Τεράστια διπλά της Κοζάνης και του Πυρσού
Νίκη με ανατροπή της Καστοριάς
Τσίμπησε βαθμό γοήτρου στη Φιλιππιάδα ο Κάστωρ
Χαλάστρα στα σχέδιά τους  έκανε η Κοζάνη με το διπλό στον Καμπανιακό από τη μια στον τοπική ομάδα, όσον αφορά την υπόθεση παραμονής κι από την άλλη στις ομάδες της Λάρισας την ΑΕΛ και την Τσαριτσάνη.

Με τη νίκη της αυτή η Κοζάνη 0-1, εκμεταλλευόμενη και την ισοπαλία των ομάδων της Θεσσαλίας στο μεταξύ τους παιχνίδι, προσπέρασε τον Οικονόμο, έπιασε τη δεύτερη θέση και μείωσε τη διαφορά της από την ΑΕΛ στους 5 πόντους.
Χαρακτήρα λοιπόν και βαθμολογικού ντέρμπι αποκτά η αναμέτρηση της  Κυριακής μεταξύ της Κοζάνης και της ΑΕΛ στο ΔΑΚ Κοζάνης.
Στα αγωνιστικά η Κοζάνη  πήρε τη νίκη με γκολ του Προβίδα στο 16’. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι και τον υπέρ τους αέρα, προσπάθησαν  να ισοφαρίσουν χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Αντίθετα τη μεγάλη ευκαιρία την έχασε η Κοζάνη στο 75’ με τον Πιπινίκα.
Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Πυρσός. Μετά την μεγάλη του νίκη επί της ΑΕ πέρασε από το Θεσπρωτό με μεγάλο διπλό κι ελπίζει πλέον βάσιμα για την σωτηρία του. Το γκολ που έκρινε τον αγώνα το πέτυχε ο Τζερεμές στο 88’.
Οι "Γουναράδες" μπορεί να βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά νίκησαν με το εμφατικό 4-2 τον Κεραυνό Θεσπρωτικού, χάρη στα γκολ των Γανόλη (2), Σαββαίδη και Αλεξανδρίδη. Η Καστοριά, ανέβασε στροφές στο 2ο ημίχρονο και κατάφερε τελικά να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, που αναρριχήθηκε στην 4η θέση. Από την άλλη, ο συμπολίτης Κάστορας, απέσπασε παλικαρίσια ισοπαλία στην Φιλιππιάδα κόντρα στον τοπικό "Εθνικό"(0-0).