Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της

Την ήττα γνώρισε στην πρώτη αγωνιστική για το Β τοπικό της ΕΚΑΣΔΥΜ ο ΠΑΟ Κοζάνη

Την ήττα γνώρισε στην πρώτη αγωνιστική για το Β τοπικό της ΕΚΑΣΔΥΜ ο ΠΑΟ Κοζάνης από την καινούργια ομάδα της Πτολ/δας τον ΑΠΣ που έδειξε πολύ καλά στοιχεία με καλό προπονητή και καλό σύνολο παικτών.Στο πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με πολύ καλές άμυνες τελειώνοντας με σκορ 14-11.Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Πτολ/δας πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και με καλύτερες άμυνες αύξησαν την διαφορά εκμεταλλευόμενοι και τις βιαστικές επιθέσεις και τα κάποια αβίαστα λάθη των παικτών του ΠΑΟ κλείνοντας το ημίχρονο με 39-27 και επιμέρους σκορ 25-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και με την διαφορά στους 12 πόντους η ομάδα της Πτολ/δας φάνηκε πιο έτοιμη παρά την προσπάθεια των αντιπάλων και διατήρησαν την διαφορά με επιμέρους σκορ 22-17.Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του ΠΑΟ Κοζάνης προσπάθησε να μειώσει την διαφορά αλλά η κούραση τα πολλά φάουλ των παικτών και η καλύτερη παρουσία των αντιπάλων μέσα στο γήπεδο οδήγησε στην ήττα με επιμέρους σκορ 22-17 και τελικό 83-61.Πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα του ΠΑΟ Κοζάνης ο Κατσικαρώνης που όσο ήταν ξεκούραστος απέδιδε τα μέγιστα.Ο Βαχτσεβάνος με δύο στα δύο τρίποντα και όρεξη φέτος να δείξει τι αξίζει βοήθησε την ομάδα του επιθετικά και  αμυντικά τα πήγε  πάρα πολύ καλά.Ο Ματσαρίδης ήταν πολύ καλός αμυντικά και επιθετικά κέρδισε πολλά φάουλ αλλά ήταν άστοχος στις ελεύθερες βολές.Ο Μπετσάκος έδειξε με την εμπειρία του και το ταλέντο του ότι θα είναι φέτος από τους καλύτερους και πιο ποιοτικούς παίκτες του πρωταθλήματος.Και τέλος ο Γάτας έπαιξε παρά πολύ καλές άμυνες και έδειξε ότι θα είναι από τους παίκτες που θα ξεχωρίσουν.Να σημειωθεί η παρουσία του κόσμου στις κερκίδες και η παρά πολύ καλή διαιτησία των Χατζηπαναγιωτίδη και Κουρή συνεχίστε έτσι ..........

Δεκάλεπτα:14-11, 39-27, 61-44, 83-61

AΠΣ Πτολ/δας(Mουριζίδης):Ιωσηφ,Καραμπατζακας Α. 2,Καλομενίδης 16,Πεκίνι,Κεχαγιας 4,Πεκος 10,Κοτζακόλιος 15(3),Κωνσταντινίδης 7(1),Σιαπαλίδης 13,Καραμπατζακας Μ 6,Χρυσανθίδης 1,Δουλκερίδης 9
ΠΑΟ Κοζάνης (Χολέβας):Παναγιώτου 5,Ματσαρίδης 13,Τασιόπουλος 1,Κατσικαρώνης 17(2),Παυλίδης 3(1),Χολέβας,Γάτας 2,Μπετσάκος 12,Λιάκος 2,Βαχτσεβάνος 6(3)