ΝΕΜ – Ερμής Σχηματαρίου 71-73: Με τον Bryant λυτρωτή το Σχηματάρι! (+vid)

Ο Ερμής (7-6) ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής στην εξ αναβολής αναμέτρηση για την 12η αγωνιστική της Elite League κόντρα στην ΝΕΜ (7-6), με την ομάδα του Σχηματαρίου να αλώνει την Μεγαρίδα στα τελευταία δευτερόλεπτα με 73-71 χάρις σε ένα πολύ μεγάλο καλάθι του ασταμάτητου σήμερα (18/1) Ζάκερι Ντένζελ Μπράιαντ.

Γερομιχαλός vs Νάκη. Αυτός θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ο τίτλος της αναμέτρησης στα πρώτα της λεπτά, με τους δύο άσους να… συνεργάζονται για τους 20 από τους πρώτους 36 πόντους της συνάντησης όταν μέχρι και το 9ο λεπτό (17-19 το σκορ) είχαν πάρει ήδη… φωτιά με 4-5 τρίποντα αλλά και 4-4 δίποντα!

Ο χαρακτήρας του ντέρμπι δε δεν έλεγε να ξεκολλήσει ποτέ πάνω από το παιχνίδι -με τον Ερμή πάντως με κύριο πρωτεργάτη τον Μπράιαντ από ένα σημείο και έπειτα με 16 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας να παίρνει ένα αξιοσημείωτο προβάδισμα της τάξης των 7 πόντων στο 14′ όταν και ξέφυγε κάπως με 28-35 αλλά και με 31-38 στο 17′. Ωστόσο, με τον Γερομιχαλό όμως να μην έχει… κρυώσει καθόλου και να φτάνει τους 20 πόντους με 4-5 τρίποντα (7-8 σουτ γενικά), οι γηπεδούχοι βρήκαν το απαραίτητο μομέντουμ και επιτρέποντας μόλις έναν πόντο μέχρι και το τέλος πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με ένα καλάθι (41-39) τρέχοντας ένα τρανό 10-1 επί μέρους σκορ στα ύστατα τρία λεπτά του πρώτου μέρους!

Μετά την ανάπαυλα, το ματς εξακολούθησε να είναι προφανώς μια τρανή μονομαχία μεταξύ των δύο ομάδων, οι οποίες πήγαιναν διαρκώς πόντο πόντο μέχρι και τα τελευταία λεπτά της 3ης περιόδου (46-47 στο 25′, 51-52 στο 27′, 53-54 στο 29′) πριν ο Βασιλόπουλος με το 4ο τρίποντό του (σε 11 απόπειρες) δώσει αέρα τεσσάρων πόντων στο Σχηματάρι! Ο Motley όμως, στην αντίπερα όχθη μάζεψε το ριμπάουντ από το έκτο χαμένο σουτ του Γερομιχαλού στην 3η περίοδο, κέρδισε φάουλ και με 2/2 από τη γραμμή των βολών μείωσε εκ νέου στο καλάθι με το πέρας του 30′.

Στην 4η και τελευταία περίοδο, ακόμα και αν με μπροστάρη τον Καλλινικίδη η ΝΕΜ ισοφάρισε ακόμα και σε 61-61 στις απαρχές του δεκαλέπτου, η ομάδα του κόουτς Οικονόμου βρήκε δυο πολύ σπουδαία καλάθια με τους Τάτατη και Μπράιαντ ξεφεύγοντας με 5 πόντους στο 34′ (61-66).
Ωστόσο, ο άστοχος απόψε Ντουμπίνσκι βρήκε την κατάλληλη στιγμή για να πετύχει το πρώτο του καλάθι όταν με δικό του τρίποντο βοήθησε τη ΝΕΜ να μειώσει άμεσα στο καλάθι ξανά (64-66)! Ο Ζαρμακούπης επιφύλασε άλλη μια απάντηση όμως και με τους πρώτους του πόντους στη βραδιά έβαλε στο 36′ και πάλι σε απόσταση βολής τον Ερμή (65-71).

Στη συνέχεια οι ομάδες αντάλλαξαν μερικές κακές επιθέσεις και άστοχες επιλογές πριν την μεγαλύτερη φάση της αναμέτρησης μέχρι και εκείνο το σημείο, όταν στη μια μεριά του παρκέ ο Μπράιαντ γλίστρησε χάνοντας τον έλεγχο της μπάλας και στην αντίπερα όχθη η ΝΕΜ σε δύο χρόνους ισοφάρισε σε 71-71 μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Παπαγιάννη!

Ο Αμερικανός όμως, πήρε τη μπάλα από τον Βασιλόπουλο στο σημείο που ήθελε τη μπάλα και με ένα δύσκολο λέι απ πάνω σε άμυνα έγραψε το 71-73 με 4” για το τέλος φτάνοντας τους 30 πόντους στη βραδιά -με τον Γερομιχαλό να χάνει τη μπάλα στην τελευταία φάση του αγώνα και να χάνει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-39, 55-57, 71-73

ΝΕΜ (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης 5 (1), Γκατζιας, Παπαγιάννης 5, Αγγελόπουλος 6, Γερομιχαλός 24 (4), Ντουμπίνσκι 5 (1), Καλλινικίδης 4, Χασα, Γεωργαλάς 12, Μουρτζούκος, Μότλι 4, Ζαρκαδούλας 6 (2).

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 30 (2), Ουάιλι 5, Νάκης 10 (2), Ζαρμακούπης 3 (1), Παππος, Καλημέρης, Φιλοξενίδης, Μητσιμπόνας 3 (1), Βασιλόπουλος 17 (4), Τάταρης 5.

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί:

The post ΝΕΜ – Ερμής Σχηματαρίου 71-73: Με τον Bryant λυτρωτή το Σχηματάρι! (+vid) appeared first on Basketblog.