ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Και στο τέλος, κερδίζει ο Αμύντας!

Σ΄ ένα  συναρπαστικά σε εξέλιξη παιχνίδι,  ο Αμύντας επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι του Φιλώτα ΠΑΣ με 25-23, αποτέλεσμα με το οποίο αφενός διατήρησε την καλή παράδοση που έχει στα μεταξύ τους παιχνίδια, καθώς μετρά σερί 7 νικών από το 2012, αφετέρου αναρριχήθηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Για να φτάσουν σ ΄αυτή νίκη οι παίκτριες του Αμύντα, χρειάστηκε να κάνουν διαδρομή από την κόλαση στον παράδεισο, μέχρι να καταφέρουν την μεγάλη ανατροπή. Το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, αφού κύρια χαρακτηριστικά του ήταν το πάθος και η δύναμη, που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΔΑΚ Αμυνταίου.Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη καθ’  όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να πάρει καθαρό προβάδισμα, απόρροια και της καλής απόδοσης των Ταϊριδου και Βαφειάδου κάτω από τα γκολπόστ , με αποτέλεσμα Αμύντας και Φιλώτας να οδηγηθούν στα αποδυτήρια ισόπαλοι (11-11).Στις αρχές της επανάληψης οι παίκτριες του Φιλώτα, μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλεύτηκαν τα αμυντικά κενά του Αμύντα και με οδηγό τη Φυλάκη (8γκ.), έλαβαν προβάδισμα 4τερμάτων (18-22) 9 λεπτά πριν το τέλος. Όμως, η ομάδα του Νίκου Γιώσκου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη , εγκλώβισε τα επιθετικά ατού του Φιλώτα, μετά και την αποβολή της Τρπόφσκα  από το 49λεπτο (με 3 δίλεπτες αποβολές), πέρασε στην αντεπίθεση και με αιχμή του δόρατος της Τσιομπάνου (14γκ.), έτρεξε επι μέρους σκόρ 7-1, φτάνοντας στην ανατροπή με σκορ 25-23.Διαιτητές: Γιάννου- Πήτας5λεπτα: 1-1, 2-3, 4-3, 5-6, 7-8, 11-11 (ημχ.), 12-14, 13-15, 14-18, 18-21, 21-22, 25-23ΑΜΥΝΤΑΣ (Ν. Γιώσκος): Μπάντη 1, Μίτις, Ζντράβεφσκα 2, Ρακοπούλου Ηλ. 3, Κωτσοπούλου 2, Νταμπίζα, Ρακοπούλου Ελ., Κυρλιανη (Τ/Φ), Σουμελίδου, Τσιομπάνου 14, Ταϊρίδου (τ/φ), Παρασκευοπούλου, Παπαδάκη, Καλογήρου 3.Δίλεπτες Αποβολές: 1,      Πέναλτι : 4/4

• ΦΙΛΩΤΑΣ (Τ. Τσουτσουλάκη): Τρπόφσκα 4, Στρατάκη, Ρόμπε, Κεβρεκίδου, Κατσουπάκη, Γαλανούδη 3, Φυλάκη 8, Βαφειάδου, Φωκά, Τσιτλακίδου 3, Γκροζντάνοφσκα 4, Γκάτσιου 1, Σιδηροπούλου, Παραστατίδου, Χαντζή, Γεωργιάδου.

Δίλεπτες Αποβολές: 8,      Πέναλτι : 1/2 ,        Κόκκινες: 48:58 Τρπόφσκα (τρία δίλεπτα)