ΕΠΣ Κοζάνης: Δύο στροφές στην Α κατηγορία ..Πέφτει η αυλαία στην Β κατηγορία
Φτάνουμε σιγά σιγά στο τέλος των πρωταθλημάτων της Α και Β κατηγορίας ΕΠΣ Κοζάνης
Το Σαββατοκύριακο που έρχεται θα διεξαχθεί η προτελευταία αγωνιστική στην Α κατηγορία, ενώ πέφτει η αυλαία στους δύο ομίλους της Β κατηγορίας
Στην Α κατηγορία δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα ποια ομάδα θα είναι πρωταθλήτρια που θα πάρει την άνοδο στην Γ εθνική.
Η ΑΕΠ Καραγιαννίων πρώτη με δύο βαθμούς διαφορά από τον Μακεδονικό Σιάτιστας έχει το μεγάλο προβάδισμα και κρατάει τις τύχες στα χέρια της
Στο ποδόσφαιρο όμως ποτέ μη λες ποτέ.
Η ΑΕΠ αγωνίζεται το Σάββατο με την Αναγέννηση Πτολεμαΐδας εκτός έδρας και την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται στην έδρα της τη Γαλατινή
Από την άλλη ο Μακεδονικός Σιάτιστας παίζει το Σάββατο με την ΑΕ Κοζάνης εκτός έδρας και την τελευταία αγωνιστική φιλοξενεί τον ΠΑΟΚ Κοίλων.
Οι ομάδες που υποβιβάζονται στην Β κατηγορία έχουν ξεκαθαρίσει από καιρό. Η Εράτυρα που αποχώρησε από το πρωτάθλημα ( χάνει δύο κατηγορίες), η Άνω Κώμη , και η ΑΕ Καλαμιάς.
Στους δύο ομίλους της Β κατηγορίας οι πρωταθλητές είναι ήδη γνωστοί
Στον Α' όμιλο η Δόξα Λευκόβρυσης και στον Β όμιλο η Ακαδημία Βοίου ετοιμάζονται για τη φιέστα και την απονομή του κυπέλλου του πρωταθλητή.
Την δεύτερη προνομιούχο θέση , στον Α όμιλο την παίρνει η ομάδα των Ακριτών , ενώ από τον Β' όμιλο όλα θα παιχτούν την τελευταία αγωνιστική
Οι δύο μνηστήρες που κυνηγούν την δεύτερη θέση είναι ο Ατρόμητος Πτολεμαΐδας κι ο Ηρακλής Πτολεμαΐδας .
Ο Ατρόμητος με προβάδισμα ενός βαθμού αγωνίζεται στην Ασβεστόπετρα ενώ ο Ηρακλής Πτολεμαΐδας υποδέχεται τα Κομνηνά.
Οι ομάδες που ήδη υποβιβάστηκαν είναι από τον Α' όμιλο ο Άργιλος κι από τον Β όμιλο ο Πολυνίκης Πτολεμαΐδας ο οποίος έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.
Τέλος να θυμίσουμε, από την Γ κατηγορία ανέβηκαν στην Β' η πρωταθλήτρια ΑΕ Περδίκκα, ο Αίας Μικροβάλτου και η ΑΕ Καισαρείας Κήπου Σπάρτου.
