Bonn-ΑΕΚ 80-72: Χαμένη ρεβάνς και τώρα μπαίνει σε μπελάδες!

Η Bonn διπλασίασε τις νίκες απέναντι στην ΑΕΚ νικώντας την αυτή τη φορά εκτός έδρας με σκορ 80-72. Με αυτή την ήττα οι ελπίδες των Κιτρινόμαυρων για απεύθειας πρόκριση ψαλιδίζονται και πλέον το επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με την Emilia αποκτά χαρακτήρα τελικού. Πρώτος σκόρερ και σε αυτό το παιχνίδι για τους νικητές ήταν ο Sorts με 27 πόντους ενώ από πλευράς ΑΕΚ ξεχώρισε ο Strelnieks με 17.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και η ΑΕΚ άρχισε μπαίνοντας στο ρυθμό της Bonn. Το πλάνο είχε επικεντρωθεί στο να περιοριστεί ο Sorts, πράγμα όπου η άμυνα των φιλοξενούμενων τα κατάφερε περίφημα. Το ματς στο πρώτο δεκάλεπτο βρισκόταν σε απόλυτη ισορροπία (19-17). Οι Mitchell και Williams είχαν τον πρώτο λόγο από πλευράς ΑΕΚ με τον Strenlieks να βοηθάει για αρχή στο δημιουργικό κομμάτι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν υποπέσει σε αρκετά αβίαστα λάθη ενώ από τη γραμμή του τριπόντου μετρούσαν 3/10. Στο αμυντικό κομμάτι, η ΑΕΚ είχε κλείσει όλους τους διαδρόμους των περιφερειακών της Bonn. Το ημίχρονο έκλεισε με -1 (39-38) και στο δεύτερο μέρος καλούταν να βρει ένα επιθετικό ξέσπασμα η ομάδα του Ηλία Καντζούρη.

Ωστόσο, το πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι μεγάλωσε. Η ΑΕΚ είχε πετύχε μόλις έξι πόντους σε έξι λέπτα πράγμα που ανέβασε τη διαφορά στους 10 (51-41) υπέρ των Γερμανών. Η άμυνα χαλάρωσε, ο ρυθμός ανέβαινε και μοιραία οι γηπεδούχοι ξέφευγαν ακόμα περισσότερα. Ο Sorts με τον Morgan ήταν κύριοι εκφραστές των επιθέσεων των γηπεδούχων. Μπαίνωντας στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά. Η διαφορά βρισκόταν σταθερά στους 10. Ο κόουτς της ΑΕΚ ανακάτευε τη τράπουλα στη τελική ευθεία δίχως όμως να βρει τη κατάλληλη συνταγή για τη μεγάλη ανατροπή. Έτσι, οι Γερμανοί επικράτησαν εύκολα και έκαναν ένα σημαντικό βήμα για τη πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 63-50, 80-72.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

The post Bonn-ΑΕΚ 80-72: Χαμένη ρεβάνς και τώρα μπαίνει σε μπελάδες! appeared first on Basketblog.