Κύπελλο Γ' Εθνικής 2013-14

Βίντεο Κοζάνη-Λάρισα 1-2

Δείτε το 35λεπτο βίντεο από τον αγώνα Κυπέλλου της 29-12-2013 Κοζάνη-Α.Ε. Λάρισας 1-2.

Με το γρανάζι (Settings) κάτω δεξιά στο youtube μπορείτε να αλλάξετε την Ποιότητα (Quality) σε 720p για να δείτε το βίντεο  σε υψηλή ανάλυση (High Definition).

Ευχαριστήριο στους φιλάθλους

Η διοίκηση του Φ.Σ. Κοζάνη ευχαριστεί τους φιλάθλους της ομάδας για την ένθερμη υποστήριξη τους στον αγώνα Κυπέλλου με τη Λάρισα της 29-12-2013.

Η διοίκηση ευχαριστεί ιδιαίτερα τον Σύνδεσμο Φιλάθλων Κοζάνης «Τα Λιοντάρια» για την υποστήριξη και τον παλμό που έδωσε στην κερκίδα που θύμισε παλιές καλές εποχές.

Η διοίκηση της Κοζάνης επίσης συγχαίρει τους φιλάθλους της ομάδας για την άψογη συμπεριφορά τους, με χαρακτηριστικές στιγμές το χειροκρότημα στον άτυχο παίκτη της Λάρισας Παπαϊωάννου που τραυματίστηκε σοβαρά στη διάρκεια του αγώνα, καθώς και το χειροκρότημα στον αρχηγό της Κοζάνης Δημήτρη Κάλφα όταν σημείωσε το αυτογκόλ που έκρινε το παιχνίδι.

Παίκτες από ΑΕΛ σε Κοζάνη

Με την ευκαιρία του αγώνα Κυπέλλου Κοζάνη – Α.Ε. Λάρισας της Κυριακής 29-12-2013  το fckozani.gr θυμάται τους τρείς ποδοσφαιριστές που στο παρελθόν μεταγράφηκαν από την Α.Ε.Λ. στην Κοζάνη.

Θόδωρος Μανδραβέλης

Γεννημένος το 1958, με καταγωγή από την Φαλάνη Λάρισας, ο Θόδωρος Μανδραβέλης αγωνίστηκε για τρείς σαιζόν στην Α.Ε.Λ., δύο στην Β” Εθνική το 1976-77 και 1977-78 (χρονιά ανόδου στην Α’) και μία στην Α” Εθνική το 1978-79.

Μεταγράφηκε στην Κοζάνη το καλοκαίρι του 1979 και αγωνίστηκε για εννέα σαιζόν στους ερυθρόλευκους, τρείς φορες στη Β” Εθνική (1979-80, 1981-82 και 1982-83), μία φορά στην Εθνική Ερασιτεχνική (1980-81) και πέντε φορές στην Γ” Εθνική (από 1983-84 έως 1987-88).

Προϊστορία Κυπέλλου Κοζάνη-Λάρισα

Δύο φορές, σε δύο συνεχόμενες σαιζόν (1999-00 και 2000-01), έχουν συναντηθεί στο παρελθόν Κοζάνη και Λάρισα στο Κύπελλο με γηπεδούχο την Κοζάνη.

Και τις δύο φορές οι συναντήσεις έληξαν ισόπαλες καθώς είχαν γίνει στα πλαίσια του πρώτου γύρου του Κυπέλλου, τότε που η πρόκριση στον δεύτερο γύρο γινόταν βάση βαθμολογίας ομίλων των έξι ομάδων ο καθένας.

Και τις δύο φορές η Κοζάνη αγωνιζόταν στην Γ” Εθνική ενώ η Λάρισα στην Β’,  με τις δύο ομάδες να έχουν πολλά γνωστά ονόματα στις συνθέσεις τους.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να προκριθεί στον δεύτερο γύρο.

1999-00 6ος Ομιλος Κυπέλλου Ελλάδας, 11-8-99 ΚΟΖΑΝΗ – ΛΑΡΙΣΑ 2-2

1-0 Γιώργος Ζαχαριάδης 2′, 2-0 Βαγγέλης Καούνος 3′, 2-1 Φάνης Γκέκας 71′, 2-2 Βρασίδας Κοντοθανάσης 72′.

Ανακοίνωση για το Κοζάνη-Λάρισα

Μετά την σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε με την Αστυνομική Διεύθυνση Κοζάνης σχετικά με το παιχνίδι Κυπέλλου Κοζάνη – Α.Ε. Λάρισας που θα γίνει την Κυριακή 29-12-2013 στις 5.30μμ στο ΔΑΚ Κοζάνης, το Φ.Σ. Κοζάνη θέλει να ενημερώσει τους φιλάθλους για τα παρακάτω:

-Την Παρασκευή (27-12-2013) και το Σάββατο (28-12-2013) από 11.00πμ έως 1.00μμ θα προπωλούνται εισιτήρια του αγώνα στην κεντρική πλατεία κάτω από το ρολόϊ (καμπαναριό). Παρακαλούνται οι φίλαθλοι της Κοζάνης να προμηθευτούν εισιτήρια τις δύο αυτές ημέρες, για να αποφύγουν την ταλαιπωρία την ημέρα του αγώνα.

- Την ημέρα του αγώνα (Κυριακή 29-12-2013) θα λειτουργήσει μόνο το κεντρικό εκδοτήριο εισιτηρίων στην κεντρική είσοδο του γηπέδου από τις 4.00μμ (μιάμιση ώρα πριν την έναρξη του αγώνα).

Κύπελλο Κορδελιό-Κοζάνη 0-2

Στο πρώτο μέρος «καθάρισε» την πρόκριση η Κοζάνη στο Κορδελιό απέναντι στον Οδυσσέα στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου του Κυπέλλου Γ” Εθνικής 2013-14.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο όπου σημείωσαν δύο γκολ ενώ είχαν τις ευκαιρίες για να πάρουν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά, με μοιραίο παίκτη τον Πιπινίκα που «δεν τον ήθελε η μπάλα».

Στο δεύτερο μέρος η Κοζάνη περιορίστηκε στο να κρατήσει τον έλεγχο του αγώνα, καταφέρνοντας να διατηρήσει το προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου και να πάρει την πρόκριση.

Στο 6′ πάσα του Ταφαρλή στον Πιπινίκα που σούταρε αλλά απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας του Οδυσσέα.

Στο 15′ μόνος ο Πιπινίκας σούταρε άουτ.

Κύπελλο Κοζάνη-Κεραυνός Θεσπρωτικού 2-1

Στον δεύτερο γύρο του νέου θεσμού του Κυπέλλου Γ” Εθνικής πέρασε η Κοζάνη, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Κεραυνού Θεσπρωτικού Πρέβεζας στο ΔΑΚ Κοζάνης με σκορ 2-1.

Η Κοζάνη, παρόλο που ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο της σε όλο τον αγώνα, δεν ικανοποίησε με την απόδοση της στο πρώτο μέρος, αντίθετα στο δεύτερο «ανέβασε στροφές» και πήρε μία απόλυτα δίκαια νίκη.

Ο Κεραυνός Θεσπρωτικού ήρθε με εμφανείς αμυντικούς προσανατολισμούς, προσπάθησε να περιορίσει την Κοζάνη και μάλιστα αιφνιδίασε τους ερυθρόλευκους στην μοναδική καλή στιγμή που είχε επιθετικά σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να παρακολουθήσουν την Κοζάνη και φυσιολογικά «παραδόθηκαν» στην ανωτερότητα των ερυθρόλευκων.