Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της magda

Χάντμπολ Γυναικών- Play-Off Αρίων- Αναγέννηση Άρτας 32-34

Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ ΣΤΗ ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ-ΜΕ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΠΕΣΕ Ο ΑΡΙΩΝ

ΑΡΙΩΝ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 32-34 (ΠΑΡ. Κ.Α. 27-27)

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση η Αναγέννηση Άρτας κέρδισε εκτός έδρας τον Αρίων με 34-32 στην παράταση (κ.α. 27-27), έκανε το 2-0 στις νίκες και κατέκτησε έτσι την 3η θέση στο πρωτάθλημα, ενώ ο Αρίων την 4η.

Φυσικά κανείς δεν μπόρεσε να καταλάβει το λόγο για τον οποίο γίνονται αυτοί οι αγώνες και μάλιστα στις 2 νίκες. Ταλαιπωρία και έξοδα για τα σωματεία για αγώνες που όπως είπαμε δεν αποσκοπούν σε κάτι. Από αυτή την άποψη λοιπόν ίσως να έκανε καλό στον Αρίων αυτή η ήττα αφού γλίτωσε έξοδα και ταλαιπωρία ενός ακόμα παιχνιδιού.

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος ο Αρίων ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε 5-2 και 6-3 στο 9ο. Από εκεί και μετά όμως η Άρτα κυριάρχησε και με σερί 0-6 προηγήθηκε 6-9 στο 18ο και 7-11 στο 20ο. Στο 24ο η Άρτα ήταν μπροστά με 10-14 αλλά με ένα σερί 3-0 ο Αρίων μείωσε σε 13-15 για να τελειώσει το ημίχρονο 13-15.

Στην επανάληψη η Άρτα πήρε και πάλι διαφορά 3 γκολ (14-17) και διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και το 45ο (20-23). Από εκεί και μετά ο Αρίων έκανε την αντεπίθεση του και με σερί 5-1 προηγήθηκε 25-24 στο 54ο.

Ακολούθησε ένα συναρπαστικό τελευταίο 6 λεπτό, αφού η Αναγέννηση προηγήθηκε και πάλι 25-26 στο 57ο με γκολ της Στανκούτε. Δύο γκολ όμως από τις Γκροσντανόσκα και Βασιλειάδου Στ. έκαναν το σκορ 27-26 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος αλλά η ταλαντούχα νεαρή αθλήτρια της Άρτας Τσακάλου κατάφερε να ισοφαρίσει και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε και έτσι το πρώτο ημίχρονο έληξε 30-30. Στο 2ο ημίχρονο όμως η Άρτα προηγήθηκε 30-33 και έδειξε να καπαρώνει τη νίκη αλλά 2 γκολ από τις Κυνηγοπούλου και Σούτο έκαναν το σκορ 32-33 και στη συνέχεια η Άρτα έμεινε με 4 παίκτριες. Αυτό το πλεονέκτημα δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί ο Αρίων αφού η Κυνηγοπούλου 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος αν και μόνη δεν μπόρεσε να πιάσει την μπάλα και έτσι η Σκάρα έκανε το 32-34 με τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 6-4, 8-11, 13-15 (ημίχρονο), 18-20, 23-24, 27-27 (Κ.Α.), 32-34 (ΤΕΛ.)
Διαιτητές: Ανταλής- Σκλαβενίτης  Δίλεπτα: 4-4 Πέναλτι: 4/6-3/4

Αρίων (Σ. Βακάλης): Ναουμόφσκα, Βαφειάδου, Βασιλειάδου Αθ. 1, Μιχαηλίδου 1, Βασιλειάδου Στ. 5, Κυνηγοπούλου 3, Τσερέπη, Τσιομπάνου 1, Τσαγκαλίδου 4, Γκροσντάνοφσκα 10, Σούτο 6, Λιόντα 1.
Αναγέννηση (Σ. Ντάλας): Σαϊντοβα, Μπαλάφα 3, Σκουτέλα 4, Ατανάσοβα, Βέμη, Σκάρα 4, Στανκούτε 10, Μπολντίροβα 6, Τσάκαλου 7, Κύρκου