Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της magda

21-3-10 Πρωτάθλημα Β' ΕΠΣΚ, 17η αγ.: Ελπίδες ΑΕΚ - Δάφνη Πολυμύλου 1-1

Τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία για τις Ελπίδες της ΑΕΚ, αυτή τη φορά απέναντι στη Δάφνη Πολυμύλου, στο παιχνίδι πού έγινε στο γήπεδο Ν. Χαραυγής

στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Β' Κατηγορίας ΕΠΣΚ. Με την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του παλιού παίκτη και παράγοντα του Πολυμύλου Αφεντουλίδη πού απεβίωσε σε ατύχημα την περασμένη εβδομάδα σε ηλικία 38 ετών.

Οι νεαροί κιτρινόμαυροι ήταν καλύτεροι των αντιπάλων τους στο πρώτο ημίχρονο, ιδιαίτερα στα πρώτα είκοσι λεπτά, όταν έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος ο Πολύμυλος ισορρόπησε, κατάφερε να προηγηθεί, με τις Ελπίδες να ισοφαρίζουν τρία λεπτά αργότερα και τις δύο ομάδες να κάνουν διαδοχικές επιθέσεις χωρίς όμως να καταφέρουν να σημειώσουν το νικητήριο γκολ.

Στο 8' πάσα του Ντούκα στον Χαρακόπο ο οποίος με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά αφού πρώτα απέκρουσε ο τερματοφύλακας Σαχπαζίδης και στη συνέχεια ο Φιλίππου πάνω στη γραμμή. Στο 15' σουτ του Ρέββα από πλάγια βρήκε τη ρίζα της κάθετης δοκού. Στο 19' κόρνερ τού Τζέλου, προβολή του Τζήκα από κοντά πέρασε άουτ. Στη συνέχεια οι Ελπίδες είχαν την υπεροχή, με τον Πολύμυλο να αμύνεται, χωρίς όμως να δημιουργούνται άλλες μεγάλες φάσεις και το ημίχρονο να τελειώνει χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος οι Ελπίδες ξεκίνησαν και πάλι με διάθεση αλλά οι έμπειροι αμυντικοί του Πολυμύλου έκοβαν τις επιθέσεις των κιτρινόμαυρων χρησιμοποιώντας έξυπνα το σώμα τους, ενώ σιγά-σιγά οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους και επιθετικά, κάτι πού δεν κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 62' ο Πολύμυλος προηγήθηκε με 0-1 όταν από προσπάθεια και σέντρα του Σεϊσογλου από αριστερά ο Χαριτίδης με κεφαλιά από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 65' οι Ελπίδες ισοφάρισαν όταν ο Χαϊντούτης έδωσε στον Κυριακίδη πού έβγαλε την παράλληλη συρτή σέντρα, ο Χαρακόπος σούταρε από κοντά στο δοκάρι, και στην επαναφορά ο Τόλης Ράπτης με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες αντάλλαξαν αρκετές επιθέσεις χωρίς αποτέλεσμα, με τη σημαντικότερη φάση να γίνεται από τους φιλοξενούμενους στο 80' όταν δυνατό σουτ του Χαριτίδη από τα πλάγια έσκασε μπροστά στον Τσαπανίδη και πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΕΚ (Μαλούτας): Τσαπανίδης, Ντούκα, Χαϊντούτης, Μπακόλας (69' Ζάμπακας), Σταυριανουδάκης, Τζήκας, Κυριακίδης (85' Μαυρόπουλος), Τζέλος, Χαρακόπος, Ρέββας, Ράπτης (80' Βλάχος).

ΠΟΛΥΜΥΛΟΣ (Κατσούμπας): Σαχπαζίδης, Φιλίππου, Τεντζίδης, Ε. Μελίδης (80' Σεργιάδης), Ψυχίδης, Σεϊσογλου, Νατσαρίδης, Χατσίδης, Α. Μελίδης, Χαριτίδης, Σπυριδωνίδης.

Διαιτητές: Καραποναρλίδης, Σύκος, Στρίφα.