Αρχική

Β’ ΕΣΚΑΝΑ (11η αγ.): Πρώτη ήττα για Ερμή Πειραιά – ανεβαίνουν Τερψιθέα και Προοδευτική – νίκη ανάσα για Βουλιαγμένη

Με σημαντικές νίκες που τους θέτουν πολύ κοντά στη μάχη για την άνοδο στην κορυφαία τη τάξει κατηγορία της ένωσης προχώρησαν και στην 11η στροφή της Β ΕΣΚΑΝΑ οι Προοδευτική και Τερψιθέα, ενώ την ίδια στιγμή συνεχίζει να απομακρύνεται από τη ζώνη του υποβιβασμού ο ΑΟ Βουλιαγμένης μετά και την νίκη του επί της Ένωσης Αμφιάλης. 

Τη νίκη της ημέρας όμως, δεν την πέτυχε άλλος από τους Νότιους Αλίμου, οι οποίοι ανάγκασαν τον πρωτοπόρο του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος Ερμή Πειραιά στην πρώτη του φετινή ήττα!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής (15/12):

Ένωση Αρμενίων – Ένωση Νέας Περγάμου 82-72
Ερμής Πειραιά – Νότιοι Αλίμου Αθλητική Ακαδημία 41-53
Τερψιθέα – Κυρίαρχοι 78-75
ΑΟ Βουλιαγμένης – Ένωση Αμφιάλης 60-53
ΑΕ Καλλιθέας – ΑΟ Βάρης 80-81
Απόλλων Πειραιά Μοσχάτου – Αιξωνή 61-65
Προοδευτική – Δάφνη Αγίου Δημητρίου 78-53

Αναλυτικά η βαθμολογία:

1 Ερμής Πειραιά 21, 10-1
2 Ένωση Αρμενίων 20, 9-2
_________________________________________
3 Νότιοι Αλίμου Αθλητική Ακαδημία 19, 8-3
4 Τερψιθέα 19, 8-3
5 Προοδευτική 18, 7-4
6 ΑΟ Βάρης 18, 7-4
7 Ένωση Νέας Περάμου 17, 6-5
8 ΑΕ Καλλιθέας 16, 5-6
9 Ένωση Αμφιάλης 16, 5-6
10 Αιξωνή 16, 5-6
11 Βουλιαγμένη 15, 4-7
__________________________________________
12 Απόλλων Πειραιά/Μοσχάτου 13, 2-9
13 Δάφνη Αγίου Δημητρίου 12, 1-10
14 Κυρίαρχοι 11, 0-11

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνα:

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ –  ΕΝΩΣΗ ΑΜΦΙΑΛΗΣ 60 – 53

Διαιτητές : Τζίμης – Μπερέτσος

Δεκάλεπτα : 19-6, 28-13, 32-38, 60-53

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Κολοτούρος): Λειβαδάς Γ. 3, Πεπόνης , Παπαδάτος 1, Παπαμιχαήλ 15, Γκιοβάσο, Αγγελόπουλος 12 (3), Λειβαδάς Α., Σπανάκης 13, Παπαδόπουλος 8 (1), Μπέλσης 2, Σουργιάς, Ανδρούτσης.

ΕΝΩΣΗ ΑΜΦΙΑΛΗΣ  (Λαρόζας,  Βασιλάκης): Δημακαρέας 2, Παυλόπουλος, Γιανδήμας 20 (1), Καρατζίκης 7 (1), Κασσός 5, Ζάνος 9 (1), Σουλιώτης 6,  Πάττας,  Μανιάτης 1, Ρεμούνδος, Γεράνιος 3 (1), Παντέρμος.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ –ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. 78-53

Διαιτητές:Μαυρέλης-Πέππας Α.

Δεκάλεπτα:18-22,37-34,62-42,78-53

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Κλιγκόπουλος-Γεωργάκης):Κουταλιάς 2,Τσιριγώτης 5(1),Γιαννακόπουλος 10,Φούντης 28(5),Τζιώτης,Κοθράς 4,Ντόχα 2,Λύτρας,Μοδάκης 16(3),Καρακατσάνης 8(2),Μπαλάν 3,Μαρίνης.

ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Αρβανίτης):Λάμπρου 9(2),Πεφάνης 10,Τσιούτσιας 7,Βούτας 10(2),Σπηλιόπουλος 9(3),Γεωργιάδης 8(1), Βαρδάκας, Τσακανίκας, Σιέττος, Βούλτσος, Σπανόπουλος, Ραυτογιάννης.

ΤΕΡΨΙΘΕΑ – ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ  78-75

Διαιτητές :Σκάρας, Γρίσπος

Δεκάλεπτα :  23-18, 36-35 ,61-55, 78-75

ΤΕΡΨΙΘΕΑ ( Αποστολάκης  , Φωτιάδης):  Σκούρτης 8(2),  Πετρόπουλος 5 , Παππάς 2, Ζάγκλης 7(1), Ζεμπίλας 3(1), Πουλακίδας 1, Δήμος 4, Μπακλαβάς 14(3), Κουτσιάφτης Σ 5(1), , Σκουμής 18,, Χαριτωνίδης 11(1), Μένταυλος

ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ ΚΥΡΙΑΡΧΟΙ (Γεροδήμος ):  Σαρρής , Τσολαρίδης 11(1), Αγγελίδης 11, Ντώνη 21(4), Βαρλάς 20(2), Μπούζας 4, Παναγιωτόπουλος 3, Μανέτας , Υζελλάρι , Κουτσογιάννης, Μαυροδάκος, Κατήρας 5(1)

ΕΝΩΣΗ ΑΡΜΕΝΙΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ – ΕΝΩΣΗ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ-ΜΕΓΑΡΩΝ 82-72

Διαιτητές: Ανδριόπουλος , Μαυροειδής

Δεκάλεπτα : 20-20, 44-39, 65-61, 82-72

ΕΝΩΣΗ ΑΡΜΕΝΙΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ (Ευαγγελίδης, Παππάς): Δημητρακούλης 22 (2) , Ρουμελιώτης , Παζαράς 5, Γεωργιάδης 8 , Εμμανουήλ 3(1) , Βούλγαρης  21, Γιαμπουράνης Ποδαράς , Κόγκας  20 (6) Παπάζογλου  3

ΕΝΩΣΗ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ-ΜΕΓΑΡΩΝ (Αράπης, Μπόρας): Κοντόπουλος , Παπαδόπουλος 5 , Μπαγδάτογλου 14 (2), Καραίσκος 17 (1), Αντιπάτης 16 (2), Στεφάνου , Σταυράκης Μπούρας 14 (1) , Γαβαλάς , Κομματάς , Θεοχαρίδης , Καπέτσης  6

ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΒΑΡΗ 80-81 

Διαιτητές : Γεωργόπουλος Σίμα

Δεκάλεπτα : 18-19 , 36-42, 57-58, 80-81

ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ζαφειράκης, Λαζαρίδης): Σμυρνής 9(3), Μπιστιντζάνος 8, Κατράνης 16, Δενδρινός , Συριανός 22(4), Παπαζαφειρόπουλος 12, Γιουρσένας , Βλάχος 13, Δεραρτινιάν , Λειβαδάς

ΒΑΡΗ (Μεϊμάρογλου , Ριζούλης): Βαρδάλος 5(1) , Πρωτόπαπας , Μακρυγιάννης 2, Χασάπης 26(2), Γκίνης 11(2) , Βαρβαρίγος , Παπαδημητρίου8(1), Παπαθέος 7(1) , Δρίτσας 7(1) , Πα παματθαίου 8, Τζελάκης 7(1)

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής (22/12):

Νότιοι Αλίμου Αθλητική Ακαδημία – Ένωση Αρμενίων
Ερμής Πειραιά – Τερψιθέα
Ένωση Νέας Περάμου – ΑΟ Βουλιαγμένης
Ένωση Αμφιάλης – ΑΕ Καλλιθέας
ΑΟ Βάρης – Απόλλων Πειραιά Μοσχάτου
Αιξωνή – Προοδευτική
Δάφνη Αγίου Δημητρίου – Κυρίαρχοι

The post Β’ ΕΣΚΑΝΑ (11η αγ.): Πρώτη ήττα για Ερμή Πειραιά – ανεβαίνουν Τερψιθέα και Προοδευτική – νίκη ανάσα για Βουλιαγμένη appeared first on Basketblog.