Α’ κατηγορία
29ηαγωνιστική
Α.Ε. Άνω Κώμης - Μακεδονικός Κοζάνης
Α.Ε. Κοζάνης - Μακεδονικός Σιάτιστας
Τιτάν Σερβίων - Εθνικός Βατερού
Π.Α.Ο. Κοίλων - Αλιάκμων Αιανής
Αναγέννηση Πτολεμαΐδας - Α.Ε.Π. Καραγιαννίων
Α.Ε. Καλαμιάς - Α.Σ. Βελβεντό
Γαλατινή - Αναγέννηση Εράτυρας
Μ. Αλέξανδρος Χαραυγής - Κοζάνη
Βαθμολογία
Θέση
|
Ομάδα
|
Β
|
1
|
Α.Ε.Π. Καραγιαννίων
|
67
|
2
|
Μακεδονικός Σιάτιστας
|
65
|
3
|
Φ.Σ. Κοζάνη
|
60
|
4
|
Φ.Σ. Εθνικός Βατερού
|
51
|
5
|
Μακεδονικός Κοζάνης
|
45
|
6
|
Αλιάκμων Αιανής
|
44
|
7
|
Α.Ε. Κοζάνης
|
41
|
8
|
Μ. Αλ. Χαραυγής
|
41
|
9
|
Α.Σ. Βελβεντό
|
40
|
10
|
Τιτάν Σερβίων
|
39
|
11
|
Α.Μ.Σ. Γαλατινή
|
38
|
12
|
ΠΑΟ Κοίλων
|
38
|
13
|
Αναγέννηση Πτολεμαΐδας
|
32
|
14
|
Α.Ε.Κ. Καλαμιάς
|
14
|
15
|
Α.Ε. Άνω Κώμης
|
9
|
16
|
Αναγέννηση Εράτυρας
|
1
|
*Η Αναγέννηση Εράτυρας έχει -6 βαθμούς και αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα
Β’ κατηγορία – 1ος όμιλος
26η αγωνιστική
Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης - Α.Ο. Κρόκου
Δόξα Λευκόβρυσης - Ακρίτες Κοζάνης
Α.Σ. Καρυδίτσας - Α.Ε. Κρανιδίων
Αναγέννηση Λιβαδερού - Έλατος Ελάτης
Κένταυρος Πρωτοχωρίου - Πρόοδος Μεταξά
Κεραυνός Πετρανών - Αναγέννηση Αργίλου
Μ.Α.Π.Σ. Αγία Παρασκευής - Ερμής Πλατανορέμματος
Βαθμολογία
Θέση
|
Ομάδα
|
Β
|
1
|
Δόξα Λευκόβρυσης
|
65
|
2
|
Ακρίτες Κοζάνης
|
60
|
3
|
Ερμής Πλατανορέμματος
|
56
|
4
|
Κεραυνός Πετρανών
|
49
|
5
|
Έλατος Ελάτης
|
43
|
6
|
Κένταυρος Πρωτοχωρίου
|
42
|
7
|
Α.Ο. Κρόκου
|
37
|
8
|
Α.Ε. Κρανιδίων
|
25
|
9
|
Μ.Α.Π.Σ. Αγίας Παρασκευής
|
23
|
10
|
Πρόοδος Μεταξά
|
22
|
11
|
Α.Σ. Καρυδίτσας
|
22
|
12
|
Αναγέννηση Λιβαδερού
|
21
|
13
|
Ελπίδες Α.Ε. Κοζάνης
|
16
|
14
|
Αναγέννηση Αργίλου
|
13
|
* Μ.Α.Π.Σ. Αγία Παρασκευή έχει -2 βαθμούς περυσινή αρνητική βαθμολογία
Β’ κατηγορία – 2ος όμιλος
26η αγωνιστική
Ηρακλής Κρυόβρυσης - Δράσις Τσοτυλίου
Ελπίδες Ελλησπόντου - Δόξα Βερμίου Πύργων
Πολυνίκης Πτολεμαΐδας - Βέρμιο Καρυοχωρίου
Ερμής Ασβεστόπετρας - Ατρόμητος Πτολεμαΐδας
Κοζάνη 2004 - Δόξα Μικροκάστρου
Ακαδημία Ηρακλής Πτολεμαΐδας - Πρόοδος Κομνηνών
Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου - Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας
Βαθμολογία
Θέση
|
Ομάδα
|
Β
|
1
|
Ακαδημία Π. Βοΐου
|
56
|
2
|
Ατρόμητος Πτολεμαΐδας
|
51
|
3
|
Ηρακλής Πτολεμαΐδας
|
50
|
4
|
Δράσις Τσοτυλίου
|
48
|
5
|
Ηρακλής Κρυόβρυσης
|
45
|
6
|
Βέρμιο Καρυοχωρίου
|
41
|
7
|
Δόξα Βερμίου Πύργων
|
40
|
8
|
Ερμής Ασβεστόπετρας
|
36
|
9
|
Ελπίδες Ελλησπόντου
|
30
|
10
|
Δόξα Μικροκάστρου
|
29
|
11
|
Μ. Αλ. Άρδασσας
|
25
|
12
|
Πρόοδος Κομνηνών
|
24
|
13
|
Κοζάνη 2004
|
17
|
14
|
Πολυνίκης Πτολεμαΐδας
|
-9
|
* Ο Πολυνίκης Πτολεμαΐδας έχει -4 βαθμούς περυσινή αρνητική βαθμολογία.
* Ο Πολυνίκης Πτολεμαΐδας έχει -6 βαθμούς και αποχώρησε από το πρωτάθλημα