Κοζάνη-Πυρσός 3-1

Watch this video on YouTube.

Δύσκολη νίκη πήρε η Κοζάνη στο δυτικομακεδονικό ντέρμπυ με τον Πυρσό Γρεβενών, σ” ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με πολλές φάσεις όπου και τα τέσσερα γκολ σημειώθηκαν στο τελευταίο επτάλεπτο.

Με τη νίκη της αυτή η Κοζάνη αναρριχήθηκε περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα του 2ου Ομίλου.

Ο Πυρσός πάλεψε το παιχνίδι παίζοντας κυρίως αμυντικά αλλά θα μπορούσε να προηγηθεί σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο ημίχρονο πριν δεχθεί δύο απανωτά γκολ σε δύο λεπτά.

Στο πρώτο ημίχρονο η Κοζάνη είχε μία ανούσια υπεροχή, μη μπορώντας να βρει τους διαδρόμους προς την εστία του Αλεξίου.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν τρείς καλές στιγμές, στο 30′ με σουτ του Ταφαρλή που απέκρουσε ο Αλεξίου σε κόρνερ, στο 41′ με κεφαλιά του Μπιμπίρη που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 44′ όταν σουτ του Χαματάϊ αποκρούστηκε στη γραμμή ενώ στη συνέχεια της φάσης η Κοζάνη ζήτησε πέναλτυ όταν η μπάλα βρήκε το χέρι του Δούμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν αισθητά την απόδοση τους, είχαν δύο δοκάρια και κάποιες καλές ευκαιρίες, μέχρι να έρθει η «λύτρωση» του πρώτου γκολ στο 83′ από τον Ταφαρλή.

Ο Πυρσός προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα κι είχε κάποιες καλές ευκαιρίες ακόμα και να προηγηθεί στο σκορ.

Στο 47′ ο νεοεισελθών Ζιγκερίδης σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι του Πυρσού μετά από σέντρα του Τσικόπουλου.

Στο 68′ σέντρα-σουτ του Τραυλού, ο Σταματόπουλος απέκρουσε δύσκολα, ο Αλιατίδης προσπάθησε να διώξει, η μπάλα κόντραρε στον Π. Λάλλο και βρήκε την εξωτερική πλευρά των δικτύων της Κοζάνης για να χαθεί έτσι μία καλή ευκαιρία για τον Πυρσό.

Στο 70′ δυνατό σουτ του Κυριάκου Παπαδόπουλου βρήκε το κάθετο δοκάρι, τον Αλεξίου και πέρασε κόρνερ.

Στο 72′ δυνατή κεφαλιά του Αλιατίδη απέκρουσε ο Αλεξίου πάνω στη γραμμή ενώ στη συνέχεια της φάσης η Κοζάνη ζήτησε και πάλι πέναλτυ καθώς η μπάλα βρήκε το χέρι του Σπηλιώτη.

Στο 74′ φαλτσαριστό κόρνερ του Παπακώστα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της Κοζάνης και πέρασε άουτ.

Στο 83′ οι παίκτες της Κοζάνης γύρισαν υπομονετικά τη μπάλα, ο Ματούλας έκανε την σέντρα κι ο Δημήτρης Ταφαρλής με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 85′ φαλτσαριστό κόρνερ του Ταφαρλή κι ο Δημήτρης Κάλφας στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έκανε το 2-0.

Στο 89′ ο Νίκος Τραυλός, που έως πέρυσι αγωνιζόταν στην Κοζάνη, με ευθύβολο σουτ μείωσε σε 2-1.

Στο 90′ ο Ταφαρλής βρήκε τον προωθημένο Νίκο Ματούλα σε καλή θέση κι αυτός ψύχραιμα έκανε το τελικό 3-1.

ΚΟΖΑΝΗ (Προβίδας): Σταματόπουλος, Ηλίας, Ματούλας, Μπιμπίρης, Κάλφας, Αλιατίδης, Τσικόπουλος (86′ Συμεωνίδης), Χαματάϊ, Γκέγκα (46′ Ζιγκερίδης), Ταφαρλής, Δρόσος (61′ Κυρ. Παπαδόπουλος).

ΠΥΡΣΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Σταμπουλίδης): Αλεξίου, Μπόζιαρης, Σπηλιώτης, Κυριακίδης, Θ. Λάλλος, Παπακώστας, Π. Λάλλος, Τραυλός, Τσιαρτσιώτης (46′ Ιωαννίδης), Δούμας, Μπόλλος (72′ Κουτσομήτρος).

Διαιτητής: Αθανασίου (Αρτας).

Βοηθοί: Σαρλής, Μπουντούρης (Αρτας).