Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της vasilis

Νίκη με πολύ άγχος για τον Εορδαϊκο στην πρώτη του Παλατσίδη

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ- ΒΙΣΑΛΤΙΑΚΟΣ ΝΙΓΡΙΤΑΣ 2-0

Με νίκη συνοδεύτηκε η πρώτη του Τζο Παλατσίδη στο πάγκο του Εορδαϊκού, αφού η ομάδα της Πτολεμαΐδας μετά από μια μέτρια εμφάνιση κέρδισε τον Βισαλτιακό Νιγρίτας με 2-0. Μπροστά σε πολύ λίγους φιλάθλους (κάτι που προκάλεσε αρνητικά σχόλια από όλους, αφού η μέρα ήταν ιδανική για ποδόσφαιρο), ο Εορδαϊκός μπήκε δυνατά με σκοπό να πετύχει από νωρίς ένα γκολ που θα του διώξει το άγχος αλλά δεν τα κατάφερε.

Στη συνέχεια προσπαθούσε για να κάνει κάτι καλό αλλά είχε απέναντι του μια ομάδα που μόνο ποδόσφαιρο δεν έπαιζε, έκανε συνέχεια καθυστέρηση με την ανοχή του πολύ κακού διαιτητή και προσπαθούσε να κρατήσει έτσι μακριά από την εστία της τους αντιπάλους.

Τελικά η λύση ήρθε λίγα λεπτά πριν το τέλος της συνάντησης και έτσι ο Εορδαϊκός έφτασε σε μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα (η τρίτη συνεχόμενη), κρατήθηκε ψηλά στη βαθμολογία και ελπίζει σε ακόμα καλύτερη συνέχεια.

Το παιχνίδι είχε 3 χαρακτηριστικά που πρέπει να μνημονευτούν: πρώτο η επανεμφάνιση του Πανάκη μετά από απουσία περίπου 5 μηνών, δεύτερο το πρώτο γκολ του Εορδαϊκού το οποίο οι παίκτες το αφιέρωσαν στον Νικολάϊ Ιβάνοφ που βρέθηκε στο γήπεδο μετά το τρακάρισμα που είχε και τρίτο γεγονός ήταν το ότι οι φίλαθλοι του Εορδαϊκού πανηγύρισαν περισσότερο την ήττα των Τρικάλων παρά την δική τους και ο λόγος ήταν προφανής.

Πολύ κακή η διαιτησία του κου Μαστάκα (Γκοτζαρίδης- Περικλείδης) από το Σ.Δ. Μακεδονίας. Ανέχτηκε τις συνεχείς καθυστερήσεις των φιλοξενούμενων οι οποίοι μπροστά στα μάτια του τον κορόιδευαν αφού δεν είχαν τίποτα και σηκωνόντουσαν αμέσως, τις προκλήσεις τους προς τους παίκτες του Εορδαϊκού και ήταν πολύ λίγος στο πειθαρχικό έλεγχο. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο παίχθηκαν μόνο 15 λεπτά καθαρού παιχνιδιού και ο διαιτητής έδειξε μόνο ένα λεπτό καθυστέρηση!!!! Την κίτρινη είδαν οι Διαμοαντόπουλος, Γεραγώτης, Πεχλιβανίδης, Φωτιάδης.

Φάσεις- Γκολ

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρξε καμία φάση άξια να μνημονευτεί ενώ στην επανάληψη και μετά από 4 λεπτά παιχνιδιού ο Γεροντίδης σέντραρε η μπάλα βρήκε το απλωμένο χέρι του Κουκούλη μέσα στην περιοχή αλλά ο διαιτητής δεν είδε τίποτα!!!

Ένα λεπτό μετά το σουτ του Γεροντίδη από καλή θέση πέρασε άουτ και στο 55ο ο Τζελέπης έκανε μια σέντρα 35  μέτρων στον Τσουλάκο που βρέθηκε μόνος απέναντι στον Πουλάκη σούταρε δυνατά η μπάλα όμως βρήκε αρχικά στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια κόντραρε στον Διαμαντόπουλο και πέρασε άουτ.

Φτάσαμε έτσι στο 84ο με τον Μερεσιώτη να εκτελεί κόρνερ, οι αμυντικοί έδιωξαν ο Οικονόμου σούταρε δυνατά, ο Πουλάκης δεν μπόρεσε ένα συγκρατήσει την μπάλα και ο Διαμαντόπουλος από κοντά άνοιξε το σκορ.

Στις καθυστερήσεις τέλος ο Γεροντίδης με ένα εκπληκτικό βολέ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι για να κάνει το 2-0.

Εορδαϊκός: Παρασκευάς, Καραμπατζάκης, Γεροντίδης, Οικονόμου, Διαμαντόπουλος, Ταφαρλής, Κουλίδης, Τζελέπης, Τσουλάκος (85ο Πανάκης), Σερσέμης (60ο λ.τ. Μερεσιώτης), Γεραγώτης (75ο Μπίκος).

Βισαλτιακός: Πουλάκης, Παραλίκης, Συρόπουλος, Κουκούλης, Πασχαλούδης, Λαγγίζος, Πεχλιβανίδης, Ελευθεριάδης, Τσικνίδης (58ο Ντόλας), Φωτιάδης, Αλεξανδρίδης (70ο Κουλτσιάκης).