Β' ΕΠΣ Κοζάνης: Ατρόμητος Πτολεμαΐδας - Ηρακλής Πτολεμαΐδας 2-1 | φωτο - βίντεο 2

Νίκη με ανατροπή για τον Ατρόμητο και προβάδισμα ανόδου

Την νίκη και μάλιστα με ανατροπή πήρε η ομάδα του Ατρόμητου στο ντέρμπι  κορυφής  με αντίπαλο τον Ηρακλή Πτολεμαΐδας με 2-1. Μπροστά σε 100 φιλάθλους αλλά και με έναν δυνατό αέρα οι  δυο ομάδες δεν μπόρεσαν να αποδώσουν  καλό ποδόσφαιρο. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηρακλής είχε την κατοχή της μπάλας και προηγήθηκε στο 30΄ενώ είχε και κλασικές ευκαιρίες  κι ένα  δοκάρι.

Από την άλλη η ομάδα του Ατρόμητου ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε μέσα σε 3΄λεπτα να ανατρέψει το σκορ και από 0-1 να το κάνει σε 2-1 με ένα πέναλτι από τον Βλαδίκα και με  κεφαλιά του Αργυρόπουλου.  Με τη νίκη του ο Ατρόμητος βρέθηκε στη δεύτερη θέση ένα βαθμό   διαφορά από τον  τρίτο πλέον Ηρακλή. Ο  Ατρόμητος την τελευταία αγωνιστική παίζει μέσα στην Ασβεστόπετρα,  ενώ ο  Ηρακλής παίζει εντός με τα Κομνηνά. Φάσεις και γκολ.3΄ Πρώτη φάση για τον Ηρακλή  σε κόρνερ του Μιχαηλίδη, έπιασε το σουτ ο Μπίκος αλλά κατέληξε άουτ.10΄ Δεν μπόρεσε από κοντά ο Αβραμίδης του Ατρομήτου να ανοίξει το σκορ , το σουτ που έκανε έφυγε άουτ.16΄Απευθειας εκτέλεση φάουλ του Μπίκου του Ηρακλή, η μπάλα κοντράρει σε παίκτη και με την βοήθεια του δυνατού αέρα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι και κόρνερ22΄ Κεφαλιά του Τσαγκαλίδη του Ηρακλή μόνος του  μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.Ένα λεπτό αργότερα σουτ του Τσαγκαλίδη λίγο μετά το κέντρο έφυγε λίγο έξω 30΄ Έχουμε το 0-1  όταν ο Τσαγκαλίδης  έκανε ωραία ντρίπλα στον αμυντικό και με πλάσε άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.33΄Η ομάδα του Ατρόμητου ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Αλιατίδη από τον Ρωσσίδη Μιχάλη με τον διαιτητή να λέει παίζετε.Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με  0-1 υπέρ του Ηρακλή.Στο δεύτερο  η ομάδα του Ατρομητου ισοφάρισε στο 57΄ με εκτέλεση πέναλτι του Βλαδίκα , πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή από τον Ρωσσίδη Αγγέλο.58΄ Ο  Ηρακλής χάνει ευκαιρία με τον Τσαγκαλίδη , το σουτ  κατέληξε άουτ. Και φτάνουμε στο 60΄ όταν σε σέντρα του ΑλιατΊδη  βρέθηκε μόνος του ο Αργυρόπουλος που με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 2-1 πετυχαίνοντας την  ολική ανατροπή . Από εκείνη το σημείο και μετά   δεν είχαμε τίποτα το αξιόλογο σε φάσεις.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ Ζούγρας με επόπτες τους κ.κ Παπαδόπουλος Χρ., Τζιουβάρας
Συνθέσεις:
Ατρόμητος Πτολεμαΐδας( Αλιατίδης): Καρακασίδης, Μπαλτζής Κ( 46΄Ιγνατιάδης), Νικολαίδης, Χαριτίδης, Λεμονής, Αραμπατζής, Αργυρόπουλος, Λιούρης, Αβραμίδης(78΄Μπαλτζής Ευαγ.), Καρασιούνας( 31΄Βλαδίκας), Αλιατίδης
Ηρακλής Πτολεμαΐδας( Καρακιολίδης):Μπίντζης, Ρωσσίδης Μ, Σαββάκης(81΄Τσουβάρας), Τσουμίτας, Ρωσσίδης Αγγ, Μπίκος, Κριτσάνης (69΄Μαρνασίδης), Ντάβες, Μιχαηλίδης, Τσαγκαλίδης(61΄Λούσιος Ιωαν), Πολυχρονίδης.

ρεπορτάζ: Βασίλης Πουλασικίδης