Α’ ΕΠΣΚ: Αναγέννηση Εράτυρας – Μακεδονικός Φούφα 1 – 2

Δύσκολα πέρασε απο τη δυνατή Εράτυρα ο Φούφας

Παιχνίδι ανάμεσα σε δύο καλές ομάδες παρακολούθησαν οι φίλαθλοι στην Εράτυρα. Οι παίχτες των δύο ομάδων πάλεψαν μέχρι το τέλος για το ποια ομάδα θα έχει τον έλεγχο του κέντρου ώστε να κάνει τις ευκαιρίες και να πάρει τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο η εναλλαγή της κατοχής γινόταν πολύ γρήγορα με τις ομάδες να προσέχουν και τις άμυνες τους.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 14΄ με σέντρα από τα αριστερά και από πολύ κοντά ο Κεσκελίδης με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Εράτυρα ισοφάρισε στο 35΄με πολύ καλό φάουλ από δεξιά του Κίλη που απέκρουσε δύσκολα ο τερματοφύλακας και ο Κοτλίδας που ακολούθησε τη φάση σκόραρε με πλασέ από κοντά.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτό που έκρινε το αποτέλεσμα με την Εράτυρα να μπαίνει πιο δυνατά και να χάνει τρείς κλασσικές ευκαιρίες με τους Κουτσώνα, Μπαλαμπάνη και Φιλιππίδη Μαυρίκη μέχρι το 64΄ όπου και ίσχυσε ο άγραφος κανόνας του ποδοσφαίρου και δέχτηκε και το τέρμα που έμελε να κλείσει το σκορ.

Όπως και στο πρώτο γκολ , έγινε σέντρα από αριστερά και παρά την πίεση του Μήλιου ο Κεσκελίδης με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έκανε το 1 – 2 για το Μακεδονικό.

Η Εράτυρα ανέβηκε να ψάξει την ισοφάριση και δημιούργησε τις προϋποθέσεις με κορυφαία ευκαιρία του Καραμίκα στο 94΄ όπου από κοντά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και άουτ.

Με το σκορ υπέρ τους οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στην κόντρα με καλύτερη στιγμή ένα τετ α τετ του Ματσιγγάρη στο 90΄ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ζαρκοδήμος.

Αναγέννηση Εράτυρας ( Βικιάρης) Ζαρκοδήμος, Ζιάμος, Τσιόρκας, Φιλιππίδης Βλ., Κοτλίδας( 46΄Κουτσώνας), Μήλιος, Μπαλαμπάνης(68΄Μούστα), Καραμίκας, Λαζαρίδης, Κίλης, Φιλιππίδης Μ.(78΄Γκαργκάλας)

Μακεδονικός Φούφα(Καραγεωργίου) Σακαρίδης, Φωτίου, Περιχάνα, Κοτζαφίλιος, Ιτσκος, Φαχαντίδης, Κουρκουμάνος(82΄Πουρλουκάκης), Πανάκης, Κεσκελίδης, Νούκας(51΄Στεφανίδης), Ξυνάδας(89΄Ματσιγγάρης).

Άριστη η διαιτησία του Κοεμτζίδη και των βοηθών Κουτζιακουτζίδη και Τσιαμπάζη.