Βόλεϊ: Ήττα για τις Παγκορασίδες του Αριστέα παρά την καλή εμφάνιση

Ακόμα μια ήττα μακριά από το γήπεδο του γνώρισε ο Αριστέας Φιλώτα Αμυνταίου, αυτή τη φορά από τον ΓΣ Κοζάνης με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Παγκορασίδων της ΕΣΠΕΜ.

Το συγκρότημα της Νόπης Κούση πραγματοποίησε καλή εμφάνιση αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να πάρει τη νίκη , απέναντι στον σύλλογο της Κοζάνης, ο οποίος ήταν πιο ψυχωμένος στα κρίσιμα σημεία.¨
Στο αγωνιστικό κομμάτι, Γ.Σ. και Αριστέας μοιράστηκαν τις εντυπώσεις στα δύο πρώτα σετ. Συγκεκριμένα το πρώτο κατέληξε στους γηπεδούχους με 25-20, ενώ το δεύτερο στους φιλοξενούμενους με 23-25.
Με τις δύο ομάδες να είναι εξίσου ανταγωνιστικές, η κατάκτηση του τρίτου σετ φαινόταν ικανή να κρίνει τον νικητή του αγώνα. Ο Αριστέας αν και άργησε να βρει ρυθμό , κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να φέρει το σετ στα μέτρα του και να ισοφαρίσει σε 22-22, όμως οι παίκτριες του ΓΣ ήταν αυτές που είχαν το καθαρό μυαλό στο τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 26-24.
Με την πλάστιγγα της ψυχολογίας να έχει γύρει υπέρ των γηπεδούχων, το τέταρτο σετ εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία (25-16).
Διαιτητές: Καραπάνου-Κορμπέτη
Σετ: 25-20, 23-25, 26-24, 25-16.
Αριστέας Φιλώτα Αμυνταίου (Νόπη Κούση): Χαραλαμπίδου, Μπαλι, Κατσουπάκη Μ.,  Καπετανάκη, Θεολογίδου, Κατσουπάκη Ε., Μπαλί Μ., Κιοσέ.
ΓΣ Κοζάνης (Βασιλική Παγούνη): Χρήστου (L), Κων/δου, Βλαχοπούλου Κ., Ματσαρίδου, Βότση, Γκιαούρη, παπαδοπούλου (L), Τσικοπούλου, Μαμάτσιου, Βλαχοπούλου Β., Λαμπριανίδου, Σιμκιτζή, Ανουλίδου, Ζαφειρίου.
Βόλεϊ: Ήττα με 3-0 σετ από τους Πάνθηρες για τον Αριστέα
Τρίτη σερί ήττα για την ομάδα των Κορασίδων του Αριστέα Φιλώτα Αμυνταίου, που ηττήθηκε στην Κοζάνη απο την τοπική ομάδα των Πανθήρων με 3-0, παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία του Β΄ γύρου του Γ Ομίλου του πρωταθλήματος των Κορασίδων της ΕΣΠΕΜ.
Οι παίκτριες του Αριστέας είχαν δύσκολο έργο απέναντι στους Πάνθηρες, που ήταν ευθύς εξαρχής το φαβορί της αναμέτρησης, εν τούτοις απέναντι στην αποτελεσματική επιθετική γραμμή των γηπεδούχων, είχε να αντιτάξει το καλό σερβις και την υποδοχή, προβάλλοντας σθεναρή αντίσταση στο δεύτερο (25-19) και τρίτο σετ (25-17). Αντίθετα πρώτο σετ κατέληξε εύκολα στους Πάνθηρες με 25-8.
Σετ:  25-19, 25-17, 25-8.
Αριστέας Φιλώτα Αμυνταίου (Νόπη Κούση): Δεληδιαμαντή, Χαραλαμπίδου, Μπάλι, Καπετανάκη, Κατσουπάκη Ε.,  Θεολογίδου, Γιετίμη, Κατσουπάκη Μ.
Πάνθηρες Κοζάνης (Νάνος Ευάγγελος): Παναγιωτίδου (L), Προδρομίδου, Παπαθανασίου, Κουτσουιάνου, Παπαζήση, Ματζιώκα, Φωλίνα, Χότζ, Κυρατλίδου.