ΕΚΑΣΔΥΜ: Αποτελέσματα βαθμολογίες σε Α΄και Β' κατηγορία

Για τα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΔΥΜ το Βελβεντό συνεχίζει αήττητο αφού επικράτησε κατά κράτος του Άρη Ατραπού με 78-56.

Ο Λασσάνης επέστρεψε στις επιτυχίες παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στον Αμύντα Σκοπιάς χωρίς τους Μακρή και Μπάμπο στην σύνθεσή του, με 67-37.
Η Σιάτιστα συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις με νίκη απέναντι στην Νεάπολη, και το σκορ στο 84-47.Ο Κεραυνός νίκησε τον Αίαντα εύκολα με 62-38, και τέλος ο ΑΠΣ δεν άφησε περιθώρια στην Ελίμεια κάνοντας το 66-51.

Βελβεντό – Άρης Ατράπου 78-56
Αμύντας Σκοπιάς- Νεάπολη 67-37 (Αγώνας 10ης Αγωνιστικής)

ΑΜΥΝΤΑΣ ΣΚΟΠΙΑΣ ΠΑΣ 3 4 1 3 0 222 270 -48 0 1

Αμύντας Σκοπιάς και Νεάπολη έχουν ένα παιχνίδι περισσότερο.

Β' ΕΚΑΣΔΥΜ

Για το Β΄ Ανδρών είχαμε την 1η νίκη της Δύναμις με 79-71, απέναντι στην Εράτυρα σε παιχνίδι που καθυστέρησε περίπου 2 ώρες να ξεκινήσει λόγω της φασαρίας που προκλήθηκε ανάμεσα στον προπονητή της Σιάτιστας και την διαιτήτρια Ξυνού, στον προηγούμενο αγώνα μεταξύ της Σιάτιστας και της ΑΕ Κοζάνης για το εφηβικό πρωτάθλημα.Ο Μέγας Αλέξανδρος συνέχισε τις επιτυχίες αυτή τη φορά απέναντι στην Κοζάνη 2006 με 53-43.Η ΑΕ Κοζάνης ήταν η νικήτρια απέναντι στην ΑΣ Ελπίδα με 73-63.

Α.Σ. Δύναμις Κοζάνης - ΕΡΑΤΥΡΑ

Η ομάδα της Εράτυρας  ηττήθηκε σ’ ένα παιχνίδι στο  οποίο βρέθηκε ακόμα και με 14 πόντους  πίσω αλλά  3 λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε  χωρίς όμως να καταφέρει να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι την λήξη. Η πρώτη περίοδος  ξεκίνησε με την Δύναμις να μπαίνει δυνατά   και το σκορ να φτανει στο   8-2 αλλά με την Εράτυρα να τρέχει ένα δικό της σερί και να κλείνει την περίοδο προηγούμενη 12-16. Στην 2η περίοδο οι «γηπεδούχοι»  ανέβασαν ρυθμό στο παιχνίδι  και με αρκετά λάθη στην επίθεση της η Εράτυρα  έδωσε την ευκαιρία στους  γηπεδούχους να τρέξουν αρκετούς αιφνιδιασμούς με την διαφορά να κλείνει  στο ημίχρονο στο +12 για την Δύναμις(41-30) . Η 3η περίοδος ξεκίνησε με την Εράτυρα  να παίζει καλή άμυνα  και με ευστοχία και καλές επιθέσεις κατάφερε ισοφαρίσει  κλείνοντας την περίοδο με σκορ 57-57. Στην τελευταία περίοδο έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι με της 2 ομάδες να μπαίνουν αποφασισμένες για την νίκη η ομάδα της Δύναμις προπορευόταν με ισχνό προβάδισμα και με την Εράτυρα να ακολουθεί  η οποία μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί 2.50 πριν το τέλος με 2 πόντους όμως στις τελευταίες επιθέσεις η ομάδα της Δύναμις  είχε απαντήσεις ενώ η Εράτυρα στις αντίστοιχες δεν κατάφερε να σκοράρει χάνοντας ένα παιχνίδι στις λεπτομέριες.
Υ.Γ 1 Το παιχνίδι έγινε στο κλειστό γήπεδο της Σιάτιστας
Υ.Γ 2 Το παιχνίδι ξεκίνησε με 1 ώρα καθυστέρηση λόγων επεισοδίων στο προηγούμενο αγώνα  του εφηβικού Γ.Σ Σιάτιστας - Α.Ε. Κοζάνης ανάμεσα στην διαιτητή του αγώνα και τον προπονητή των γηπεδούχων.
Υ.Γ 3  Το παιχνίδι μπορεί να ξεκίνησε με μεγάλη καθυστέρηση αλλά δεν επηρέασε τις 2 ομάδες οι οποίες έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ με την Δύναμις να φτάνει δίκαια στην νίκη και η Εράτυρα από την πλευρά της παρά τις απουσίες που είχε κατάφερε  να σταθεί στο  ύψος των περιστάσεων  και οι παίκτες που αγωνίστηκαν  έδωσαν  το 100% των δυνατοτήτων τους σε άμυνα και επίθεση δίνοντας την εικόνα μια καλής ομάδας .