Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της vasilis

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΕΡΔΙΚΑ Α.Ε. ΠΕΡΔΙΚΑ- ΠΑΟΚ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 1-0

Μπροστά σε περίπου 400 θεατές (ανάμεσα τους και 100 από την Αλεξάνδρεια), ο Περδίκας μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Δ΄ Εθνικής κατηγορίας κερδίζοντας τον αξιόμαχο και επίσης νεοφώτιστο ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας με 1-0. Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι με αρκετές φάσεις και στις 2 εστίες, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται σίγουρα αγχωμένες μετά από 3 μήνες προετοιμασίας. Οι γηπεδούχοι (ο κόσμος πρέπει να τους στηρίξει ακόμα περισσότερο), ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στο 2ό ημίχρονο και στην συνέχεια αν και οπισθοχώρησαν κατάφεραν να κρατήσουν τη πολύτιμη νίκη, ενώ έχασαν ευκαιρίες και για περισσότερα τέρματα.

Οι φιλοξενούμενοι από της άλλη με τους 6 Κίτσες στην αρχική 11αδα, έδειξαν στοιχεία πολύ καλής ομάδας έχασαν ευκαιρίες στο πρώτο μέρος αλλά στην επανάληψη αιφνιδιάστηκαν από το γρήγορο γκολ και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Από το 75 μάλιστα έπαιζαν με 10 παίκτες κάτι που δυσχέραινε ακόμα περισσότερο την προσπάθεια τους. Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Γκαραγκάνη (Γιαμούζης- Ατματζίδης) Σ.Δ. Πιερίας που απέβαλε με 2η κίτρινη τον Π. Κίτσα στο 75ο και «κιτρίνισε» τους Αραμαδανίδη, Μεντεσίδη και Γ. Κίτσα.

Το φιλμ του αγώνα

Μόλις στο 4ο λεπτό κεφαλιά του Έμερσον «έγλειψε» το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ και στο 8ο ο Έμερσον βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μεντεσίδη. Δύο λεπτά μετά το σουτ του Χαρισούλη μπλόκαρε δύσκολα ο Κεχαγιάς και στο 17ο φάουλ Αραμαδανίδη κεφαλιά Μπαμπάρη άουτ.

Στο 5λεπτο 20-25 οι φιλοξενούμενοι έχασαν 3 σπουδαίες ευκαιρίες με τον Κεχαγιά να αναδεικνύεται σε μορφή της ομάδας του. Στο 20 λοιπόν το σουτ του Β. Κίτσα απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας του Περδίκα και στο 25ο σουτ του Γ. Κίτσα αυτή τη φορά ανάγκασε τον Κεχαγιά σε νέα εκπληκτική απόκρουση σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του ο Χαρισούλης από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε αλλά και πάλι ο Κεχαγιάς είπε όχι.

Στο 36ο κάθετη μπαλιά του Συμεωνίδη για τον Αραμαδανίδη σουτ του τελευταίου από καλή θέση άουτ.

Στο 53ο ο Κίλης σέντραρε ο Έμερσον πήδηξε πολύ ψηλά και με κεφαλιά έκανε το 1-0 με την μπάλα να βρίσκει πρώτα στο έδαφος και μετά στο οριζόντιο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Στο71ο βολίδα του Γ. Κίτσα πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 83ο ο Συμεωνίδης έφυγε μόνος αλλά αντί να σιγουρέψει το γκολ δίνοντας στους αφύλακτους Μπαμπάρη και Έμερσον έκανε μόνος του το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 90ο σέντρα σουτ του Έμερσον με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε δύσκολα ο Μεντεσίδης και στο 93ο ο Νικολαΐδης βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μεντεσίδη αλλά άνοιξε την μπάλα και χάθηκε η ευκαιρία.

Α.Ε. Περδίκα: Κεχαγιάς, Αρσενίδης Α. (89ο Νικολαΐδης), Κοντογουλίδης (84ο Χαραλαμπίδης), Γετίμης, Μπαμπάρης, Νταλάκας, Συμεωνίδης, Κίλης, Αραμαδανίδης, Έμερσον, Αρσενίδης (77ο Παπαδόπουλος Στ.).

ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας: Μεντεσίδης, Μπούκλας, Κίτσας Π. Ε., Κίτσας Δ.Ε., Κίτσας Β.(73ο Μαρτσέλος), Τζέτης (70ο Παπατούκας), Κίτσας Α. (66ο Ζαχαριουδάκης), Κίτσας Γ., Γουρσουλίδης, Χαρισούλης, Κίτσας Π.

Μετά το παιχνίδι ο Κώστας Τσαγακαλίδης αφού έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του δήλωσε για το παιχνίδι «μετά από 3 μήνες προετοιμασίας που σίγουρα κούρασε τις ομάδες μπήκαμε με το δεξί στο πρωτάθλημα και αυτό μετράει. Η νίκη πιστεύω είναι δίκαιη αφού δημιουργήσαμε και χάσαμε πολλές ευκαιρίες και στο τέλος αγχωθήκαμε. Ευχαριστώ τον κόσμο για την συμπαράσταση και το θέλουμε κοντά μας. Συγχαρητήρια και στον ΠΑΟΚ που παρουσίασε πολύ καλύτερη ομάδα από ότι την περιμέναμε και μας δυσκόλεψε αρκετά».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Σάκης Παγγούρας με τη σειρά του δήλωσε « έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδια ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες. Χάσαμε ευκαιρίες για ένα καλύτερο σκορ αλλά για μας το πρωτάθλημα είναι μια γιορτή και έτσι θα βλέπουμε κάθε ματς».