Paris – Προμηθέας 71-74 : Θα έχει πάντα το Παρίσι!

Μεγάλη νίκη για τον Προμηθέα στο Παρίσι! Η ομάδα της Πάτρας ήταν πολύ μεστή σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης κόντρα στην Paris για την 8η αγωνιστική του φετινού EuroCup και ούσα ψύχραιμη από τη γραμμή των βολών στο φινάλε κατάφερε να λυγίσει εν τέλει τους γηπεδούχους με 74-71 ανεβαίνοντας στο 5-3 στον 2ο όμιλο της διοργάνωσης!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στη μεγαλύτερη διάρκειά του (17-14 στο 10′, 20-16 στο 11′), με τους Πατρινούς ωστόσο να παίρνουν άμεσα στα χέρια τους έστω και οριακά τα ηνία της αναμέτρησης μέσα στα επόμενα λεπτά καταφέρνοντας με νύχια και με δόντια σε ένα ακραία run n gun παιχνίδι (93 κατοχές στο πρώτο ημίχρονο) με πάρα πολλά όμως λάθη (13 και 10, αντίστοιχα) να κρατούν στα χέρια τους την πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ (26-29 στο 15′, 32-36 στο 19′) μέχρι και το φινάλε του πρώτου 20λεπτου.

Το απόλυτο όμως όπλο της ελληνικής ομάδας μέχρι και αυτήν τη στιγμή δεν ήταν άλλο από την τρομερή απόδοση του Γιώργου Τανούλη, ο οποίος ήδη από το πρώτο μέρος έγραψε 7 πόντους αλλά κι από ένα ριμπάουντ και ασίστ!

Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε στα ίδια μήκη κύματος και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Προμηθέα ωστόσο να φτάνει αρκετές φορές σε σημαντικά προβαδίσματα και άνω των 5 πόντων σε όλο το φάσμα της 3ης περιόδου, πριν οι Γάλλοι με τους Simms και Begarin σε μεγάλη βραδιά (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ αθροιστικά) βρουν το χέρι τους με 47% ευστοχίας εντός πεδιάς και πλησιάσουν ακόμα και στον πόντο (53-54) στο 34′.

Αυτός που πήρε το όπλο του για τον Προμηθέα δεν ήταν άλλος από τον Νίκο Γκίκα, ο οποίος με δύο απανωτά τρίποντα στο 36′ έφερε την ομάδα του μπροστά και με 5 πόντους (58-63) -προβάδισμα το οποίο θα διατηρούσε ακέραιο στη συνέχεια με 2-2 βολές ο πάντοτε clutch Cowan (61-66). Οι Allman και Begarin όμως δεν είχαν διάθεση να παραδοθούν και με πέντε σύντομους πόντους μείωσαν ακόμα και στον πόντο (66-67) ένα λεπτό πριν το απόλυτο φινάλε!Ο πρώτος μάλιστα με 2-2 βολές στη συνέχεια έφερε μπροστά με έναν πόντο τους Γάλλους (68-67) με 34 δευτερόλεπτα στο ρολόι ακόμα, με τους Αχαιούς να τα… σπάνε τα τελευταία δύο λεπτά με μόλις 1-4 σουτ εντός πεδιάς… Ο Προμηθέας με τη σειρά του όμως, ήταν επίσης ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και πέρασε και πάλι μπροστά (68-72) με 14 δευτερόλεπτα για τη λήξη -με τον Cowan να χαρίζει με ακόμα ένα εύστοχο ζευγάρι βολών τη νίκη στην ελληνική ομάδα στο τέλος!

Τα Δεκάλεπτα: 17-14, 34-36, 47-51, 71-74

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ

The post Paris – Προμηθέας 71-74 : Θα έχει πάντα το Παρίσι! appeared first on Basketblog.