Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της alexandros

[Κύπελλο] ΑΣ Βελβεντό – Μακεδονικός Κοζάνης 2-3 παρ. (1-1κ.α.)

Ανατροπή ...και πρόκριση στην παράταση!!!

Την πρόκριση στους "οκτώ" του κυπέλλου της ΕΠΣ Κοζάνης πήρε ο Μακεδονικός, μετά την δύσκολη αλλά δίκαιη νίκη 2-3 στην παράταση με αντίπαλο την σκληροτράχηλη ομάδα του Βελβεντού (κανονικός αγώνας 1-1) Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι που είχε πολύ ένταση δυνατές μονομαχίες ανατροπές και πολλές φάσεις, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν δια "πυρρός και σιδήρου" από μια δύσκολη έδρα κατάφεραν και γύρισαν το ματς κι από 1-0 που έχαναν από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν σε 1-1 να προηγηθούν στην παράταση με 1-2 , να αντιδράσουν και πάλι γρήγορα όταν ξανά ισοφαρίστηκαν σε 2-2 και μετά από ένα λεπτό να πετύχουν το νικητήριο γκολ και να πάρουν την πρόκριση.

Ο Μακεδονικός χωρίς να πιάσει σπουδαία εμφάνιση ,δημιούργησε κι έχασε πιο κλασικές ευκαιρίες σε αντίθεση με το Βελβεντό που απειλούσε μόνο από στημένες φάσεις.

Φάσεις και γκολ
Στο 18΄καθαρή ανατροπή του Κουτούλα μέσα στην περιοχή , αλλά ο διαιτητής δε την βλέπει και δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
Στο 20΄ο Ζαχαριάδης θα βρει ωραία τον Κουτούλα που πιάνει διαγώνιο σουτ ,λίγο άουτ
Στο 22΄ο Διβικέλης εκτελεί επικίνδυνο φάουλ, αλλά ο Βαρυτιμίδης μπλοκάρει.
Στο 24΄μακρινό σουτ του Αντωνόπουλου που προσπαθεί να κρεμάσει τον Βαρταλάμη , η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω.
Στο 36΄κορνερ του Ευαγγέλου στο δεύτερο δοκάρι πλασέ του Γκιούρου από κοντά , άουτ.
Στο 40΄φάουλ Ευαγγέλου , λίγο έξω
Στο 46΄δυνατό σουτ Σταφυλίδη η μπάλα γλείφει το κάθετο δοκάρι
Στο 52΄Φάουλ πάλι με τον Ευαγγέλου η μπάλα βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά της ο Γκιούρος με κεφαλιά ανοίγει το σκορ 1-0.
Στο 60΄κάθετη πάσα του Αντωνόπουλου Κ στον Σταφυλίδη αυτός θα πλασάρει για να διώξει ο Βαρταλάμης σε κόρνερ.
Στο 65΄ο Αντωνόπουλος Κ θα μπει στην περιοχή θα πιάσει το σουτ, ο Νατσιούλας πριν τη γραμμή θα προσπαθήσει να απομακρύνει, η πάλα θα φτάσει στον Κουτούλα που με δυνατό σουτ θα ισοφαρίσει σε 1-1
Στο 81΄ νέο φάουλ για το Βελβεντό με τον Γκιούρο κεφαλιά του Τρίχα , άουτ.
Στο 83΄ωραία προσπάθεια και παράλληλη σέντρα του Ζαχαριάδη στο δεύτερο δοκάρι, κοντινό πλασέ του Κουτούλα άουτ
Στο 84΄φάουλ με τον Τζούτζα, διώχνει δύσκολα ο Βαρταλάμης.
Στο πρώτο λεπτό της παράτασης ο Ζαχαριάδης θα δώσει στον Κουτούλα , αυτός θα πιάσει το σουτ , η μπάλα θα κοντράρει θα φτάσει στον Σταφυλίδη που από κοντά με ψύχραιμο πλασέ θα κάνει το 1-2
Στο 100΄δυνατό σουτ Κατσίκα η μπάλα λίγο έξω
Στο 112΄σέντρα του Πράσσου απο τα αριστερά μέσα στην περιοχή, πλασέ του Ελευθεριάδη στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και ισοφαρίζει σε 2-2.
Στο 113΄σέντρα σουτ του Ζαχαριάδη , ο Νατσιούλας στην προσπάθεια του να διώξει στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για να γίνει το τελικό 2-3

ΑΣ Βελβεντό (Πιτσιάβας, Σταμάτης): Βαρταλάμης, Καρακόλης, Νατσιούλας, Σαμαράς (66’ α.α. Στεργιόπουλος), Γκίκας, Διβηκέλης (93’ Σίσκογλου), Τρίχας (97’ Τέλιος), Γκούρος, Πράσσος, Ευαγγέλου, Ελευθεριάδης.

Μακεδονικός Κοζάνης (Παπακώστας): Βαρυτιμίδης, Καλημέρης, Κουμπούρας, Αντωνόπουλος Κ. (75’ α.α. Ευθυμιάδης), Αντωνόπουλος Γ., Κουτσώνας, Κατσίκας (115’ Πάτσιος), Τζούτζας, Κουτούλας, Ζαχαριάδης (117’ Ζαχαρίας), Σταφυλίδης.