Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της

O Απόλλων γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Φ.Ε.Α. Ν.Φ. με 65-72

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ- Φ.Ε.Α. Ν.Φ. 65-72 Mπάσκετ Γυναικών

Μετά από ένα  συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε την στην Πτολεμαΐδα, ο Απόλλων γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Φ.Ε.Α. Ν.Φ. με 65-72 (ημ. 34-38).

Το παιχνίδι είχε 2 όψεις νε τις φιλοξενούμενες να είναι κυρίαρχες στο πρώτο  και τέταρτο δεκάλεπτο και  στην αρχή του δεύτερου και τον Απόλλων να κυριαρχεί στο 2ο μισό του β΄ δεκαλέπτου και στο τρίτο.

Ο Απόλλων είχε την ατυχία να έχει τις Καζαντζίδου  και Πίλαβ σε πολύ κακή μέρα ενώ  σε μέτρια επίπεδα κυμάνθηκαν και  οι Καραδήμα, Σταυρίδου και Μπράκετ. Η ομάδα της Πτολεμαΐδας ήταν πολύ άστοχη στα τρίποντα (4/17) και στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Απόλλων δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα τόσο στο σκορ όσο και στην ψυχολογία που πήρε στην τρίτη περίοδο και έτσι στο τέλος δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση και υποχρεώθηκε σε ήττα.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενες στο ντεμπούτο  του Κυριάκου Κοσμίδη στο πάγκο  τους είχαν την τύχη να έχουν τις  ξένες τους σε φοβερή μέρα (Σόλβερσον 18 με τους 16 στο πρώτο και Γκέρλντς 21), ενώ όταν σίγησε η πρώτη η Σταμπούρλου ήταν το κρυφό όπλο για την Φ.Ε.Α..

Στο ξεκίνημα του  αγώνα οι φιλοξενούμενες μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με 10 πόντους (4-14) και να διατηρήσουν αυτό το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου (9-18).

Με το ξεκίνημα της επόμενης περιόδου οι φιλοξενούμενες με  τρίποντα από τις Σόλβερσον και Γκέρλντς (2), προηγήθηκαν με τη μέγιστη διαφορά (13-29 στο 12ο), έχοντας εικόνα νικητή, με τον Απόλλων να είναι πολύ νευρικός και άστοχος. Από εκεί και μετά όμως ο Απόλλων άλλαξε άρδην το αγωνιστικό του πρόσωπο και πολύ γρήγορα κατάφερε να μειώσει σε 23-29 στο 14ο και λίγο αργότερα σε 32-35 με βολές της Καραδήμα και ενώ λίγο πριν η Φ.Ε.Α. είχε πάρει προβάδισμα 8 πόντων (27-35).

Στο 2ο ημίχρονο ο Απόλλων μπήκε φουριόζος και συμπληρώνοντας ένα επί μέρους σερί 27-9 κατάφερε να προηγηθεί 40-38 στο 23ο με καλάθι της Μπράκετ και λίγο αργότερα 42-38 με καλάθι της Νκέλε (σερί 29-9).

Κάπου εκεί η  είσοδος της Σταμπούρλου βοήθησε  την Φ.Ε.Α. αλλά μετά το 42-42 του 25, ο Απόλλων έκανε ένα σερί 9-0 και προηγήθηκε 51-42 στο 27ο.

Δυστυχώς όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει αυτή τη διαφορά και έτσι οι φιλοξενούμενες πολύ γρήγορα κατάφεραν να μειώσουν σε 53-52, συμπληρώνοντας ένα σερί 2-10.

Αυτό το σημείο μάλλον ήταν καθοριστικό για τη συνέχεια του αγώνα αφού οι φιλοξενούμενες μπήκαν με καλύτερη ψυχολογία στην τελευταία περίοδο και διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα με την Γκέρλντς να είναι ασταμάτητη, ενώ η Σόλβερσον είχε σιγήσει.

Ο Απόλλων προηγήθηκε 58-57 με καλάθι και φάουλ της Νκέλε  στο 33ο αλλά στην επόμενη επίθεση η Σταμπούρλου με τον ίδιο τρόπο έκανε το 58-60 και η Φ.Ε.Α. δεν ξανά-έχασε το προβάδισμα, φτάνοντας στο τελικό 65-72.

Διαιτητές: Δεσλής- Καλογερόπουλος

Δεκάλεπτα: 9-18, 34-38, 53-52, 65-72
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛ. (Πυροβέτσης): Παπαδημητρίου 14 (1),Καζαντζίδου , Μπράκετ 10 (1),Σταυρίδου 14 (2), Καραδήμα 5 , Ενκέλε 16, Πίλαβ 6.

ΦΕΑ (Δεσποτάκης): Τζίμου , Χαλιβέρα 2, Δελή 5 (1), Βασιλείου 4(1), Μητροπούλου 8, Κυριακοπούλου 2, Γκερλντς 21 (3), Σόλβερσον 18 (2), Δάφκου, Σταμπούρλου 10 (1).