Η Dijon ήταν ανώτερη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να καταφέρει να “λυγίσει” το Περιστέρι με 89-80 , να κάνει το 1-0 στην σειρά και να αποκτήσει με αυτόν τον τρόπο το πάνω χέρι για την πρόκριση στην φάση των “16”. Στον αντίποδα το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη έδειξε καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως πλέον στοχεύει στο παιχνίδι που θα λάβει χώρα στο κλειστό “Α. Παπανδρέου”, έτσι ώστε να επιστρέψει το match up στην Γαλλία. Για τους νικητές την διαφορά έκανε McDufie με 27 πόντους, την στιγμή που εξαιρετικοί ήταν και Ηrovat, Ware και Holston με 18,15 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά των “κυανοκιτρίνων” ξεχώρισε η τριάδα Αγραβάνης – Denmon και Bilan με 22,21 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το χέρι τους από την γραμμή των 6,75μ και με πρωταγωνιστή τον Denmon κατάφεραν να πάρουν πλεονέκτημα τεσσάρων πόντων (2-6). Πάντως οι Γάλλοι έβγαλαν σφυγμό και έτρεξαν ένα σερί 9-0 για το 11-6, με τον ΓΣΠ να απαντά με ένα 0-8 για το 11-14. Ο αγώνας από εκεί κι έπειτα ήταν απόλυτα ισορροπημένος, με τους παίκτες του Markovic να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (17-16), την οποία διατήρησαν και αργότερα (30-29). Κάπου εκεί οι “Πρίγκιπες της Δυτικής όχθης” έτρεξαν ένα νέο 0-8 και έφτασαν στο +7 (30-37), ενώ οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο +6 (34-40).

Παρά την πίεση της Dijon, το Περιστέρι διατηρούσε τα κεκτημένα (46-52), ωστόσο οι Γάλλοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με “προίκα” τεσσάρων πόντων (64-60). Μάλιστα το αρνητικό για το σύνολο του Σπανούλη ήταν ότι επέτρεψε στους αντιπάλους τους να πετύχουν σχεδόν όσους πόντους σημείωσαν σε ένα ημίχρονο. Βέβαια οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν στους 71 πόντους, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να πάρουν έστω κι οριακά το πάνω χέρι (77-74).  Τα πράγματα χειροτέρεψαν στα επόμενα λεπτά για το Περιστέρι, που βρέθηκε στο -6 (80-74), ενώ ένα καλάθι του Ware διαμόρφωσε το 86-78 στο ένα λεπτό πριν την λήξη και “κλείδωσε” την νίκη για την ομάδα του.

Tα δεκάλεπτα: 17-16, 34-40, 64-60, 89-80

Δείτε τα στατιστικά εδώ

The post Dijon – Περιστέρι 89-80: “Λύγισαν” στο τέλος οι Περιστεριώτες και τώρα τελικός στο “Α. Παπανδρέου”! appeared first on Basketblog.