Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της vasilis

Σημαντική νίκη με σκορ 3-1 πήρε η Κοζάνη στο γήπεδο της

ΚΟΖΑΝΗ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ 3-1

Σημαντική νίκη με σκορ 3-1 πήρε η Κοζάνη στο γήπεδο της κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο Ηράκλειας. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη και μάλιστα με το ίδιο σκορ (3-1 τον Αετό Σκύδρας η προηγούμενη) και έφτασαν στους 16 βαθμούς ξεφεύγοντας ακόμη περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη. Κορυφαίοι ήταν

οι Γκόβας και Χριστοφορίδης τους οποίους πέρασε αλλαγή ο Βασίλης Παπαδόπουλος στο δεύτερο μέρος και άλλαξαν την ροή του αγώνα.
Η Κοζάνη στο πρώτο μέρος είχε την υπεροχή αλλά δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Μέγα Αλέξανδρο Ηράκλειας που για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν εμφανώς βελτιωμένος. Η ομάδα του Γιώργου Μαραντά προειδοποίησε στο 31' με τον Μουτίδη και τέσσερα λεπτά αργότερα μετά από αντεπίθεση και σέντρα του Νίρλα, ο Καλιαμπάκας με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1. Οι Σερραίοι θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο 43' όμως αυτή τη φορά η κεφαλιά του Καλιαμπάκα πέρασε λίγο άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κρυστάλλης έχασε μοναδικό τετ α τετ να κάνει το 0-2 στο 50' και να καθαρίσει το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι ξύπνησαν από τις αλλαγές και στο 67' με φάουλ του Γκόβα έκαναν το 1-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο σκόρερ έγινε δημιουργός και με σέντρα στην περιοχή βρήκε τον Χριστοφορίδη και αυτός με κεφαλιά-πάσα έδωσε στον Μαρκόπουλο που έκανε το 2-1. Η νίκη σφραγίστηκε στο 87' όταν από σέντρα του Βασίλιεβιτς ο Χριστοφορίδης με ψύχραιμο πλασέ έκανε το τελικό 3-1.
Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπαλατσούκας (Ηπείρου) που έδειξε κίτρινη κάρτα στους Βούρα, Παπαδόπουλο, Κυριακίδη, Τσεμπερίδη, Κοσμίδη, Σιδηρόπουλο και Παπαγερίδη.

ΚΟΖΑΝΗ: Βούρας, Κωνσταντάρας, Τραυλός, Μκρτσιάν, Κάλφας, Παπαδόπουλος, Κυριακίδης, Μπάκανος (62' Χριστοφορίδης), Μαρκόπουλος (87' Δάντσης), Τοπούζης (53' Γκόβας), Βασίλιεβιτς.

ΗΡΑΚΛΕΙΑ: Ταρατσούδης, Παπαγερίδης (85' Χατζάκος), Σιδηρόπουλος, Κύρου, Ζιαμπάρης, Κοσμίδης, Τσεμπερίδης (72' Μαρίνγκος), Καλιαμπάκας, Νίρλας, Κρυστάλλης, Μουτίδης.
*Μετά το τέλος του αγώνα ο σύνδεσμος φίλων Κοζάνης «Τα λιοντάρια» εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία καυτηριάζουν το γεγονός ότι κατά την διάρκεια του αγώνα κάποιοι από την κερκίδα αποδοκίμαζαν τους παίκτες και στο τέλος αυτά τα ίδια άτομα τους αποθέωναν.