Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της vasilis

EΡΜΗΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΕΤΡΑΣ - Α.Ε.ΚΟΖΑΝΗΣ 2-2

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφαρίστηκε η ΑΕΚ από τον τοπικό Ερμή σε παιχνίδι εξ' αναβολής της 24ης αγωνιστικής που έγινε στο γήπεδο Ασβεστόπετρας. Με τον βαθμό αυτό η ΑΕΚ πέρασε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 57 βαθμούς, ενώ ένα βαθμό λιγότερο έχουν ο Τιτάν Σερβίων και η Ελίμεια. Το παιχνίδι στη Ασβεστόπετρα ήταν σχετικά καλό, με την ΑΕΚ να μην πιάνει υψηλά επίπεδα απόδοσης στο πρώτο ημίχρονο ενώ ανέβασε αισθητά την απόδοση της στο δεύτερο.

Ο γηπεδούχος Ερμής αγωνίστηκε δυνατά

και παρ' όλο που βρέθηκε πίσω δύο φορές στο σκορ δεν παράτησε το παιχνίδι, καταφέρνοντας να πάρει τον ένα βαθμό στην τελευταία φάση του αγώνα.

• Στο 8' κόρνερ του Τσολακίδη, κεφαλιά του Ρηνιώτη λίγο άουτ.
  • Στο 16' μακρινό δυνατό σουτ του Κοκάνη, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Καρανάνου.
  • Στο 33' φάουλ του Τσολακίδη, προσωρινή απόκρουση των αμυντικών, σουτ του Καραγεώργου λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Ασβεστόπετρας.
  • Στο 45' έγινε το 0-1 με δυνατό σουτ-φάουλ του Αλέξη Σαλονικίδη από τριανταπέντε μέτρα.
  • Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, με την Ασβεστόπετρα από την πλευρά της να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τα πλούσια σωματικά προσόντα των παικτών της με αποτέλεσμα να γίνει ένα ενδιαφέρον παιχνίδι.
  • Στο 58' σέντρα-σουτ του Καραγεώργου απέκρουσε δύσκολα ο Παπανικολάου.
  • Στο 61' κόρνερ του Τσολακίδη, κεφαλιά του Χιντ λίγο άουτ.
  • Στο 62' δυνατό σουτ του Δ. Παπαδόπουλου πέρασε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι της ΑΕΚ.
  • Στο 69' κόρνερ του Ρίζου, κεφαλιά του Σαββίδη από κοντά άουτ.
  • Στο 75΄ αντεπίθεση του Ερμή, με τον νεοεισελθόντα Σίσκου με διαγώνιο σουτ να ισοφαρίζει σε 1-1.
  • Στο 82' πάσα ακριβείας του Γκάλιου στον Αλέξη Σαλονικίδη που με σουτ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στους κιτρινόμαυρους.
  • Στο 94' από κόρνερ της ΑΕΚ μπλόκαρε το τερματοφύλακας Παπανικολάου που έπαιξε γρήγορα με δυνατό βολέ, στέλνοντας τη μπάλα προς την περιοχή της ΑΕΚ. Οι αμυντικοί ολιγώρησαν, αφήνοντας τη μπάλα να σκάσει, εκεί πετάχτηκε ο Δημήτρης Ρίζου και ισοφάρισε σε 2-2.

Με τη σέντρα ο διαιτητής σημείωσε τη λήξη του αγώνα, αφήνοντας μία πικρή γεύση στους κιτρινόμαυρους που κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα.

ΕΡΜΗΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΕΤΡΑΣ (Τσεμπερλίδης): Παπανικολάου, Δημητριάδης, Μπαλτζής, Σαββίδης, Καραγιαννάκης (72' Σίσκου), Κοκάνης (76' Ιτσκος), Κοντογουλίδης, Διο. Παπαδόπουλος (72' Ιωσηφίδης), Ρίζου, Μίμτσης, Καραστογιάννης.

Α.Ε.ΚΟΖΑΝΗΣ (Μαλούτας): Καρανάνος, Γκάλιος, Χαϊντούτης (57' Π. Ζάμπακας), Παλόγλου, Αραγιάς, Τσολακίδης, Χιντ, Ρηνιώτης, Σαλονικίδης (89' Ποσινακίδης), Καραγεώργος, Ρέββας (77' Ευαγγελόπουλος).

Διαιτητές: Τσιμεντερίδης, Θ. Τζουβάρας, Σύκος.

O ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ Δ/Σ ΤΗΣ Α.Ε.ΚΟΖΑΝΗΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΝ ΤΙΣ ΘΕΡΜΕΣ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΗ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΤΩΝ ΔΙΟΙΚΟΥΝΤΩΝ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚΟΥ ΕΡΜΗ ΑΣΒΕΣΤΟΠΕΤΡΑΣ.