ASVEL – Ολυμπιακός 77-75: «Αυτοκτονία» στην εκπνοή!

Αν και ήταν με μεγάλη μάλιστα διαφορά η καλύτερη ομάδα του παρκέ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε εν τέλει να υπερασπιστεί τα τρανά του προβαδίσματα, που άγγιξαν ακόμα και το +21 στα μέσα της 3ης περιόδου, και σκόνταψε σε ένα ολότελα δικό του ματς στην έδρα της ASVEL Villeurbanne με 75-77 ακριβώς με την εκπνοή χάρις σε ένα μεγάλο τρίποντο του Lighty!

Το… τέρας των πρώτων περιόδων συνεχίστηκε για ακόμα μια φορά το τελευταίο χρονικό διάστημα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μπήκε με… φόρα και στη Λυών και όντας ασταμάτητος με 10-13 δίποντα, 5-8 τρίποντα αλλά και δέκα ασίστ σε ισάριθμα καλάθια (!) κατάφερε ήδη από τα πρώτα λεπτά να ξεφύγει με πολύ σημαντικά προβαδίσματα στον πίνακα του σκορ (8-21 στο 5′, 14-26 στο 7′, 18-28 στο 10′). Μάλιστα, αγγίζοντας ήδη το φράγμα των 30 πόντων σε μόλις 17 κατοχές ανέβασε κατά πολύ τον πήχη για τους Γάλλους.

Στην 2η περίοδο τη θέση της επίθεσης για τον Ολυμπιακό την πήρε η άμυνα -σε ένα τρανό δείγμα γραφής του πόσο γεμάτος είναι πραγματικά φέτος σε όλες τις θέσεις και όλα τα playstyles-, με τους Πειραιώτες να κρατούν στο απόλυτο μηδέν τους οικοδεσπότες από το 12ο μέχρι και το 18ο λεπτό καταφέρνοντας έτσι να ανεβάσουν ακόμα πιο πολύ τις αποστάσεις τους στον πίνακα του σκορ (22-32 στο 12′, 22-40 στο 16′, 22-42 στο 18′) πηγαίνοντας εν τέλει στα αποδυτήρια με το ηχηρό +16 (31-47). Σε αυτό το δεκάλεπτο δε, η ASVEL τα… έσπασε με 5-13 σουτ εντός πεδιάς, ενώ την ίδια στιγμή έχοντας τέσσερα λάθη για 2 μόλις ασίστ (4 μόλις πόντους ο De Colo) δε θα μπορούσε να περιμένει φυσικά κάτι καλύτερο.

Το δεύτερο ημίχρονο εκκίνησε στα πρώτα του δώδεκα λεπτά όσο πιο καταστροφικά γινόταν για τον Ολυμπιακό, ο οποίος αντίκρισε την ASVEL να τρέχει ένα ασταμάτητο 25-10 επί μέρους σκορ μέχρι και το 32ο λεπτό και να μετατρέπει το 33-54 των μέσων της 3ης περιόδου σε 58-61 βάζοντας… φωτιά στο ματς -με τον Ολυμπιακό σε αυτό το διάστημα να είναι αγνώριστος επιθετικά με 5-14 σουτ εντός πεδιάς αλλά και έξι λάθη σε 22 κατοχές δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους Γάλλους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και εκμεταλλευόμενοι τη δύναμη της έδρας τους να μπουν ξανά σε ένα μέχρι πρότινος χαμένο παιχνίδι…

Μάλιστα, λίγες στιγμές αργότερα η Villerbanne θα μείωνε δις και στον πόντο (60-61 και 62-63 στο 34′)… φωνάζοντας πως το ματς πια ξεκίνησε από την αρχή -με το επί μέρους σκορ της 4ης περιόδου να ανέρχεται πια στο 12-2 πριν οι Σλούκας και Λαρεντζάκης δώσουν από μια καίρια λύση με προσωπικά καλάθια για το 64-68 στο 35′.

Δυστυχώς όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα με δύο καλάθια από κοντά για το 70-70 πριν οι Σλούκας και Lighty ανταλλάξουν σουτ για το 72-73 με 2 λεπτά ακριβώς για το φινάλε ενός μεγάλου από το πουθενά ματς -με ένα ζευγάρι βολών μάλιστα του De Colo να βάζει την ASVEL και μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά σήμερα πριν ο Σλούκας αποτύχει να δώσει νέο προβάδισμα στον Ολυμπιακό στην επόμενη φάση. Ό,τι δεν κατάφερε όμως ο Σλούκας το κατάφερε ο Λαρεντζάκης λίγο αργότερα όταν με 30” για το τέλος και έπειτα από πετυχημένη άμυνα έδωσε το προβάδισμα και πάλι στους ερυθρόλευκους.

Ο πάλαι ποτέ στόχος των Πειραιωτών όμως Lighty είχε αντίθετη άποψη και με ένα τρίποντο – μαχαιριά στην εκπνοή έκοψε τα πόδια των φιλοξενούμενων…

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 31-47, 50-61, 77-75

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.

The post ASVEL – Ολυμπιακός 77-75: «Αυτοκτονία» στην εκπνοή! appeared first on Basketblog.