Άρης Καλονερίου - Αίας Μικροβάλτου 2-1 (φωτο-βίντεο)

agkalon2.3.13_1http://www.mikrovalto.gr/plugins/system/jcemediabox/img/zoom-img.png); background-position: 100% 100%; background-repeat: no-repeat no-repeat; border: 0px; bottom: 0px; display: block; height: 146px; left: 0px; margin: 0px; outline: 0px; padding: 0px; position: absolute; vertical-align: baseline; width: 220px; z-index: 1;">agkalon2.3.13_2http://www.mikrovalto.gr/plugins/system/jcemediabox/img/zoom-img.png); background-position: 100% 100%; background-repeat: no-repeat no-repeat; border: 0px; bottom: 0px; display: block; height: 146px; left: 0px; margin: 0px; outline: 0px; padding: 0px; position: absolute; vertical-align: baseline; width: 220px; z-index: 1;">

Παρότι πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της φετινής περιόδου, η ομάδα του Μικροβάλτου ηττήθηκε με 2-1 εκτός έδρας από την ομάδα του Καλονερίου,

το απόγευμα του Σαββάτου 2 Μαρτίου 2013, στα πλαίσια της 14ηςαγωνιστικής, του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κοζάνης.

Ο Αίας Μικροβάλτου κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά η αστοχία, η ατυχία και ο "στρατηγός άνεμος", του στέρησαν μια διαφαινόμενη εύκολη νίκη απέναντι στη φιλότιμη αλλά αδύνατη ομάδα του Άρη Καλονερίου. Παράπονα οι φιλοξενούμενοι έχουν και από τη διαιτησία που δίστασε να καταλογίσει πέναλτι σε βάρος των γηπεδούχων στις καθυστερήσεις του αγώνα (92΄), όταν σε χτύπημα φάουλ η μπάλα βρήκε το απλωμένο χέρι αμυντικού μέσα στην περιοχή.

Στο πρώτο ημίχρονο το Μικρόβαλτο πατώντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο σπατάλησε μεγάλες ευκαιρίες στο 17΄, στο 24΄και στο 41΄ να προηγηθεί στο σκορ και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το στείρο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αίαντα ξεκίνησε ακόμη πιο πιεστικά και δεν άργησε στο 48΄να προηγηθεί στο σκορ, μετά από έξοχο κοντινό πλασαριστό σουτ του Ανδρέα Γιαννόπουλου.

Στη συνέχεια παρά το γεγονός ότι είχαν κόντρα τον αέρα, που στο δεύτερο ημίχρονο είχε δυναμώσει πάρα πολύ, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν έχοντας πλήρη κατοχή της μπάλας και έχασαν κλασικές ευκαιρίες να "κλειδώσουν" τη νίκη. Έτσι φτάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, όπου η ατυχία και ο αέρας γύρισαν τα πάνω κάτω. Στο 79΄ μετά από χτύπημα κόρνερ των γηπεδούχων, η μπάλα έφυγε χαμηλά, πέρασε από πολλά πόδια κυρίως αμυνομένων και βρέθηκε με τη συνδρομή του αέρα στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα του Μικροβάλτου. Η ομάδα του Αίαντα στο διάστημα που απέμεινε πίεσε για το δεύτερο γκολ, αλλά αντ’ αυτού στην εκπνοή του αγώνα (90΄), μια φαινομενικά ακίνδυνη σέντρα από την πλευρά των γηπεδούχων, η μπάλα -και πάλι με τη βοήθεια του αέρα- βρέθηκε στα δίκτυα, ολοκληρώνοντας μια πλήρη και άδικη για την ομάδα του Μικροβάλτου ολική ανατροπή. Στις καθυστερήσεις έγινε η φάση που προαναφέραμε, με τον μη καταλογισμό του πέναλτι, που θα έδινε το δικαίωμα στην ομάδα του Μικροβάλτου να διεκδικήσει το βαθμό της ισοπαλίας.

Μέτρια η διαιτησία των Χονδροματίδη – Φραντζοπούλου – Βαξεβάνου, που ελέγχεται για τη φάση του 92΄(μη καταλογισμός πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων).

agkalon2.3.13_3http://www.mikrovalto.gr/plugins/system/jcemediabox/img/zoom-img.png); background-position: 100% 100%; background-repeat: no-repeat no-repeat; border: 0px; bottom: 0px; display: block; height: 99px; left: 0px; margin: 0px; outline: 0px; padding: 0px; position: absolute; vertical-align: baseline; width: 150px; z-index: 1;">agkalon2.3.13_4http://www.mikrovalto.gr/plugins/system/jcemediabox/img/zoom-img.png); background-position: 100% 100%; background-repeat: no-repeat no-repeat; border: 0px; bottom: 0px; display: block; height: 99px; left: 0px; margin: 0px; outline: 0px; padding: 0px; position: absolute; vertical-align: baseline; width: 150px; z-index: 1;">agkalon2.3.13_5http://www.mikrovalto.gr/plugins/system/jcemediabox/img/zoom-img.png); background-position: 100% 100%; background-repeat: no-repeat no-repeat; border: 0px; bottom: 0px; display: block; height: 99px; left: 0px; margin: 0px; outline: 0px; padding: 0px; position: absolute; vertical-align: baseline; width: 150px; z-index: 1;">agkalon2.3.13_6http://www.mikrovalto.gr/plugins/system/jcemediabox/img/zoom-img.png); background-position: 100% 100%; background-repeat: no-repeat no-repeat; border: 0px; bottom: 0px; display: block; height: 99px; left: 0px; margin: 0px; outline: 0px; padding: 0px; position: absolute; vertical-align: baseline; width: 150px; z-index: 1;">