Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της magda

14-3-10 Πρωτάθλημα Β' ΕΠΣΚ, 13η αγ. (εξ' αναβολής): Ελπίδες ΑΕΚ - Μπέμπηδες 4-4

Χόρτασαν γκολ και θέαμα οι θεατές του εξ' αναβολής παιχνιδιού της 13ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Β' Κατηγορίας ΕΠΣΚ ανάμεσα στις Ελπίδες της ΑΕΚ και τους Μπέμπηδες Κοίλων.

Ο δυνατός βορινός αέρας πού φυσάει στο γήπεδο της ΕΠΣ Κοζάνης επηρέασε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, πού είχαν από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος οι Μπέμπηδες, έχοντας την εύνοια του αέρα, προηγήθηκαν με 1-3. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν και τέταρτο τέρμα, αλλά οι Ελπίδες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσουν, ενώ έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να σημειώσουν το πέμπτο και νικητήριο γκολ.
Το πρώτο μέρος ανήκε στους Μπέμπηδες καθώς οι Ελπίδες δυσκολευόταν να βγάλουν τη μπάλα μπροστά με κόντρα τον δυνατό αέρα. Στο 14' φάουλ του Παπαϊωάννου, κεφαλιά του Καραμήτρου από κοντά απέκρουσε σωτήρια ο Χλιαράς σε κόρνερ. Στο 20' πάσα του Καραμήτρου στον Χάτσιο πού με δυνατό ευθύβολο σουτ έστειλε τη μπάλα στο "παραθυράκι" τού Χλιαρά για το 0-1. Στο 30' φάουλ του Παπαϊωάννου από τη γραμμή της περιοχής πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 35' φάουλ τού Λιάκου από δεξιά και ο Χρήστος Μπακόλας στην προσπάθεια του να αποκρούσει με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2. Στο 41' φάουλ του Τζέλου, ασθενής απόκρουση του Χατζάκη και ο Δημήτρης Κυριακίδης στην επαναφορά έκανε το 1-2. Στο 43' οι Ελπίδες δεν μπόρεσαν να βγάλουν τη μπάλα από την περιοχή τους, ο Δημήτρης Παπαϊωάννου την έκλεψε και με δυνατό σουτ έκανε το 1-3 πού ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Στο δεύτερο μέρος οι Ελπίδες μπήκαν δυνατά με σκοπό να εκμεταλλευτούν τον αέρα και πίεσαν τους Μπέμπηδες στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά. Αντίθετα όμως με τη ροή του παιχνιδιού, από λάθος των Ελπίδων στο χώρο του κέντρου στο 61' ο Χάτσιος έκλεψε τη μπάλα και βρήκε τον Καραμήτρο πού πλάσαρε για το 1-4. Παρόλο πού βρέθηκαν πίσω με τρία γκολ διαφορά οι Ελπίδες δεν παράτησαν το παιχνίδι και συνέχισαν να πιέζουν τους αντιπάλους τους. Στο 65' παράλληλη συρτή σέντρα του Χαϊντούτη από τα αριστερά, ο Χαρακόπος στο πρώτο δοκάρι άφησε τη μπάλα να περάσει και ο Κλόντι Ντούκα, πού είχε περάσει στο ημίχρονο σαν αλλαγή, στο δεύτερο δοκάρι την έστειλε στα δίχτυα για το 2-4. Στο 70' οι Ελπίδες μείωσαν σε 3-4 όταν από προσπάθεια του Σταυριανουδάκη και πάσα του Κυριακίδη, ο Ντούκα με ψύχραιμο πλασέ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο 72' αντεπίθεση των Μπέμπηδων, ο Παναγιώτου βρέθηκε μόνος απέναντι στον Χλιαρά αλλά πλάσαρε στο κάθετο δοκάρι. Στο 75' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Καραμήτρος των Μπέμπηδων και οι Ελπίδες εκμεταλλεύτηκαν αμέσως (76') το αριθμητικό πλεονέκτημα όταν ο Κυριακίδης έδωσε κεφαλιά-πάσα στον Δημήτρη Χαρακόπο που με ωραίο εναέριο βολέ έκανε το 4-4. Στα τελευταία δεκατέσσερα λεπτά οι Ελπίδες, παίζοντας με παίχτη παραπάνω και έχοντας ευνοϊκό τον αέρα, πίεσαν ασφυκτικά τους Μπέμπηδες. Στο 80' φαλτσαριστό κόρνερ του Τζέλου, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Στο 81' μόνος ο Χαρακόπος απέναντι στον Χατζάκη πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια. Στο 85' οι Ελπίδες έχασαν μοναδική ευκαιρία όταν ο Χαρακόπος με τον Κυριακίδη έφυγαν μόνοι τους αλλά μπερδεύτηκαν μεταξύ τους, η μπάλα κατέληξε στον Τζέλο που σούταρε αλλά ο Τοπάλης απέκρουσε στη γραμμή σε κόρνερ. Στο 88' από φάουλ του Κυριακίδη και κεφαλιά του Σταυριανουδάκη η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ σαν επιθετικό φάουλ.
ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΕΚ (Μαλούτας): Χλιαράς, Μπακόλας, Χαϊντούτης, Γκάργκας (75' Μαυρόπουλος), Σταυριανουδάκης, Ράπτης (70' Βλάχος), Τζέλος, Ζάμπακας (46' Ντούκα), Κυριακίδης, Ρέββας, Χαρακόπος.
ΜΠΕΜΠΗΔΕΣ ΚΟΙΛΩΝ (Ασλανίδης): Χατζάκης, Δάμου (46' Σαββίδης), Λιάκος, Παναγιώτου, Τοπάλης, Μαγγιρίδης (74' Μποζατζής), Παπαϊωάννου, Γρηγοριάδης, Ζαφείρης, Χάτσιος, Καραμήτρος.
Διαιτητές: Πλιάκης, Γεωργιάδης, Δραγώγιας.