Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της alexandros

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΤΟΛ. ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ 4-3

ΜΑΤΣΑΡΑ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΤΟΥ ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ

Ένα καταπληκτικό παιχνίδι έγινε το Σάββατο στο γήπεδο του Ατρόμητου Πτολεμαΐδας  ανάμεσα στο γηπεδούχο Ατρόμητο και τον Ηρακλή Πτολεμαΐδας με τελικό νικητή το πρώτο με το «αγγλικό» 4-3.

Το παιχνίδι έγινε κάτω από συνεχή βροχή που έκανε τον αγωνιστικό χώρο «επικίνδυνο» από κάθε πλευρά, πολύ κρύο αλλά το θέαμα που πρόσφεραν οι 22 ποδοσφαιριστές αποζημίωσαν τους λιγοστούς φιλάθλους που αψήφησαν το κρύο και βρέθηκαν στο γήπεδο.

Φάσεις- γκολ

Στο 3ο κόρνερ του Βλάχου ο Καλπακίδης αν και βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ. Δύο λεπτά μετά ο Βερίκοκος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε άουτ και στο 7ο σέντρα του Γεωργιάδη κεφαλιά του Βερίκοκου  για τον Ηρακλή άουτ.
Στο 12ο νέα ευκαιρία για τον Ηρακλή όταν ο Βερίκοκος σέντραρε αλλά το σουτ του Σιώκλη βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι.
Στο 25ο ο Γεωργιάδης έφυγε μόνος αλλά πλάσαρε άουτ ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Βλάχου στο 39ο.
Στο 41ο ο Τσαγκαλίδης έκανε την μπροστινή μπαλιά οι αμυντικοί προσπάθησαν να διώξουν η μπάλα στρώθηκε στον Καλπακίδη που μόνος απέναντι στον Βαρβαρούση με πλασέ έκανε το 1-0.
Το ξεκίνημα της επανάληψης ανήκε στο Γιάννη Βερίκοκο του Ατρόμητου που με 2 καταπληκτικές εκτελέσεις φάουλ έκανε στο 56ο και 62ο λεπτό το 3-0. Στο 67ο λεπτό μάλιστα λίγο έλειψε να κάνει χατ-τρικ αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ και στο 72ο ο Γεωργιάδης μετά από κόντρες μέσα στην περιοχή με κοντινό σουτ μείωσε σε 3-1 και 3 λεπτά το παιχνίδι έγινε ντέρμπι όταν μετά από σέντρα του Κοσμίδη ο Κεσκιλίδης έκανε από κοντά το 3-2.
Στο 89ο λίγο έλειψε να γίνει το 3-3 αλλά το πλασέ του Γεωργιάδη έφυγε ελάχιστα άουτ και στο επόμενο λεπτό κόρνερ του Τσαγκαλίδη, κεφαλιά του Βεντούρη πλασέ του Βερίκοκου και 4-2.
Στις καθυστερήσεις έγινε μια φάση που προκάλεσε δίκαιες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους όταν ο Κοσμίδης εκτέλεσε φάουλ και ο Γεωργιάδης καθαρά με το χέρι πέτυχε το γκολ. Ένα γκολ που όμως μέτρησε αφού ο διαιτητής Καΐδης και ο επόπτης Τσώρτσος δεν είδαν την πεντακάθαρη παράβαση.

Ατρόμητος: Κωνσταντίνου, Καραπέτρος (87ο Κούλι), Προσκυνητόπουλος (80ο Λόφτσαλης), Λεσάϊ, Παρηγορίδης, Αλίεφ, Τσαγκαλίδης, Γαβριηλίδης,
Βλάχος (66ο Βεντούρης), Βερίκοκος, Καλπακίδης.
Ηρακλής:  Βαρβαρούσης (46ο λ.τ. Τάσιου), Τσακιρίδης (46ο Κεσκιλίδης), Σεμερτζίδης, Σταυρίδης (60ο Γιουβανίδης), Τσουμήτας, Φολτόπουλος, Σιώκλης, Ακριτίδης, Γεωργιάδης, Κοσμίδης, Βερίκοκος.