O Δούμας «σφράγισε» την παραμονή του Πυρσού

Του Θανάση Τέγου
Την παραμονή του στη νέα κατηγορία εξασφάλισε ο Πυρσός Γρεβενών μετά τη νίκη του με 3-1 στην Κοζάνη επί του Μακεδονικού. Οι φιλοξενούμενοι προηγηθήκαν με το «καλημέρα» του αγώνα όταν ο Δούμας βρήκε τον Σωτήρη, ο οποίος άνοιξε το σκορ μόλις στο 7λεπτό με σουτ. Ο Μακεδονικός με τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Κωστίκα μετά από εκτέλεση φάουλ του Λεωνίδα Ζαχαριάδη. Η απάντηση… όμως για την ομάδα του Σωτήρη Μαυροδήμου ήταν άμεση, καθώς ο Ρόβας σημάδεψε σωστά με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 22’  βάζοντας τα Γρεβενά εκ νέου σε θέση οδηγού. Ο Πυρσός «σφράγισε» τη νίκη του λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους με τον Ηλία Δούμα που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αμυντικών του Μακεδονικού. Η Κοζάνη σημείωσε μια ακόμη νίκη, αυτή τη φορά στην Κνίδη κόντρα στα Αεράτα με σκορ 2-0.