Τρία στα τρία για τους αθλητές της Μακεδονικής Δύναμης Κοζάνης

Το Σαββατοκύριακο 31 Ιανουαρίου και 1 Φεβρουαρίου 2015 τρεις αθλητές της Μακεδονικής Δύναμης συμμετείχαν στο διεθνές G1 πρωτάθλημα taekwondo στο Σαράγεβο της Βοσνίας το οποίο ήταν βαθμολογούμενο από την παγκόσμια ομοσπονδία για τους ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο, όπως και όλα τα G1 που γίνονται ανά τον κόσμο. Μία διοργάνωση με πολλές συμμετοχές –λόγω της βαθμολογίας- και με πολλές εθνικές ομάδες να δίνουν το παρόν. Τον σύλλογο της πόλης της Κοζάνης εκπροσώπησαν οι πρωταθλητές:  Μεχτερίδης Στέλιος, Τζέλλος Νικόλας, Τεληκωστόγλου Αποστόλης. Την πρώτη μέρα αγωνίστηκε ο Τεληκωστόγλου Αποστόλης στην κατηγορία -87kg ανδρών ο οποίος μετά από 3 αγώνες κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο. Κέρδισε στον 1ο αγώνα το Σουηδό Samir Aknouche στον χρυσό πόντο, στον 2ο αγώνα επιβλήθηκε με 14 – 9 στον Τούρκο αντίπαλο Muhammet Ta ha Sir και έχασε στον τελικό από Αυστριακό Ahmad Mohammadi.    Την δεύτερη μέρα αγωνίστηκαν οι άλλοι δύο αθλητές μας οι οποίοι μετά από 3 αγώνες κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία τους. Πιο συγκεκριμένα ο Μεχτερίδης Στέλιος στην ολυμπιακή κατηγορία  -68kg ανδρών κέρδισε 5-2 τον Αυστριακό Enes Acikel, στην συνέχεια τον Ισραηλινό Ilan Braginski με 12-11 ενώ δεν τα κατάφερε με τον Κροάτη κατακτώντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο. Τέλος ο  Τζέλλος Νίκος στην ολυμπιακή κατηγορία -80kg ανδρών κέρδισε 9-3 τον Κροάτη Juraj Stincic, συνέχισε με 2-1 επί του Πορτογάλου Jean Michel Fernades αλλά δεν ήταν τυχερός στον τρίτο αγώνα ο οποίος κρίθηκε στον χρυσό πόντο μένοντας έτσι στο χάλκινο μετάλλιο. Τους αθλητές του συλλόγου συνόδευσε και καθοδήγησε ο Διάφας Αργύρης, γυμναστής και πρωταθλητής Ευρώπης στο αγώνισμα του taekwondo. Το Δ.Σ. του συλλόγου συγχαίρει τους αθλητές και τους προπονητές για την συμμετοχή και τις διακρίσεις τους. Επίσης τους εύχεται καλή επιτυχία στο πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών/γυναικών που θα γίνει στα τέλη Φεβρουαρίου και θα αποτελέσει το εισιτήριο για το παγκόσμιο της Ρωσίας για το 2015.