Κοζάνη – Προκριματικά Ευρωβόλεϊ 2017: Βήμα πρόκρισης για την Εθνική Ανδρών! «Λύγισε» την Ουκρανία

volley_533_355Μετά από ένα παιχνίδι που κράτησε περισσότερο από 2.5 ώρες η Εθνική ανδρών επικράτησε με 3-2 της Ουκρανίας στο κλειστό γυμναστήριο της Λευκόβρυσης, κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρόκριση της στα τελικά του Ευρωβόλεϊ 2017.

Με τη νίκη του αυτή το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει πλέον ρεκόρ 2-1 νίκες, είναι πίσω από το Βέλγιο που έχει 3-0 νίκες κι όλα θα κριθούν το τετραήμερο 22-25 Σεπτεμβρίου στην Αμβέρσα όπου θα διεξαχθεί το 2ο τουρνουά (υπενθυμίζουμε την απευθείας πρόκριση παίρνει ο πρώτος της βαθμολογίας, ενώ ο δεύτερος θα δώσει αγώνες μπαράζ με το 2ο του 1ου ομίλου (αυτή τη στιγμή το Μαυροβούνιο).

Ο αγώνας ήταν μια φοβερή μάχη, όπου όλοι έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό, ωστόσο ηγέτης της Εθνικής ήταν ο τρομερός Δημήτρης Τζούριτς ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 38 πόντους (29/50 επιθέσεις, 1 άσο, 8 μπλοκ).

Στο πρώτο σετ η ελληνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά, έχοντας προβλήματα στην υποδοχή και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-8, αλλά αντέδρασε μειώνοντας σε 8-9, για να βρεθεί πάλι στο -4 (17-13) και να ακολουθήσει το ξέσπασμα του Τζούριτς (τελείωσε το σετ με 13/14 επιθέσεις) ο οποίος με προσωπικούς πόντους κι έναν άσο του Στιβαχτή πήγε το σκορ στο 19-17, για να κλείσει το σετ με 25-19 και σερί 12-2 για την Ελλάδα.

Στο β’ σετ έγινε ακόμη πιο μεγάλη μάχη με τους Ουκρανούς να έχουν σταθερά το προβάδισμα (7-4, 10-8), φτάνοντας στο 22-20. Εκεί ο Φράγκος με καλό σερβίς μας έδωσε το προβάδισμα (23-22), αλλά οι Ουκρανοί έφτασαν στο σετ μπολ με μπλοκ στον Κουμεντάκη (23-24). Η Εθνική απάντησε με άσο του Στιβαχτή (26-25) και στο 28-27 ο Ζιλίνσκι κάρφωσε άουτ για το 2-0.

Στο τρίτο σετ η εικόνα ήταν διαφορετική με την Ελλάδα να ξεκινάει καλύτερα (7-5, 10-8) φτάνοντας τη διαφορά στους 4 πόντους (15-11) η οποία παρέμεινε μέχρι το 19-15. Εκεί όμως έγινε η ζημιά καθώς ο Μπογκατίροφ με τα φλοτ σέρβις του δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή μας με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 19-18 και να ισοφαρίσει λίγο αργότερα η Ουκρανία με πιαστή του Στιβαχτή, ενώ έφτασε σε σετ μπολ με άουτ επίθεση του Κουμεντάκη και στο 24-25 η κόντρα επίθεση του Σόρκιν της έδωσε το σετ.

Στο δ’ σετ και πάλι η Εθνική ξεκίνησε καλά κι έφτασε στο +4 (14-10), αλλά έχασε τις ευκαιρίες για να μεγαλώσει τη διαφορά και να τελειώσει το ματς με τους Ουκρανούς να επιστρέψουν καθώς το 16-13 έγινε 16-18! Η Ουκρανία έφτασε στο 20-24, ο Τζούριτς με δύο άσους μας έφερε στον πόντο (23-24), αλλά ο Σόρκιν τελείωσε το σετ και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ όμως η Ελληνική ομάδα μπήκε αποφασισμένη να μην δώσει άλλα δικαιώματα και η Ουκρανία προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά στο 0-1, που έγινε 2-1 (μπλοκ Τζούριτς), αλλά το 3-3 έγινε 6-3 με άσο του Τζούριτς και λάθος του Κάβαλτσουκ. Η Ουκρανία δεν μπορούσε να πιέσει, ο Τζούριτς συνέχισε το βιολί του σε επίθεση και μπλοκ με το σκορ να φτάνει στο 11-6 και 13-8 για να μειώσει η Ουκρανία σε 13-10, αλλά ο Τζούριτς ήταν αυτός που τελείωσε το ματς μέσα σε αποθέωση.

Τα σετ: 25-19, 29-27, 24-26, 23-25, 15-11

Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 38 (29/50 επ., 1 άσο, 8 μπλοκ), Στιβαχτής1 (1/1 επ., 3 άσοι), Πετρέας 10 (5/8 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (4/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (6/13 επ., 50% υπ. – 19% άριστες), Φράγκος 14 (12/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 24% άριστες), Στεφάνου –λ (62% υπ. – 29% άριστες) / Σουλτανόπουλος, Τζιουμάκας, Πρωτοψάλτης 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 40% άριστες).

Ουκρανία (Σταντνίκοφ) Τεριομένκο 13 (10/12 επ., 3 μπλοκ), Ζιλίνσκι 16 (10/18 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 1 (1 μπλοκι), Σορκίν 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 39% άριστες), Στατσένκο 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ιερεσένκο 15 (11/30 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 38% υπ. – 25% άριστες), Χαρμάς-λ (57% υπ. – 29% άριστες) / Οσάντσα, Ντρόζντ, Τουτσί 17 (14/28 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μπογκατίροφ 3 (3 άσοι).