Α’ ΕΠΣΚ: Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας – Ερμής Ασβεστόπετρας 4-0

Σαρωτική η Άρδασσα

Ασταμάτητος δείχνει ο Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας ο οποίος πέτυχε την 5η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια. Τελευταίο του «θύμα» ο Ερμής Ασβεστόπετρας ο οποίος παραμένει χωρίς νίκη.

Το τελικό 4-0 κρίνεται απόλυτα δίκαιο για την ομάδα του Γιώργου Δημητριάδη η οποία προηγήθηκε 3-0 από το ημίχρονο και στην επανάληψη «κατέβασε ταχύτητα», σκεφτόμενη πλέον το επόμενο παιχνίδι.

Ο προπονητής της πάντως Γιώργος Δημητριάδης που σίγουρα ήταν ικανοποιημένος τόνισε πάντως πως η ομάδα του βλέπει κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και πλέον σειρά έχει το Βελβεντό.

Από την άλλη η Ασβεστόπετρα φαίνεται ότι «πληρώνει» τις αναταράξεις που προκάλεσε η παρ’  ολίγον διοικητική αλλαγή του καλοκαιριού η οποία τελικά ναυάγησε. Το πρωτάθλημα έχει πάντως πολύ δρόμο ακόμα και τα «κακώς» κείμενα μπορούν να διορθωθούν.

Μόλις στο 4ο ο Θεοδουλίδης έκανε κάθετη μπαλιά για το Δημητριάδη που σούταρε από καλή θέση αλλά ο Μιχαηλίδης απέκρουσε.

Στο 13ο ο Μιχαηλίδης ανέτρεψε τον Θεοδουλίδη και το πέναλτι που δόθηκε εκτέλεσε εύστοχα ο Κωνσταντινίδης για το 1-0.

Λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κουτσομήτρου πάνω στον Δ. Παπαδόπουλο αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε τίποτα.

Στο 17ο όμορφος συνδυασμός Παπαδόπουλου- Μαυροματίδη- Κωνσταντινίδη αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν άστοχο. Την ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του τελευταίου δύο λεπτά μετά ενώ στο 21ο φάουλ του Cobo σουτ του Μήτου άουτ.

Στο 23ο η μπάλα βρήκε το χέρι του Τσακαλίδη και οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι ενώ στο 38ο ο Τσακαλίδης έκανε ατομική προσπάθεια και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στομ Μαυροματίδη που έκανε το 2-0.

Στο 41ο Κουτσομήτρος και Θεοδουλίδης συνδυάστηκαν ο δεύτερος σέντραρε και ο Δημητριάδης με κεφαλιά έκανε το 3-0.

Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους ο Δημητριάδης δεν μπόρεσε να νικήσει στο τετ-α-τετ τον Μιχαηλίδη και στο 50οτο φάουλ του Μίμτση δεν βρήκε στόχο.

Δύο λεπτά μετά του σουτ του Δημητριάδη ήταν άστοχο όπως και η κεφαλιά του Προσκυνητόπουλου στο 54ο.

Στο 59ο το σουτ του Μαυροματίδη ήταν άστοχο και πέντε λεπτά μετά ατομική προσπάθεια και σουτ του Θεοδουλίδη η μπάλα αποκρούστηκε από το δοκάρι..

Στο 65ο συνδυασμός Μαυροματίδη- Δημητριάδη σουτ του τελευταίου απέκρουσε ο Μιχαηλίδης όπως και λίγο αργότερα του σουτ του πρώτου.

Στο 70ο τέλος ο Μαυροματίδης με σουτ έκανε το τελικό 4-0.

Καλύτεροι από τον Μέγα Αλέξανδρο οι Σερέτης, Κουτσομήτρος, Μαυροματίδης και από τον Ερμή οι Μιχαηλίδης, Προσκυνητόπουλος, Μπαλτζής και Χινδιρίδης.

Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας: Μπερμπερίδης, Κουτσομήτρος, Τσακαλίδης, Πισκιλίδης, Σιδηρόπουλος, Κωνσταντινίδης (75ο Τσίγλης), Θεοδουλίδης, Σερέτης, Δημητριάδης (75ο Αντωναρίδης), Μαυροματίδης, Παπαδόπουλος (69ο Ηontha).

Ερμής Ασβεστόπετρας: Μιχαηλίδης, Χινδιρίδης, Cobo, Δημητρίου, Μπαλτζής, Καραγιαννάκης (46ο Κοτζαφίλιος), Παπαδόπουλος Δ.. Σαββίδης, Παπαδόπουλος Διογ.(46ο Προσκυνητόπουλος), Μίμτσης, Μήττου (46ο Ρίζος).

Διαιτητής: Τσιγγένης

Βοηθοί: Κωνσταντινίδης,  Παπαδόπουλος Μ.