Α’ ΕΚΑΣΔΥΜ: Α.Σ. Άργος Ορεστικό - Διόσκουροι Κοζάνης 56-90

Με το διπλό έφυγαν από το Άργος Ορεστικό οι Διόσκουροι επικρατώντας της τοπικής ομάδας με σκορ 56-90 για την 2η αγωνιστική του Α΄ τοπικού της ΕΚΑΣΔΥΜ. Ποιος να μας έλεγε πριν χρόνια ότι αυτός ο αγώνας θα ήταν στο Α΄ τοπικό και θα τον πιστεύαμε, καθώς και οι 2 ομάδες έχουν πλούσια ιστορία στις εθνικές κατηγορίες.Σε παράσταση για έναν ρόλο μετατράπηκε ο αγώνας μετά το 1ο δεκάλεπτο, με τους Διόσκουρους να είναι οι πρωταγωνιστές στον αγώνα παίζοντας πολύ ωραίο μπάσκετ.Για το Άργος ο Σιδηρόπουλος ήταν ο καλύτερος παίκτης σκοράροντας 19 πόντους με 4 τρίποντα αλλά δεν βρήκε κάποιον συμπαραστάτη με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του να έχουν μονοψήφιο αριθμό πόντων.Στο 2ο δεκάλεπτο οι κυανόμαυροι εμφάνισαν ένα πολύ νεανικό σχήμα που έβγαλε απίστευτη ενέργεια στο παρκέ και την άμυνα να δέχεται μόλις 5 πόντους.Το ημίχρονο έληξε στο 24-48 με τους κοζανίτες να δείχνουν πόσο πολύ θέλουν τον αγώνα.Η αντίδραση του Άργους ήρθε στο 3ο δεκάλεπτο με πίεση σε όλο το γήπεδο καταφέρνοντας να μειώσει στους 19 πόντους αλλά κάπου εκεί έβρεξε τρίποντα και δεν υπήρχαν ομπρέλες.Στα αξιοσημείωτα της βραδιάς είναι η επιστροφή του Κόλια που έδωσε το 1ο επίσημο παιχνίδι για φέτος με την ομάδα των Διόσκουρων και ήταν ουσιαστικός. Μένει τώρα να γυρίσουν και οι άλλοι 3 (Πλιάκης, Τσακιρίδης, Σικόπουλος) σε 2 εβδομάδες, από τους τραυματισμούς για να έχουμε πλήρη σύνθεση.Δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε κάποιον παίκτη από τους Διόσκουρους για καλύτερο διότι όλοι όσοι αγωνίστηκαν τα πήγαν τέλεια στον ρόλο τους.Η προσπάθεια συνεχίζεται την επόμενη αγωνιστική με το Βελβεντό στην έδρα μας.Ευχαριστούμε την ομάδα του Άργους για την φιλοξενία της, καυτή έδρα αλλά με θερμή φιλοξενία και άτομα που αγαπάνε το μπάσκετ.Άργος ( Παπαστεργίου): Σιδηρόπουλος 19(4), κόζιαρης 2, χρήστου 2, Φωτιάδης 3, Γκόγκος 6, Αντιμίσαρης 2, Περσίδης 4(1), Κόττας 4, Μάττας 3(1), Παντελίδης 3(1), Τσουμάνας 2, Γιαγκόπουλος 6(2).Διόσκουροι (Μπαρτζώκας): Στολτίδης 2, Ματούλας 21(5), Σκορδάρης 17(3), Βικιάρης, Γκοβεδάρος 9(1), Κυριαζάκος 5, Μανακίτσας 2, Γατόπουλος 2, Κόλιας 21 (2), Ανδρίτσος 11.