τα έδωσαν όλα δεν κατάφεραν να τελειώσουν τον αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου σε 2-2.Στο τάϊ-μπρέϊκ η ομάδα μας με ψυχή και τσαγανό σφράγισε τη νίκη κερδίζοντας σχετικά άνετα το σετ και τον αγώνα. Στον τεχνικό  τομέα η ομάδα του Δημήτρη Τιτέλη στα σετ που χάθηκαν έχασε αρκετά σερβις, οι αθλήτριές μας δυσκολεύτηκαν πάνω στο φιλέ, αλλά σε κρίσιμα σημεία του αγώνα στα σετ που κερδίσαμε έβγαλαν κάποιες   δύσκολες άμυνες και με επικεφαλής την σούπερ Καρυπίδου  καταφεραν  να γυρίσουν την ψυχολογία τους και μαζί και το παιχνίδι. Τον αγώνα παρακολούθησε αρκετός κόσμος, οπαδοί και  των δυο ομάδων που βοήθησαν τις αθλήτριες στο έργο τους. Ο διαιτητής Βασίλης Νάνος  στάθηκε στο ύψος της σπουδαιότητας του αγώνα μια και ήταν ένα τοπικό ντέρμπι και απέφυγε τα λάθη παρόλο που  ολόκληρο το παιχνίδι ήταν με πολλές φάσεις και γρήγορο ρυθμό. Σημειωτής αγώνα η κ. Ευαγγελία Καρανίκου* Από το παιχνίδι απουσίασαν οι αθλήτριές μας Πάπιστα και Τσιάρδα που είναι άρρωστες. Περαστικά κορίτσια!*Εκ μέρους του Γ.Σ.Κοζάνης παρόντες στον αγώνα ήταν οι: Δ.Παφίλης (Πρόεδρος), Ο.Βαχτσεβάνου (Γενική Γραμματέας), Γ.Βασιλειάδης (Ταμίας). Ήταν ακόμα και ο έφορος Παγκορασίδων Κ.Δύντσικος.*Διάλειμμα για την ομάδα μας δεν υπάρχει αφού σε λιγότερο από 15 ώρες δηλαδή αύριο   Κυριακή 22 Νοεμβρίου η ίδια ομάδα μας συν η Βασιλοπούλου,η Σαχπαζίδου  και η Γκιάτα που συγκροτούν το τμήμα των ΝΕΑΝΙΔΩΝ παίζει ακόμα ένα ντέρμπι στις 1μ.μ. στο ΔΑΚ με τον Αρχέλαο Κατερίνης.*Έφορος του αγώνα η Ρούλα Σταμένου που πανηγύρισε με πολύ θέρμη την εκτός έδρας νίκη της ομάδας μας. Τα σετ:15-25,  25-23, 16-25, 26-24, 10-15Γ.Σ.ΚΟΖΑΝΗΣ (κόουτς Δ.Τιτέλης): Φακίτσα, Καρυπίδου, Εμμανουηλίδου, Πεχλιβανίδου, Τσιαούση , Καλογερίδου, Τσανακτσή, Βόντσα, Ντομοπούλου, Φασούλα,  Παφίλη, Γκαραλιού